Nabitý atletický víkend doma i za hranicemi
Česká stopa v zahraničí
Oštěpařka Nikola Ogrodníková zahájila sezónu na svém oblíbeném mítinku v německém Offenburgu, kde je držitelkou rekordu tohoto podniku. Letos na něm obsadila páté místo, když její nejdelší pokus z druhé série měřil 61.31. Za šedesát metrů se dostala také svým čtvrtým hodem (60.14). Zvítězila Srbka Adriana Vilagoš v letošním nejlepším evropském výkonu 63.58. O jediný centimetr za ní zaostala díky novému osobáku 63.57 Jihoafričanka Joe-Ane Van Dyk.
Poměrně početná skupina českých běžců a běžkyň se vydala do Karlsruhe. Blýskl se zejména Tomáš Habarta, jenž si v závodě na 3000 metrů překážek doběhl pro velký osobní rekord 8:26.21 a na ostrý limit pro mistrovství Evropy v Římě ztratil jen 1.21 vteřiny. Zároveň se s tímto výkonem stal historicky třetím nejrychlejším stýplařem po Dušanovi Moravčíkovi (8:23.8) a Damiánovi Víchovi (8:25.00). Soňa Kouřilová zvládla stejnou trať v čase 10:09.91.
Půlkařka Adéla Holubová vyhověla časem 2:05.50 na setinu limitu pro start na mistrovství světa juniorů v Limě. Naopak naprosto suverénně pokořila nominační kritérium pro evropský šampionát dorostu v Banské Bystrici. V závodech na 1500 metrů se představili Jan Friš (3:40.00) s Dianou Mezuliáníkovou (4:15.75) a na pětce zaznamenali solidní výkony Karolína Sasynová (16:14.52) a její bratr René (14:06.11).
V rámci amerických univerzitních závodů se dařilo koulařce Katrin Brzyszkowské, která v Atlantě zaznamenala druhý nejdelší vrh své kariéry 17.05. Její osobní rekord z letošního mítinku v Nehvizdech je jen o centimetr lepší. Kladivářka Barbora Štejfová zapsala 62.90. Mílař Ondřej Gajdoš zvládl v Gainesville patnáctku za 3:47.69, což bohužel na postup z rozběhu nestačilo. David Šlapák zvládl pětku ve Villanově v čase 14:05.09 a stýplař Martin Kováčech proběhl stýpla za 8:53.65. Roberto Fajardo Strnad běžel v Clevelendu půlku za 1:49.62.
Na zlatém vícebojařské mítinku v Aroně nás reprezentoval Ondřej Kopecký. Ten měl našlápnuto k velmi kvalitnímu výkonu a také celkovému prvenství. Po prvním dni kraloval průběžnému pořadí v pěkném mezisoučtu 4104. Ovšem v tyči přišlo nepříjemné zranění kotníku a svěřenec Romana Šebrleho byl nucen ze soutěže odstoupit. Zvítězil tak Němec Malik Diakate za 8037 bodů.
Výškařka Michaela Hrubá obsadila na mítinku v Berlíně čtvrté místo, když se dokázala přenést přes 185 centimetrů. Další postupná hodnota už byla nad její síly. Vyhrála domácí Inke Onnen za 192 centimetrů.
Čtvrtkař překážkář Adam Smolka odstartoval sezónu ve Štýrském Hradci časem 50.65. Diskařka Barbora Tichá jen den po svém vystoupení na extralize přidala další start právě v Rakousku a byl z toho výkon 54.14.
Řada mládežnických limitů na ligových soutěžích
Po uplynulém víkendu se značně rozšířily řady limitářů pro mládežnické vrcholy této sezóny. O některých úspěšných limitářích jsme informovali výše, ale dařilo se i mladým atletům v rámci první a druhé ligy.
Dálkař Petr Meindlschmid dolétl v Uherském Hradišti na 780 centimetrů, čímž zaostal jediný centimetr za osobním rekordem a zajistil si letenku do Limy na mistrovství světa juniorů. Na tom by neměli chybět ani sourozenci Radovi. Michal se stal na čtvrtce překážek druhým nejrychlejším juniorem české historie ve špičkovém osobáku 50.89. Zároveň také o více než vteřinu vylepšil vlastní dorostenecký národní rekord. Jeho sestra Nina zaběhla 58.02 a v historických tabulkách mezi dorostenkami je druhá za Zuzanou Hejnovou. Mezi juniorkami momentálně figuruje na čtvrté příčce dlouhodobých národních statistik. Oba přitom patří věkem stále ještě do kategorie dorostu, takže budou reprezentovat i na mistrovství Evropy této kategorie na Slovensku.
Limit na kontinentální klání kategorie do 18 let pak splnilo ještě několik dalších atletů. Johanka Šafářová prolétla v Uherském Hradišti dvoustovku za 23.83 a posunula se na páté místo historických národních tabulek mezi dorostenkami. Filip Toul zaběhl dokonce nový dorostenecký národní rekord na trati 1500 metrů. Pět let starý zápis Jakuba Davidíka vylepšil o čtyři desetiny na 3:45.92.
Na stovce přibyli k Filipovi Vojáčkovi další dva úspěšní limitáři, a to Martin Dušek (10.70) s Michalem Pražákem (10.75). Na extraligovém kole vyhověl nominačním kritériím v závodě na 3000 metrů časem 8:29.19 Adam Červinka. Na čtvrtce překážek si doběhla pro limit Aneta Seberová (60.45).
To nejlepší ze zahraničních mítinků
Hned dva nejlepší světové výkony roku byly k vidění na tradičně velmi silně obsazeném mítinku v jamajském Kingstonu. Na stovce překážek se stala novým leaderem Nigerijka Tobi Amusan díky času 12.40. Velmi kvalitního výkonu 12.46 dosáhla i druhá Jamajčanka Danielle Williams. Na čtvrtce překážek žen se vyhoupla do čela světových tabulek domácí Rushell Clayton za 53.72. Jen o čtyři setiny pomalejší byla Američanka Anna Corkrell.
Prvním Evropanem, kterému se letos podařilo na dvoustovce prolomit hranici 20 vteřin je Brit Zharnel Hughes, jenž prolétl zatáčku s rovinkou za 19.96. Letošní nejlepší světový výkon pod otevřeným nebem 17.57 zaznamenal v trojskoku i v poměrně silném protivětru (-1.3 m/s) Jamajčan Jaydon Hibbert. Marie Josée Ta Lou vyhrála stovku v čase 10.91.
Vynikající úroveň mělo univerzitní klání v Gainesville. Držitel historicky nejrychlejšího halového času na 400 metrů Kanaďan Christopher Morales Williams si přenesl životní formu i pod otevřené nebe a výkonem 44.05 se vyhoupl do čela letošních průběžných světových tabulek. Na ženské čtvrtce stlačily hned čtyři závodnice svůj čas pod 50 vteřin. Nejrychlejší byla Jamajčanka Nickisha Pryce za 49.32 před teprve devatenáctiletou Američankou Kaylyn Brown (49.47) a Britkou Amber Anning (49.51). Další Američance Aaliyah Butler nestačil ani špičkový čas 49.79 na lepší než čtvrté místo. Když jsme u vynikajících čtvrtkařských počinů, štafeta mužů univerzity z Arkansasu zaběhla časem 2:59.03 letošní nejlepší světový výkon. Běžela dokonce rychleji než vítězové bahamských World Relays z Botswany.
Stovku žen ovládla v čase 10.91 Jamajčanka Brianna Lyston před Američankou Kailou Jackson (10.95). Mezi muži byl nejrychlejší Nigerijec Godson Brume za 9.99. Na dvojnásobné trati opět zazářil mladý Uganďan Tartis Orogot, jenž znovu posunul národní rekord své domoviny už na 19.75. Pod dvacet vteřin se dostal i druhý Wanya McCoy z Baham (19.93). Vítězka ženské dvoustovky McKenzie Long zaběhla letošní nejlepší světový výkon 22.03. O největší překvapení mítinku se postaral na čtvrtce překážek třiadvacetiletý Francouz Clemen Cucos, jenž dosáhl výrazného vylepšení kariérního maxima na 47.69, za což mu v průběžných světových tabulkách náleží druhé místo za suverénním Brazilcem Alisonem dos Santosem.
Suverénním leaderem letošních světových tabulek mezi koulařkami se stala ve Fleetwoodu Kanaďanka Sarah Mitton, která vylepšila vlastní národní rekord na 20.68. V Allendale pro změnu zazářil samojský diskař Alex Rose, jenž poslal své náčiní až do vzdálenosti 71.48, čímž vylepšil vlastní rekord Oceánie a posunul se na jedenáctou příčku historických světových tabulek jen dva centimetry za německou legendu Larse Riedela.
Američan Kendal Williams vyrovnal v Clermontu časem 9.93 letošní nejlepší světový výkon krajana Christiana Millera. Nejrychlejší ženskou stovku zaznamenala Tamara Clark (10.98).
Na závěr přidáváme dva zajímavé výkony z evropských mítinků. V Belfastu se stala novou dorosteneckou evropskou rekordmankou sedmnáctiletá Britka Phoebe Gill, když posunula rekordní zápis v běhu na 800 metrů na 1:57.86. Ve světovém měřítku je historicky druhou nejrychlejší závodnicí po Číňance Wang Yuan. Ve Slovinsku si dolétl dálkař Filip Pravdica pro nový chorvatský národní rekord 835 centimetrů, který ho řadí na třetí příčku průběžných světových tabulek.