Noční Praze vládli Keňané, z Čechů Kreisinger a Drahotová

sobota 7. září 2013
Na pozměněné trati a poprvé s desetikilometrovou tratí otevřenou také pro ženy se hlavním městem prohnaly tisícovky běžců. Prestižní desítku vyhrál Keňan Chebii v čase 27:35 o sekundu před Etiopanem Atanawem.

V umělým světlem ozářených pražských ulicích  bojovali o prvenství dle očekávání hosté z Afriky, především pak ti s keňským pasem. V úvodní desítce konečného pořadí jich najdeme sedm. Keňská dominance platí i v ženské kategorii, byť není tak drtivá – z nejlepších deseti příček obsadily závodnice této vytrvalecké velmoci „jen“ pět příček, ovšem včetně vítězné Chepkoechové (32:00).

Z českých závodníků se možná trochu překvapivě prosadil Jan Kreisinger, který v poslední době příliš nezávodil. O2 Grand Prix Praha mu však vyšla, v cíli byl v čase 30:16, tedy o 15 vteřin před favorizovaným Milanem Kocourkem. Třetí z domácích byl o dalších osm vteřin zpět letošní národní šampion v maratonu Jiří Homoláč„Fantastické, cítím se jako loni po maratonu v Praze,“ připomenul Kreisinfer svůj historický výkon, jímž se kvalifikoval na olympiádu do Londýna. „Hlídal jsem si je oba, čas byl až druhotný. Už od května jsem si plánoval, že tu poběžím dobře a vyšlo mi to,“ radoval se.

Z pohledu českých žen přebilo dravé mládí zkušenost, když juniorská mistryně Evropy v chůzi a sedmá z moskevského mistrovství světa Anežka Drahotová předčila osobním rekordem 33:59 o generaci starší stálici tuzemského běhání Petru Kamínkovou (34:51). Třetí byla krosová šampionka z jarního mistrovství republiky Lucie Sekanová (35:13).  „Předpokládala jsem, že bych mohla běžet lépe než vloni v Běchovicích, kde je kopec a odkud jsem měla nejlepší čas. Když jsem předběhla Petru (Kamínkovou), soustředila jsem se jen na sebe. Stále zvažuju, zda se víc věnovat chůzi, kde mám větší šanci na úspěch, anebo běhu, kde bývá lepší atmosféra okolo,“ vyprávěla po doběhu Anežka Drahotová, členka projektu Czech Marathon Hopes.

Na poloviční trati určené výhradně ženám kralovala výkonem 18:16 Slovenka Janečková, druhá příčka patřila s půlminutovým odstupem Elišce Drahotové, která si stejně jako její sestra dovezla medaili z červencového MEJ na trati 10000 m chůze.