Národní šampionáty v Evropě i USA
USA
Americké národní mistrovství hostilo Spokane ve státě Washington. Velmi očekávaný byl start koulařského suveréna Ryana Crousera, jenž opět prokázal svou dominanci, když se vyhoupl do čela letošních světových tabulek výkonem 22.51. Druhý Josh Awotunde se díky vrhu na 21.74 posunul na čtvrté místo. Kvalitní byla i soutěž žen, kde se z triumfu radovala Maggie Ewenová za 19.79.
Mužskému sedmiboji jasně kraloval Garret Scantling, když posbíral celkem 6382 bodů, a to je nejen nejhodnotnější světový výkon této halové sezóny, ale Scantling se tímto bodovým ziskem dostal na deváté místo historických světových tabulek v sedmiboji.
Christian Coleman zvítězil na šedesátce v čase 6.45, čímž vyrovnal letošní nejlepší světový výkon, jehož je společně s Bahamanem Terrencem Jonesem držitelem. Druhý Marvin Bracy si vyrovnal osobák 6.48. Mezi ženami byla nejrychlejší Mikiah Briscová za 7.07.
Dalšího parádního času 7.37 dosáhl na šedesátce překážek Grant Holloway. Stejnou disciplínu žen vyhrála Gabbi Cunninghamová za 7.81. Tyčkařská klání patřila Chrisi Nilsenovi (591) a Sandi Morrisové (480). Vítěz mužské půlky Bryce Hoppel se stal díky času 1:45.30 třetím nejrychlejším mužem této sezóny ve světě.
Nizozemsko
Také Nizozemci ukazují, že jsou před HMS ve vynikající formě. Femke Bolová vylepšila na čtvrtce časem 50.30 vlastní nejlepší světový výkon i národní rekord. Liemarvin Bonevacia zaznamenal na stejné distanci nejlepší evropský čas a národní historické maximum 45.48. S tímto výkonem je sedmým nejrychlejším Evropanem v hale. Tyčkař Menno Vloon bral titul za 591 centimetrů.
Slovensko
I naši východní sousedé za sebou mají národní mistrovství. Ján Volko získal na šedesátce již svůj šestý titul v čase 6.68. Nejvýraznější osobností šampionátu byl ovšem tentokrát někdo jiný, a to teprve devatenáctiletá Viktoria Forsterová. Ta totiž dokázala vybojovat mistrovský double na hladké i překážkové šedesátce. Navíc si v obou disciplínách zaběhla velké osobní rekordy, kterými splnila ostré limity pro start na HMS v Bělehradě. Šedesátku zvládla za 7.28 a překážky proběhla v čase 8.16.
Další šampionáty
Highlightem portugalského mistrovství je beze sporu výkon koulařky Auriol Dongmové, která se díky novému národnímu rekordu 19.90 stala leaderem letošních světových tabulek.
Ve Švýcarsku běžela velmi rychlou šedesátku 7.05 Mujinga Kambundjiová.
V Rusku zaznamenala další halovou čtvrtku pod 51 vteřin Polina Millerová (50.82)
Dálkařka Malaika Mihambová zvítězila na německém národním mistrovství výkonem 681 centimetrů.
Italský olympijský šampion Marcell Lamont Jacobs prolétl šedesátku za 6.55.
To NEJ ze zámořských mítinků
Americká sprinterka Abby Steinerová se stala v Texasu druhou nejrychlejší ženou historie na halové dvoustovce, když proběhla jeden okruh v čase 22.09. Rychlejší byla dosud pouze halová světová rekordmanka Merlene Otteyová, která drží od roku 1993 historické světové maximum časem 21.87.
Nový evropský halový rekord v závodě na jednu míli mužů padl v Bostonu. Stalo se tak zásluhou Brita Joshe Kerra, jenž posunul hodnotu kontinentálního rekordu na 3:48.87. Rekordní zápis Ira Eamonna Coghlana z roku 1983 vylepšil téměř o vteřinu. Kerr příliš neztratil ani na světový rekord legendárního Maročana Hichama El Guerrouje, konkrétně 1.86 vteřiny a je třetím nejrychlejším mílařem historie právě za Gouerroujem a Etiopanem Yomifem Kejelchou. Zároveň také ve stejném závodě probíhal patnáctistovkou za 3:32.86, což je výkon lepší národního rekordu Velké Británie.
V Blacksburgu se o víkendu nedařilo pouze Barboře Malíkové, která si zaběhla halový osobák 53.32, ale také překážkáři Treyi Cunninghamovi, jenž se radoval též z kariérního maxima 7.40, což ho řadí na třinácté místo historických světových tabulek.