Nový pomocník v honbě za rekordy

Nový pomocník v honbě za rekordy
Aktuality
čtvrtek 22. října 2020
V letošním roce byly překonány hned čtyři světové rekordy na vytrvaleckých distancích a výrazný podíl na tom měla také inovace ve formě světelné signalizace, která určuje rekordní tempo. Je to do budoucna přínos pro atletiku? A jak se na to dívají čeští běžci?

Honba za rekordy a posouváním lidských možností hraje prim u všech manažerů mítinků i vývojářů nejrůznějších technologií. Nutno dodat, že v tomto roce byli skutečně úspěšní. Stále častěji se připravují mítinky, které jsou na míru ušité nejlepším běžcům, kteří si dělají zálusk na překonání některého z rekordních zápisů, ať se to týká časového pořadu nebo právě světelné signalizace, která určuje ideální a rovnoměrné tempo k překonání rekordu.

Letos padly na vytrvaleckých závodech na dráze čtyři světové rekordy a vždy za pomoci světelného pásku podél trati, který pomáhal po odstoupení živých vodičů hlavní hvězdě k udržení tempa. Na mítinku Diamantové ligy v Bruselu se tak i díky této technologii stali novými světovými rekordmany v hodinovce Brit Mohamed Farah a Nizozemka Sifan Hassanová.

Tu samou pomoc využili na speciálním běžeckém mítinku k překonání světových rekordů také Uganďan Joshua Cheptegei na desítce a Etiopanka Letesenbet Gideyová na poloviční distanci. Právě u nich bylo vidět, jaký má světelná signalizace vliv na tempo. Gideyová při svém rekordním běhu držela všechna kola v rozmezí dvou vteřin, zatímco její předchůdkyně Tirunesh Dibabaová měla rozptyl mezi nejrychlejším a nejpomalejším přes sedm vteřin. Cheptegei zase získal nejvíce vteřin na bývalý rekordní zápis Etiopana Kenenisy Bekeleho mezi sedmým a devátým kilometrem, což byl úsek, který běžel Bekele před 15 lety sám bez jakékoliv pomoci. Zdá se tedy, že světelný vodič je nespornou výhodou. Hassanová ho podruhé v sezóně využila také při překonání evropského rekordu na trati 10 000 metrů v Hengelu.

Prezident Světové atletiky Sebastian Coe vidí tuto inovaci pozitivně. LED technologii považuje za přínos nejen pro závodníky, ale i pro fanoušky, kteří dle něj tak mají lepší přehled o tempu běžců či případnému útoku na rekord. „Nemám s tím žádný problém, naopak. Naše mítinky slouží k zábavě a Wavelight technologie může divákům pomoci ocenit úžasnou rychlost běžců,“ uvedl dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na 1500 metrů.

A jaký je názor nejlepších českých běžců? Český rekordman na 1500 metrů Jakub Holuša se již dříve nechal slyšet, že má v tomto ohledu rozporuplné pocity. „Úplně se mi to nelíbí, ale vývoj jde dopředu, až se to týká treter nebo světelné technologie. Nesmírně to totiž pomůže držet konstantní tempo. U Cheptegeie to bylo ve Valencii vidět, jak světla průběžně sleduje a hodně mu pomohla k překonání rekordu,“ řekl v rozhovoru pro server sport.cz.

Filip Sasínek a přeci jen o něco jednoznačnější názor. „Jsem určitě pro to, aby se světelný vodič používal. Přijde mi to jako přirozený vývoj atletiky. Už dávno se neběhá bosky na škváře. Běh je i o posouvání hranic a tohle mi přijde jako fér způsob, jak atlety zrychlit a pomoci jim překonávat rychlé časy. Když na to člověk nebude mít nohy, tak mu ani světlo nepomůže. Navíc si myslím, že i pro diváky to může přinést něco zajímavého, když sledují kroužící atlety v souboji s ubíhajícím časem,“ dodal.

Diana Mezuliáníková volí konzervativnější přístup. „Podle mě je to další inovace, kterou se organizátoři snaží zatraktivnit závody a jako ve všem se pokrok nedá zastavit. Myslím si ale, že atletika je tradiční sport, kde se historicky porovnávají výkony, a konkrétně na dlouhých tratích je optický vodič velkým pomocníkem, který k dřívějším světovým rekordům nemohl být využit. Nevidím nic špatného na světelném značení několikrát do roka na exhibičních závodech, ale mě osobně bude více zajímat souboj dvou atletů, případně atleta s časem,“ uvedla.

Petr Jelínek

Fotogalerie