Nešťastný los pro českou štafetu

čtvrtek 4. srpna 2022
Česká štafeta juniorek na 4x100 metrů obsadí na MSJ v Cali osmé místo. Finále si ovšem nezaběhne, o čem rozhodl los, který vyzněl lépe pro sestavu Švýcarska. Sedmibojařka Natálie Olivová skončila devatenáctá. Ve finále dvoustovky juniorů padl nový rekord šampionátu, o který se dělí dva borci. Vítěz byl ovšem velmi překvapivý.

Světový šampionát v Cali se přehoupl do své druhé poloviny, a tak přišly na řadu také sprinterské štafety. Ta česká nastoupila v sestavě Eva Kubíčková, Tereza Lamačová, Adéla TkáčováHana Blažková. V třetím rozběhu to stačilo na čtvrté místo, přičemž přímo postupovaly pouze dvě štafety. V celkovém pořadí pak zaběhly naše sprinterky na tisícinu shodný čas jako Švýcarky, a to 44.94. O osudu osmého účastníka finále tak musel rozhodnout los. Štěstěna bohužel nehrála ve prospěch našich barev, a tak bude česká štafeta ve finále chybět.

Natálie Olivová vstupovala do druhého soutěžního dne sedmiboje jako devatenáctá závodnice průběžného pořadí. V dálkařském sektoru bohužel skočila nejdále na 518 centimetrů a o dvě pozice si pohoršila. V oštěpu pak zapsala 35.90 a osmistovku proběhla v čase 2:24.10.

Celkem pak v průběhu celého sedmiboje posbírala 5033 bodů, což pro ni znamenalo konečné devatenácté místo. Mistrovskému sedmiboji jasně dominovala hlavní favoritka a obhájkyně titulu Saga Vanninenová z Finska se součtem 6084 bodů. Další dva cenné kovy putují do Německa zásluhou stříbrné Seriny Riedelové (5874 bodů) a bronzové Sandriny Sprengelové (5845 bodů).

Naprosto strhující byl doběh finále dvoustovky juniorů. Jasným favoritem na prvenství byl vítěz stovky a světový rekordman z této distance Letsile Tebogo z Botswany, jenž už v rozběhu vylepšil hodnotu rekordu šampionátu na 19.99. V boji o titul měl však nečekaného soupeře, a tím byl Izraelec Blessing Afrifah. Ten přijel do Cali s osobním rekordem 20.55. V předešlých kolech si ho postupně zlepšoval až na 20.17. Jen málokdo ovšem čekal, že bude Tebogovi rovnocenným soupeřem. Ovšem poté, co oba borci vyběhli ze zatáčky, sprintovali bok po boku až do cíle, kterým proběhli shodně ve fantastickém čase 19.96. Tisíciny pak hovořily ve prospěch Afrifaha, a ten se tak stal zatím nejpřekvapivějším vítězem na tomto MSJ. Tebogo se musel stejně jako loni v Nairobi „spokojit“ se stříbrem a zlatý double tak nedotáhl do úspěšného konce. Oba pak momentálně dělí třetí místo v historických juniorských světových tabulkách a jsou spoludržiteli rekordu šampionátu. Bronz pro Austrálii vybojoval v čase 20.48 Calab Law.

Jasným vládcem finále tyčkařů byl francouzský leader letošních světových tabulek Francouz Anthony Ammirati. Ten neměl sobě rovného soupeře a zvítězil v novém osobním rekordu a vylepšeném vlastním nejlepším světovém výkonu 575 centimetrů. Následně se pokoušel na hodnotě 583 centimetrů o překonání rekordu mistrovství Armanda Duplantise. Ten mu ale odolal. Na stříbro z Nairobi navázal stejným cenným kovem ve vyrovnaném finském juniorském národním rekordu 560 centimetrů Juho Alasaari. Třetí byl dorostenecký mistr Evropy z Jeruzaléma Polák Michal Gawenda, jenž si skočil osobák 545 centimetrů.

Letošním nejlepším světovým výkonem 56.16 ozdobila svůj triumf ve finále čtvrtky překážek Američanka Akala Garrettová. Pod 57 vteřin pak stlačily své časy i další dvě medailistky, kterými byly Švédka Hanna Karlssonová (56.71) a další zástupkyně americké překážkářské školy Michaela Roseová (56.86).

Finále ženského stýplu bylo velkým běžeckým sólem keňské favoritky Faith Cherotichové. Ta přímo deklasovala zbytek startovního pole, když zvítězila ve velmi kvalitním čase 9:16.14 a oproti loňskému MSJ v Nairobi si o dvě místa polepšila. Druhá Etiopanka Sembo Almayewová na ni ztratila více než čtrnáct vteřin (9:30.41).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová