Novotná průběžně 8., Švábíková do finále

čtvrtek 20. července 2017
V průběhu odpoledního programu prvního dne evropského šampionátu juniorů v Grossetu se podařilo postoupit do finále pouze tyčkařce Amálii Švábíkové. Vícebojařka Jana Novotná figuruje po první dni sedmiboje na osmé příčce.

Ve slibně rozjetém sedmiboji pokřačuje Jana Novotná, když zapsala další osobní rekord. V koulařském sektoru nejprve vrhla 11.84, druhým pokusem přešlápla, ale tím závěrečným dokázala poslat své náčiní do vzdálenosti 12.16. Po výšce si přisala další dílčí prvenství ukrajinská favoritka Alina Šuchová. Její koule dopadla na 13.87.

Na dvoustovce bránil vícebojařkám k výraznějším bodovým ziskům protivítr. Jana zvládla tuto distanci za 25.30 a uzavřela tak úspěšný první den. Nejrychlejší byla Polka Adrianna Suleková (24.30).

Naše reprezentantka tak přenocuje na průběžné osmé pozici se ziskem 3406 bodů. Ve vedení je Švýcarka Géraldine Ruckstuhlová, která posbírala 3646 bodů. Druhá je prozatím Britka Niamh Emersonová (3576 b.). Na třetí místo se po dvoustovce propadla Ukrajinka Alina Šuchová (3566 b.).

Sprinterka Kateřina Vávrová startovala hned v prvním semifinále a finišovala v něm na sedmém místě. Naší drobné reprezentantce opět příliš nepřál vítr, když jí foukal proti 2.1 m/s a byl z toho čas 12.11. Katka si tak ze stovky v Grossetu odveze jednadvacáté místo. Nejrychlejší semifinalistkou byla Němka Keshia Kwadwová (11.49).

Mezi juniory bojoval na stejné trati o postup do finále Štěpán Hampl. Ve druhém semifinále se předkláněl na čtvrtém místě a jeho výsledný čas byl 10.75. V celkovém pořadí tak obsadí kolínský sprinter patnácté místo. Stejně jako v rozběhu byl opět nejrychlejší ze všech Ital Filippo Tortu (10.39).

V kvalifikaci tyčkařek byl vypsán limit pro finále na 415 centimetrech. Tato hodnota ovšem nebyla k postupu do bojů o cenné kovy zdaleka potřeba. Závodnicím stačilo skočit rovné čtyři metry. S touto hranicí si z našeho tria bohužel poradila pouze Amálie Švábíková, pro kterou se zároveň jednalo o základní výšku, tím pádem jí ke kvalifikaci do finále stačil jediný skok. Vzledem ke svým možnostem zazávodila velmi slušně i Tereza Schejbalová, která se přenesla přes 390 centimetrů a brala dělené sedmnácté místo. Naopak zklamaná bude odjíždět Nikola Pöschlová. Další ze svěřenkyň trenéra Pavla Berana staršího se nepodařilo skočit její základní výšku 380 centimetrů.

Velmi napínavou kvalifikaci prožila diskařka Barbora Tichá, která svůj první pokus poslala do sítě a v druhé sérii pro změnu přešlápla. Zbyl jí tak pokus poslední naděje. S nepříjemnou situací se popasovala obstojně, když zapsala 47.08, čímž zaostala zhruba o metr za svým osobákem. K postupu do finálové dvanáctky jí scházelo pouhých dvaašedesát centimetrů a v celkovém hodnocení bude čtrnáctá.

Dva čeští mílaři nastoupili do rozběhů na 1500 metrů. Ani jeden se však nevešel mezi dvanáctku finálových postupujících. Lepšího času dosáhl Lukáš Symerský, jenž proběhl cílem za 3:50.73 a bude devatenáctý. Dominik Sigmund zaznamenal výkon 3:54.27 a obsadí pětadvacáté místo. Již v rozbězích potvrdil roli hlavního favorita Nor Jakob Ingebrigtsen (3:45.22).

Disciplíny bez české účasti

Nejdelší běžeckou disciplínou na dráze je závod na 10 000 metrů. Juniorským mistrem Evropy se stal Rumun Dorin Andrei Rusu, který vyhrál v čase 30:08.86. Nový osobní rekord 31:10.85 zajistil stříbrný cenný kov Italovi s neitalskými kořeny Sergeji Polikarpenkovi. Na bronzový stupínek vystoupal Turek Sezgin Atac (31:12.18).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová