Nejdelší vítězné šňůry mají aktuálně Viliová a Bolt

středa 23. listopadu 2011
Novozélenadská koulařka Valerie Viliová a jamajský sprinter Usain Bolt byli neporaženi už 25 závodů v řadě, z hlediska času a jedné disciplíny patří primát Kennenisovi Bekelemu, který nenašel na desítce přemožitele více než 6 let.

Zatímco hvězdný Bolt nasbíral svá vítězství v celkem čtyřech disciplínách, Viliová se drží svého jediného „bydla“. V koulařském sektoru ji naposledy porazila Naděžda Ostapčuková  před dvěma lety na Světovém atletickém finále. Běloruska tehdy zvítězila o 5 cm (20.45:20.40). Druhá příčka podle počtu triumfů v jedné disciplíně patří etiopskému vytrvalci Bekelemu, který své soupeře na pětce předčil v 17 závodech za sebou, do nichž nastoupil. Jeho posledním porážka se datuje k londýnské GP 2006, kdy byl na této trati o osm desetin rychlejší Američan Bernard Lagat. Ještě déle pak trvá Bekeleho neporazitelnost v běhu na 10 000 m. 1. června 2003 vyhrál poprvé tuto trať na mítinku v Hengelo a od té doby pro soupeře platí, že je-li na startu on, jsou k mání umístění již jen od druhé příčky níže. Při svém šestiletém panování nasbíral Bekele 12 prvenství.

Přes deset vítězství v řadě (13) má na kontě i americký čtvrtkař LaShawn Merritt, jemuž se naposledy dostalo porážky od bývalého vládce disciplíny Jeremy Warinera vloni na mítinku Weltklasse v Curychu. Dalším v pořadí je Usain Bolt se svými dvěma vítěznými šňůrami, které skládá paralelně, přičemž jak na stovce, tak na dvojnásobné trati dosáhl jedenácti prvenství. Déle se z pobytu na trůnu těší na dvoustovce, kde se díval na záda svých soků naposledy před dvěma lety na Memoriálu van Dammeho v Bruselu. Tehdy byli rychlejší Wallace Spearmon s Xavierem Carterem. Na stovce ho k druhému místo odsoudil jako poslední Asafa Powell, který byl vloni v červenci ve Stockholmu v cíli o setinu dříve. Zbylá tři vítězství, která doplňují Boltovu neporazitelnost na 25 závodů v řadě, se udála na tratích 150 a 400 m.

Mezi ženami mají dvojciferný počet dílů vítězné seriály kubánské trojskokanky Yargelis Savignové a americké čtvrtkařky Sanyi Richardsové. Savignová sbírá triumfy od OH v Pekingu, kde skončila pátá, a dopočítala se včetně haly zatím 13 prvenství. Richardsová prohrála naposledy při svém prvním závodě letošní sezony, v dalších 10 však už suverénně kralovala. Obdobně jako mezi muži Bekele, tak i mezi ženami je nejdelší vládkyní své disciplíny vytrvalkyně. Etiopanka Tiruneš Dibabaová nepoznala hořkost porážky na desítce v ani jednom ze šesti závodů, do nichž nastoupila od června 2005.

(Pozn: materiál EME News vznikl s pomocí dat All-Athletics a Tilastopaja a u velkých akcí bere v úvahu pouze finále, nikoliv kvalifikace)