Nejrychlejší maratony víkendu ve Frankfurtu a Ljubljani

středa 23. listopadu 2011
DOPLNĚNO - Přehled maratonských výsledků z celého světa a něco navíc.

Poslední říjnový víkend byl ve znamení silničních běhů. Nejzásadnější zpráva přišla z německého Frankfurtu, kde Gilbert Kirwa vylepšil traťový rekord výborným časem 2:06:14, čímž se na maratonské trati dostal do elitní dvacítky historických tabulek. Kirwa si tak podržel stoprocentní úspěšnost, když vyhrál i svůj druhý maraton, do něhož nastoupil. Poprvé byl úspěšný před půl rokem ve Vídni.

Ženskou vítězkou frankfurtského maratonu byla Agnes Kipropová, která byla v cíli za 2:26:57. Na rozdíl od Kirwy to však nebyl nejlepší čas víkendu.  Ten předvedla  Caroline Cheptanuiová v Ljubljani, když proťala cíl za 2:25:24. Slušný výkon pod 2:30 viděli diváci také v Nairobi, kde se o to postarala Irene Jerotichová (2:28:57), a v Benátkách, kde byla nejrychlejší Anne Kosgeiová (2:27:46).

Mezi muži se výkonu Kirwy nejvíce přiblížil jeho pronásledovatelé ve Frankfurtu Robert Kiprono Cheruyiot (2:06:23), William Kiplagat (2:07:05) a Elias Kemboi (2:08:05). Až za nimi skončil v pomyslném měření na dálku vítěz druhého nejrychlejšího maratonu víkendu. V Benátkách jím byl John Komen, který posunul traťový rekord na 2:08:13.

Asi netřeba upozorňovat, že všichni zmínění atleti pocházejí z Keni. Ve Frankfurtu však byla zaznamenána i česká stopa, když si na 32. místě doběhnuvší Pavel Novák připsal nejlepší letošní český výkon 2:25:33.