‚Normální holka‘ podpořila středoškoláky i charitu

Hlavním lákadlem finále Corny Středoškolského atletického poháru v Břeclavi byla přítomnost oštěpařské šampionky Barbory Špotákové. V chladnu a mlze získali poháry pro vítěze dívky opavské gymnazistky, které úspěšně obhájily, a nově olomoučtí gymnazisté.

„Věřím, že můj světový úspěch pomůže nejen tady mladým sportovcům. I pro jiné činnosti by mohlo být motivací, že může ‚normální holka‘, což snad jsem, něco dokázat,“ uvedla dnes Barbora Špotáková. Zároveň olympijská šampionka a světová rekordmanka pozdravila středoškoláky a vzkázala jim: „Kolem sportu mám spoustu kamarádů, přeju vám, abyste tady takové třeba našli. Nejde jen o to vyhrát.“
Ostatně ani ona nepřijela na jižní Moravu jen podpořit mladé sportovce svou přítomností, ale také pomoci charitě. Loni házela sama klasickým oštěpem a počet metrů znamenal v tisících příspěvek pro místní Denní centrum Utilis. Tentokrát na sebe měly vydělat samy děti, které házely molitanovým náčiním a součet jejich výkonů v metrech dal stejně jako loni výslednou částku v tisících. Profesionální oštěpařka měla být jejich rádcem. „Možná že to dopadne líp, než když jsem házela loni já. Viděla jsem je tady poctivě trénovat,“ předvídala. Nakonec se ale Špotáková rozhodla vylepšit jejich bilanci a oštěpem hodila z místa za 24 metrů, celkově tedy připadne břeclavskému Centru od firmy Hero 78 tisíc korun.
Poté se rozjela autogramiáda, spousta středoškoláků využilo i příležitosti vyfotit se s oštěpařkou. Od místního malíře Antonína Vojty obdržela obraz, na kterém je spodobněná při OH v Pekingu. Odpoledne pak patronka předala poháry i diplomy účastníkům.

Církevní gymnázium Německého řádu v Olomouci vystřídalo Jihlavu
Přes nepříliš příznivé počasí se bylo na co dívat i při soutěžích o pohár. Olomoučtí gymnazisté s přehledem zvítězili v letošním Corny SŠAP poháru, součtem se přehoupli dokonce o 4 body přes 10000 bodů. Tuhý boj o druhou vyšel pravidelnému medailovému sběrateli ze SŠ polytechnická Jílová Brno (9313), 14 bodů zpět zůstali i přes výbornou štafetu "1-2-3-4" pražské gymnázium Arabská. Obhájci z jihlavského gymnázia byli čtvrtí.
Bodově nejlepší výkony předvedli koulaři. Olomoucký Ladislav Prášil hodil vynikajících 19.71 metru, ačkoli věkem junior házel jako všichni ostatní dle pravidel Poháru jen pětikilovým náčiním. Vítězné hanácké gymnázium reprezentoval také druhý v pořadí Jan Kudela (17.45). Opavský Petr Lichý vyhrál 400 metrů za 49.12, druhý byl Dan Němeček z pražského gymnázia Arabská (49.56). Čtvrtku si proběhli také účastníci MSJ, Lukáš Šťastný z Arabské protnul cíl za 50.35, Václav Zich (SPŠ Loket) finišoval 50.52, oba běžně nastupují spíše na kratší stovku či dvoustovku. Právě Zich také dominoval stometrové trati, když zaběhl kvalitních 10.84, Šťastný byl třetí o setinu za domácím Alexandrem Hermanem (11.23). V dálkařském sektoru se dařilo olomouckému Tomáši Nevtípilovi, který dolétl na 680 centimetrů, ve výškařském zdolala dvojice Jakub Seidl a Michal Bureš 192 cm. Patnáctistovku zvládl nejlépe Pavel Kovařík (SOŠ Horšovský Týn) 4:11.01.

Dívkám znovu vládlo Slezské gymnázium Opava
Opavské gymnazistky posbíraly o 55 bodů více než loni a se ziskem 8986 bodů obhájily pohár. S odstupem 141 bodů braly stejně jako loni stříbro břeclavské gymnazistky. Jen třetí příčka se letos měnila, vybojovalo ji Gymnázium Jablonec (8331) v těsném souboji s Jičínem.
Ve výšce předvedla výborný výkon opavská Lucie Ondraschková, sedmibojařka z MSJ, se přenesla přes 173 cm a podle očekávání skočila nejvíce i do dálky, také solidních 583 cm. Ondraschková byla navíc finišmankou štafety „1-2-3-4“  a výrazně tak pomohla k vítězství svého gymnázia. Jablonecká Klára Kolomazníková ovládla jak dvoustovku (26.17), tak šedesátku (8.06). Půlku vyhrála její kolegyně Petra Kuříková (2:21.22), která o pouhou setinku předčila náchodskou Pavlu Rouskovou. Kouli poslala nejdále jihlavská Jitka Kubelová (13.66 m).