Národní rekordy pro Táborskou a Plzeňačky

neděle 26. února 2023
Druhým dnem vyvrcholilo v ostravské hale mistrovství České republiky juniorů a dorostu. V jeho průběhu padly zásluhou Terezie Táborské na dvoustovce a štafety Plzně dva národní rekordy v kategorii dorostenek. Lurdes Gloria Manuel, Natálie Millerová a Adéla Holubová zaběhly historická maxima šampionátu.

Terezie Táborská ukázala rychlé nohy už na sobotní šedesátce, kde brala první zlato, ale její výstavní disciplínou je zejména dvoustovka, a to dokázala i v samotném nedělním finálovém závodě. Svěřenkyně trenéra Tomáše Vojtka totiž prolétla jeden okruh v čase 23.74, čímž o devět setin překonala dorostenecký národní rekord Adély Novotné z roku 2020. Historické maximum šampionátu stejné závodnice pak srazila dokonce o jedenáct setin.

Vícebojařka Adéla Tkáčová potvrdila svou všestrannost na hladkých i překážkových sprintech. V sobotu nenašla přemožitelku na šedesátce překážek a v neděli kralovala dvoustovce v novém osobáku 24.08, kterým dělí sedmou příčku historických tabulek. Své medailové sbírky rozšířily také stříbrná Hana Blažková za 24.37 (vítězka šedesátky) a Eliška Elfmarková za 24.38 (stříbrná z šedesátky).

Parádního výkonu dosáhl také vítěz dvoustovky dorostenců Miroslav Zajíček, jenž zaostal časem 21.72 jen desetinu za národním rekordem Matěje Krska a zařadil se na dělené druhé místo historických tabulek této kategorie po bok oddílového kolegy ze Slavie Praha Jana Šulce. Pod dvaadvacet vteřin se dostal i stříbrný Mikuláš Dreisig, jenž je díky času 21.93 sedmým nejrychlejším dorostencem historie na této trati. Mezi juniorky se všichni tři medailisté vešli do čtyř setin. Zvítězil Jakub Peterka (21.85) před Caseym Longem (21.86) a Janem Šulcem (21.89). Pro Peterku se jednalo už o třetí individuální medaili z tohoto šampionátu. Na šedesátce a v dálce bral bronz.

Lurdes Gloria Manuel byla jednoznačnou favoritkou na zisk titulu v závodě juniorek na 400 metrů. Už od startu dala najevo, že chce běžet opravdu rychlý čas a stylem start-cíl si doběhla pro suverénní primát v novém rekordu mistrovství 53.71. Maximum Lady Vondrové z roku 2017 srazila o 59 setin a svůj osobák z letošního Czech Indoor Gala vylepšila o jednu desetinu. Stříbrná Marina Kollár se díky času 54.61 dostala na devátou příčku historických statistik. Do TOP 10 historie své kategorie se dostaly též dvě nejrychlejší závodnice finále dorostenek. Zde zvítězila Viktorie Křížová za 55.67 před Eliškou Kramešovou (55.68) a momentálně okupují devátou a desátou pozici této statistiky.

Mezi čtvrtkaři juniory byl jasně nejrychlejší plzeňský Michal Haidelmeier v čase 47.85. Ve finále stejné trati dorostenců sice proběhl cílem jako první Ondřej Loupal, ale následně byl diskvalifikován za kolizi s Mikulášem Dreisigem, a právě ten se tak posunul na nejvyšší pozici. Mistrovský titul mu náleží za čas 48.70. Jen o šest setin pomalejší byl stříbrný Marek Váňa (48.76) a oba se vyhoupli na čtvrtou a pátou příčku historických tabulek.

Jeden z nejstarších rekordů šampionátu padl na patnáctistovce juniorek. Vítězná Natálie Millerová posunula časem 4:25.34 zápis Valerie Kondačové z roku 1986 o více než pět vteřin. Za osobním maximem, kterým figuruje na druhém místě juniorských historických tabulek pak zaostala pouze o 99 setin a zbytek startovního pole přímo deklasovala. Mezi juniory se očekával souboj vítěze sobotní trojky Pavla Vindušky s Jakubem Dudychou, jenž v neděli dle očekávání ovládl takticky vedené finále osmistovky v čase 1:56.30. Úspěšnější český rekordman Vinduška, který měl jednoznačně nejsilnější finiš a vyhrál v čase 3:53.07. Dudycha se musel spokojit s bronzem za 3:56.39. Na stříbro totiž dosáhl díky osobáku 3:54.98 Marián Dražan.

Adéla Holubová získala před týdnem bronz na mistrovství ČR mužů a žen v novém dorosteneckém národním rekordu a na Gigantu se dalo očekávat, že i když nepoběží na sto procent, tak bude v ohrožení historické maximum šampionátu Hany Borové z roku 2021. Tyto předpoklady se potvrdily beze zbytku. Holubová si doběhla pro jasné vítězství v čase 2:10.43 a výkon své předchůdkyně vylepšila o 58 setin. Mezi juniorkami brala titul Barbora Vaňková v osobním rekordu 2:11.05. Finálovému závodu dorostenců kraloval Richard Hübner v čase 1:56.97.

Jeden rekordní zápis byl k vidění i ve štafetách na 4x200 metrů, a to hned ten národní. Jeho novými držitelkami jsou vítězky závodu dorostenek z AK Škoda Plzeň. Sestava Ema Šefránková, Viktorie Jánská, Anežka Králová a Anežka Kárníková si s tratí poradila v čase 1:38.98 a čtyři roky starý výkon jabloneckých sprinterek vylepšila o 1.45 vteřiny.

Tereze Vlkové se podařilo obhájit oba mistrovské tituly z loňského šampionátu. Poté, co v sobotu vyhrála dálku v novém osobním rekordu 614 centimetrů, nenašla v neděli přemožitelku ani v trojskoku, kde triumfovala podobně suverénním způsobem za 12.83. Dorostenecká zlata si vyskákali Matouš Černý (13.92) a Hana Mikulášová (11.99).

Českobudějovický dorostenec Michal Rada si z Ostravy odvezl tři individuální cenné kovy. Během prvního dne nejprve ozdobil svůj primát na šedesátce překážek novým rekordem šampionátu 7.84 a poté získal bronz v dálkařském sektoru. V neděli pak přidal další zlato v napínavém výškařském klání, kde skočil stejně jako Štěpán Jirásko a Oliver Syslo 194 centimetrů, ale na rozdíl od svých soupeřů to zvládl hned napoprvé, což mu přisoudilo příčku nejvyšší. Ve stejné disciplíně juniorů zvítězil jeho tréninkový kolega ze skupiny Jiřího Coufa Tomáš Jelínek za 201.

V neděli byla také na programu koule juniorů a juniorek. Mezi děvčaty jasně zvítězila Martina Mazurová za 14.53. Mužským kolegům ze sektoru kraloval podobně přesvědčivým způsobem Jan Svozil v osobním rekordu 17.44.

Napínavou podívanou nabídli divákům ve vítkovické hale juniorští tyčkaři. Trio Jan Krček, Mario Hajzler i Jakub Šafář zdolali shodně 506 centimetrů. Nejšťastnější byl Krček, jenž byl jako jediný úspěšný hned napoprvé. Hajzler bral stříbro a Šafář byl bronzový.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová