Ngetich na světový rekord nedosáhla

neděle 19. listopadu 2023
Ve francouzském Lille proběhl silniční závod, kde se očekával útok na ženský světový rekord na trati 10 kilometrů. Ten nakonec nebyl úspěšný, nicméně i tak měl tento běžecký podnik svou kvalitu.

Nejvyšší kvalitu celého mítinku měl dle očekávání závod žen na 10 kilometrů, kde se chtěla Keňanka Agnes Ngetich pokoušet o překonání světového rekordu na této trati. Bronzová medailistka z letošního světového šampionátu v krosu měla v hledáčku čas 29:14, co je rekordní zápis Etiopanky Yalemzerf Yehualaw z loňského závodu ve španělském Castellónu. Ngetich se mu v polovině srpna v rumunském Brasově přiblížila už na deset vteřin.

V Lille byl ovšem její atak neúspěšný, protože byla ještě o dvě vteřiny pomalejší. Přesto historicky čtvrtým nejrychlejším časem 29:26 s přehledem zvítězila. Spokojena mohla být její krajanka Emmaculate Acholi, která se díky výkonu 30:01 vyhoupla na dělenou desátou příčku historických světových tabulek. Keňskou dominanci dokonala Christine Njoki, která už finišovala na bronzové pozici za 30:41.

Závod mužů na 10 kilometrů měl etiopského vítěze. Stal se jím favorizovaný Gemechu Dida, jenž si s tratí poradil v čase 27:17. Jen o dvě vteřiny zpět proběhl cílem druhý Keňan Bravin Kiptoo.

Hodně se čekalo také od mužského klání na 5 kilometrů. Tam se ovšem běželo výrazně pomaleji oproti původním předpokladům. Triumfoval devatenáctiletý Keňan Reynold Cheruiyot v čase 13:21 před Norem Narvem Nordasem, jenž sice posunul hodnotu národního rekordu své domoviny o dvě vteřiny na 13:26, ale útok na evropský rekord Francouze Jimmyho Gressiera mu nevyšel, když na něj bronzový medailistka z patnáctky na MS v Budapešti ztratil čtrnáct vteřin. Třetí doběhl Etiopan Azize Melkeneh (13:28).

Mezi ženami svedly napínavý souboj etiopské juniorky Wubrist Aschal s Asmarech Anley. Obě proběhly cílem shodně v čase 14:41, kterým se dostaly do TOP 20 historických světových tabulek. Z vítězství se radovala Aschal.