NEJ halovými atlety dle TFN Kejelcha a Lasickeneová

neděle 17. března 2019
Nejlepšími atlety uplynulé halové sezóny byli dle Track and Field News oceněni etiopský běžec Yomif Kejelcha a ruská výškařka Maria Lasickeneová.

Jednadvacetiletý Kejelcha startoval kromě jedné výjimky výhradně ve Spojených státech. V Bostonu dokázal 3. března zaběhnout nový halový světový rekord v závodě na jednu míli, když časem 3:47.01 překonal o 1.44 sekundy předešlé maximum legendárního Maročana Hichama El Guerrouje z Gentu 1997. Při svém jediném evropském startu v Birminghamu zaznamenal historicky třetí nejlepší čas na halové patnáctce 3:31.58 a podlehl pouze novému světovému rekordmanovi a krajanovi Samuelu Teferovi.

Právě devatenáctiletý Samuel Tefera byl dalším oceněným. Etiopský mladíček startoval v průběhu halové sezóny ve čtyřech závodech na 1500 metrů a odešel jen jednou poražen. Přemožitele našel pouze při mítinku World Indoor Tour v Düsseldorfu, kde prohrál s norským supertalentem Jakobem Ingebrigtsenem. Celkové pořadí seriálu World Indoor Tour s přehledem ovládl. Jednoznačně nejpovedenějším závodem pro něj byl ten zmiňovaný birminghamský. V druhém největším městě Velké Británie proběhl cílem v čase 3:31.04 a o čtrnáct setin tak překonal světový rekord Hichama El Guerrouje ze Stuttgartu 1997.

TFN je americký magazín, a proto nechyběli ani atleti ze Spojených států, nutno dodat, že zaslouženě. Jedním z nich je sprinter, překážkář a dálkař v jedné osobě Grant Holloway, jenž se stal hlavní hvězdou letošního halového šampionátu NCAA, když jako teprve třetí muž historie tohoto podniku dokázal získat sprinterský double na tratích 60 metrů a 60 metrů překážek. Před ním se to podařilo pouze Williemu Gaultovi v roce 1983 a Terrenci Trammellovi v roce 2000. Na překážkové šedesátce se navíc Holloway blýskl třetím nejrychlejším časem historie 7.35, což je zároveň i nový kontinentální rekord. Rychlejší je pouze světový rekordman Colin Jackson z Velké Británie (7.30) a Kubánec Dayron Robles (7.33). Hladkou šedesátku opanoval za 6.50 a upevnil si tak druhé místo v letošních světových tabulkách na této distanci za Číňanem Bingtian Suem (6.47). K tomu ještě přidal bronz v dálkařském sektoru, když výkonem 795 centimetrů zaostal o pouhé dva centimetry za vítězem. V dálkařských světových statistikách letošní haly mu patří třinácté místo za 802 centimetrů.

Dalším Američanem, kterému se nadmíru dařilo, byl koulař Ryan Crouser. Olympijský rekordman absolvoval v hale jen dva starty, ale oba stály zato. Na Millrose Games v New Yorku si posunul hodnotu halového kariérního maxima na 22.33 a zařadil se na čtvrté místo historických světových tabulek za světovým rekordmanem Randy Barnesem (22.66), držitelem evropského halového maxima Němcem Ulfem Timmermannem (22.55) a Adamem Nelsonem (22.40). Následně vyhrál i domácí halové mistrovství, kde poslal své náčiní na 22.22.

Třetím zástupcem americké atletiky je tyčkař Sam Kendricks, jenž byl oceněn společně s dalším kolegou ze sektoru Piotrem Lisekem z Polska. Oba borci se dělí o letošní halové světové maximum 593 centimetrů. Lisek navíc vystoupal na stříbrný stupínek na halovém mistrovství Evropy v Glasgow.

Mezi ženami získala primát ruská výškařská suverénka Maria Lasickeneová, která i v průběhu letošní halové sezóny pokračovala ve své dominanci. Nastoupila do osmi finálových závodů a nezvítězila pouze jednou. Hned při svém prvním halovém startu podlehla v Čeljabinsku krajance Anně Čičerovové. To byl v tomto roce také jediný závod, kdy Lasickeneová nepřekonala dva metry (197). Halovým světovým tabulkám vévodí vyrovnaným osobním rekordem 204 centimetrů a vyskákala si i titul halové mistryně Evropy.

Jako druhá se umístila britská běžkyně Laura Muirová. Pro ni byl vrcholem halový evropský šampionát na domácí půdě v Glasgow, kde dokázala obhájit zlaté medaile na tratích 1500 a 3000 metrů. Na trojce navíc posunula hodnotu vlastního rekordu mistrovství na 8:30.61, což byl také letošní nejrychlejší halový světový čas na této trati. Letošní statistikám vévodí také v závodě na jednu míli, když v Birminghamu zvítězila v třetím nejrychlejším čase historie 4:18.75 a za evropským rekordem Rumunky Doiny Melinteové zaostala jen o 1.61 sekundy. Třetí čas s označením WL zaběhla na pětce, kterou zvládla za 14:52.02.

Ocenění se dostalo také další britské hvězdě, která zazářila na HME v Glasgow. Katarina Johnson-Thompsonová kralovala závodu pětibojařek a získala svůj druhý titul halové mistryně Evropy v čtvrtém nehodnotnějším bodovém zisku historie 4983 bodů. Lepší byla pouze světová rekordmanka Natalya Dobrynská z Ukrajiny (5013 b.), ona sama s osobním rekordem 5000 bodů (při zisku zlata na HME v Praze 2015) a Ruska Irina Belovová (4991 b.).

Výčet nejlepších žen halové sezóny 2019 podle TFN ještě doplňuje ruská tyčkařka Anželika Sidorovová. Ta byla stejně jako její krajanka Lasickeneová ve své disciplíně naprosto dominantní. Startovala v osmi závodech a ani jednou neodešla poražena. Letošní halové tabulky vede výkonem 491 centimetrů, což ji řadí na čtvrté místo historických světových tabulek pod střechou. Z Glasgow si odvezla evropské halové zlato.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf