Neobhájené prvenství i limity ve Stromovce

neděle 29. ledna 2017
V průběhu druhého dne mezistátního utkání vícebojařů se českým seniorským nepodařilo obhájit vítězství z loňského roku. Z triumfu se při premiérovém juniorském měření sil radovali naši chlapci. Řady limitářů pro HME se rozšířily o tři jména. Nominační kritéria splnili Adam Sebastian Helcelet a ve vložených závodech na 400 metrů zaběhli potřebné časy Denisa Rosolová a Patrik Šorm.

Muži

Čeští vícebojaři loňský triumf neobhájili. V domácím prostředí skončili na čtvrtém míste se součtem 16553 bodů a nechali za sebou pouze Poláky (15503). Celkové pořadí opanovali Španělé vedení skvělým Jorge Ureňou (17383) před Brity (17363) a Francouzi (16920).

Právě Španěl Jorge Ureňa byl tím, kdo kraloval individuálnímu pořadí. Navíc při svém vítězství vylepšil národní rekord na 6249 bodů a druhého Brita Ashleyho Bryanta (5975) za sebou nechal s vyrazným odstupem. Třetí skončil Adam Sebastian Helcelet. Na jeho kontě je 5857 bodů, čímž splnil limit pro HME. Marek Lukáš dokončil závod na šestém místě (5696). David Hájek je osmnáctý (5001) a Jiří Sýkora závod po nevydařené tyči nedokončil.

Vícebojaři vstoupili do druhého dne kvalitními výkony na překážkách. Adam Sebastian Helcelet si vylepšil sezónní maximum na 7.94 a porazil ho pouze Španěl Jogre Ureňa (7.85). Jiří Sýkora si dokonce zaběhl osobní rekord na 8.01. Marek Lukáš již tak spokojený nebyl, když si připsal čas 8.24. David Hájek se mohl těšit z osobáku 8.56.

V tyči byl naším  nejlepším závodníkem Marek Lukáš, který si úspěšným skokem přes 480 centimetrů spravil chuť po nevydařených překážkách. O deset centimetrů méně zdolal Adam Sebastian Helcelet. David Hájek překonal 440 centimetrů. Jiří Sýkora si bohužel neporadil se svou základní výškou a z tyče si žádné body neodnesl. V této disciplíně zazářil Brit Ben Gregory (520).

Do kilometru nastoupilo již jen trio našich reprezentantů. Nejrychlejší čas z nich zaběhl Marek Lukáš (2:44.11) a sedmiboj zakončil osobákem na této distanci. Radost měl po doběhu i Adam Sebastian Helcelet. Výkonem 2:49.75 posbíral dostatečný počet bodů nutných pro limit do Bělehradu. David Hájek běžel 3:07.80.

Ženy

Vítězkami ženské soutěže družstev se staly Polky, které posbíraly 12308 bodů, druhé byly Britky (12194) a třetí místo obsadily Francouzky (12127), následované Španělkami (11883) na Češkami (11488).

V individuálním pořadí pětiboje se z našich žen nejlépe umístila Kateřina Dvořáková na desátém místě (3929). Denisa Majerová obsadila šestnáctou příčku (3792) a Barbora Dvořáková je osmnáctá (3767). Nejvíce  bodů posbírala Francouzka Laura Arteilová (4263). Stříbro získala Polka Izabela Mikotajczyková (4188) a na bronzový stupínek vystoupala Jessice Taylor-Jemmettová (4155).

Nejrychlejší překážkářkou mezi vícebojařkami byla dle očekávání Kateřina Cachová. Ta si i přes nepříliš povedený start poradila s plůtky nejlépe a cílem proběhla v čase 8.36. Velmi zdatně si vedly i sestry Dvořákovy. Obě si vytvořily nový osobní rekord. Kateřina zvládla trať za 8.51 a Barbora finišovala za 8.74. Denisa Majerová si vylepšila sezónní výkon na 9.12.

Ženské klání pokračovalo ve výškařském sektoru. Zde si z našich vedla nejlépe Denisa Majerová, která překonala 177 centimetrů. Kateřina Cachová skočila 171 centimetrů. Kateřina Dvořáková zapsala nejlépe 162 centimetrů a Barbora Dvořáková pokořila 156 centimetrů.

V koulařském sektoru předvedla z českého pohledu nejlepší pokus Kateřina Cachová, která si vylepšila halový osobák na 12.54. Další reprezentantky se v této disciplíně umístily v závěru výsledkové listiny. Barbora Dvořáková vrhla 10.67, Kateřina Dvořáková si hodila osobní maximum 10.43 a Denisa Majerová zapsala 9.82.

Skvělý osobní rekord si v dálce skočila Kateřina Dvořáková, která poprvé v kariéře překonala šestimetrovou hranici (601). Její sestra Barbora dolétla na 587 centimetrů a Denisa Majerová si skočila pro osobní maximum 563 centimetrů. Kateřina Cachová se prala s rozběhem a byl jí změřen pouze jeden proběhnutý pokus, čímž skončily její naděje na dobré individuální umístěni.

Na osmistovce se naše závodnice seřadily ve středu startovního pole. Kateřina Dvořáková zaběhla 2:26.00, Barbora Dvořáková proběhla čtyři kola za 2:27.11, u obou se jednalo o nové osobáky. Denisa Majerová finišovala za 2:28.67.

Junioři

Čeští junioři potvrdili pozici z prvního dne a s přehledem v mezistátním utkání s přehledem zvítězili, když dokázali posbírat 11100 bodů. Druzí skončili Francouzi se získem 10880 bodů. Bronz vybojovali Španělé (10363). Čtvrtí jsou Poláci (10118) a pátou příčku obsadili Britové (9961).

Příznivě vyznělo pro české barvy i celkové individuální pořadí. Zde je na jeho úplném vrcholu Ondřej Kopecký v novém osobním rekordu 5741 bodů. Druhý skončil Francouz Makelson Gletty (5523) a na stupně vítězů se vešel i Jan Kisiala (5359). I on si vytvořil velký osobák.

Junioři zahájili druhý den na překážkách. Nejlepší časy z celého startovního pole předvedli naši borci. Ondřej Kopecký zaznamenal 8.04 a Jan Kisiala zaběhl 8.08. Pro oba to znamenalo vylepšení osobních rekordů. Aleš Svoboda proběhl cílem za 8.53.

Pověst kvalitního tyčkaře potvrdil v předposledním díle sedmiboje Ondřej Kopecký, když překonal laťku ve výšce 490 centimetrů. Jan Kisiala a Aleš Svoboda zdolali shodně 390 centimetrů.

Na závěrečném kilometru se vedlo Janu Kisialovi, jenž přidal další osobák 2:41.81. Ondřej Kopecký jistil celkové vítězství časem 2:50.51 a Aleš Svoboda doběhl těsně před ním za 2:49.17.

Limity na HME pro Rosolovou a Šorma

Součástí dnešního programu byly i vložené sprinterské závody. Na čtvrtce se představila Denisa Rosolová, která již od úvodu běžela svůj vlatní závod a dva okruhy zaběhla za 53.25, čímž pohodlně vyhověla nominačnímu kritériu pro halový evropský šampionát. "Před startem jsem byla hodně nervózní. Závod jsem rozběhla celkem pomalu, takže bylo docela dost sil i v závěru. Mám z toho dobrý pocit," řekla. Na druhém místě doběhla Zdeňka Seidlová za 54.41.

Do Bělehradu se podívá i Patrik Šorm, jenž časem 47.05 na setinu vyhověl limitu pro účast na HME. "Byla to první čtvrtka sezóny, takže jsem opravdu spokojen. Snažil jsem se soustředit sám na sebe a byla potřeba i určitá dávka štěstí. Nakonec to tam padlo," radoval se. Za Šormem se odehrál těsný souboj o druhé místo, kde byl nakonec rychlejší Jan Tesař (47.40), který o dvanáct setin porazil Romana Flašku (47.52).

Petr Jelínek, foto: E. Erben