Není Robert Cheruiyot jako Robert Cheruiyot. Jeden je rychlejší

úterý 20. dubna 2010
Keňský mladík Robert Kiprono Cheruiyot vyhrál závod v Bostonu a výkonem 2:05:52 o více než minutu vylepšil traťový rekord nejstaršího maratonu světa, který zde držel Robert Kipkoech Chueruiyot.

Že Boston patří kvůli náročnému profilu trati mezi ty pomalejší maratony světa? Jednadvacetiletý Robert Kiprono Cheruiyot dokázal, že toto tvrzení rozhodně nemá absolutní platnost, když zde dokázal jako první vytrvalec 114leté historie závodu běžet nejen pod 2:07, ale dokonce pod 2:06. Časem 2:05:52 se zařadil na páté místo letošních tabulek a 16. příčku v žebříčku všech dob a do zapomenutí poslal předchozí traťový rekord svého jmenovce Roberta Kipkoeche Cheruiyota. Maximum čtyřnásobného vítěze Bostonu vylepšil o minutu a dvaadvacet vteřin.

"Na takový čas jsem nemyslel. Chtěl jsem jen ukázat, co ve mně je," uvedl mladý vítěz slavného závodu, který se prý v závěru musel vyrovnat s bolestmi podkolenní šlachy. Bez toho by možná byl jeho výkon ještě skvělejší a větší by byl i jeho náskok na soupeře. Takto Etiopan Kebede ztratil na vítěze minutu a 29 vteřin, třetí byl jeho krajan a obhájce loňského prvenství Merga. Závod se vydařil i domácím Američanům, Hall s Keflezighim obsadili místa těsně pod stupni vítězů.

Mezi ženami triumfovala po třetím nejtěsnějším doběhu v historii závodu Etiopanka Teyba Erkessová. Vítězka lednového maratonu v Houstonu uhájila navzdory krizi v závěru první místo před Ruskou Puškarevovou, kterou předstihla o tři sekundy. Třetí místo obsadila už s odstupem loňská vítězka, Keňanka Kosgeiová.

Oba vítězové inkasovali prémii 150.000 dolarů (2,8 milionu korun), Cheruiyot navíc obdržel 25.000 dolarů za překonání časové bariéry 2:06 hod.