O medaile a rekordy v Rize – ½ maraton

pátek 29. září 2023
V neděli 1. října si odbyde svou premiéru mistrovství světa v silničních bězích, které hostí lotyšská metropole Riga. Na programu budou tři mistrovské disciplíny. Nejdelší z nich bude půlmaraton, kde by měly hrát prim keňské barvy.

Zkompletuje Jepchirchir zlatý hattrick?

Zatím pouze tři ženy dokázaly v historii mistrovství světa v půlmaratonu získat tři zlaté medaile. Keňanku Teglu Loroupe, Britku Paulu Radcliffe a Nizozemku Lornah Kiplagat může v Rize napodobit další keňská běžkyně Peres Jepchirchir. Ta dokázala opanovat předešlé dva šampionáty v Cardiffu 2016 a Gdyni 2020, kde navíc svůj triumf ozdobila dosud platným světovým rekordem v ryze ženském závodě, který má hodnotu 1:05:06. Jepchirchir je také olympijskou vítězkou v maratonu a dokázala na této distanci vyhrát i dva Majory v New Yorku a Bostonu. Letos však závodila pouze jednou, když skončila třetí na londýnském maratonu v čase 2:18:38, a tak nad její formou visí otazník.

Keňa se však nemusí spoléhat pouze na ní. Její barvy bude v Rize hájit také držitelka letošního nejlepšího světového výkonu Jepchumba Kimais, která opanovala únorový závod v Barceloně v čase 1:04:37, díky kterému se stala osmou nejrychlejší ženou historie na této trati. Na mistrovství světa v Budapešti pak doběhla čtvrtá v závodě na 10 000 metrů.

Své bohaté zkušenosti se pokusí prodat také Margaret Chelimo Kipkemboi. Ta už má ve své medailové sbírce stříbro z MS v Doha 2019 v běhu na 5000 metrů a bronz ze světového šampionátu v Eugene 2022 na desítce. Letos skončila při pětce na MS v Budapešti těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Její půlmaratonský osobák má hodnotu 1:05:26 a je z minulého roku. Hluboko pod 1:06 umí také čtvrtá z Keňanek Cathrine Relin (1:05:39).

Největší etiopskou nadějí bude stříbrná medailistka z letošního mistrovství světa v krosu Tsigie Gebreselama s osobním rekordem 1:05:46. Africkým běžkyním se pokusí konkurovat třetí nejrychlejší Evropanka historie Konstanze Klosterhalfen z Německa, která si loni zaběhla půlmaratonský osobák 1:05:41.

Očekávaná keňská dominance

Poté, co zrušil svůj start v Rize obhájce mistrovského titulu a světový rekordman Jacob Kiplimo z Ugandy, se otevřela cesta k nadvládě Keňanům. Reprezentanti této východoafrické běžecké velmoci vyhráli v kategorii mužů 13 z 24 možných titulů a jejich letošní sestava čítá hned tři borce s osobními rekordy pod 59 minut.

Nejrychleji má letos běženo Benard Kibet, jenž zvítězil v Ras al Khaimah v čase 58:45. Neztratil se ani na mistrovství světa v Budapešti, kde finišoval v závodě na 10 000 metrů pátý. Ještě lépe dopadl při globálním vrcholu v maďarské metropoli Daniel Ebenyo, který vystoupal v téže disciplíně na stříbrný stupínek. Půlmaraton umí za 59:04, což je čas, kterého dosáhl loni. Sabastian Sawe se v minulém roce dokázal dostat pod 59 minut (58:58) a letos je jen o dvě vteřiny pomalejší. To Charles Langat si letos zaběhl osobák 58:53.

Nejhodnotnější sezónní maximum ze všech startujících má ovšem Etiopan Jemal Yimer Mekonnen, jenž se v Larne prezentoval parádním časem 58:38 a podlehl pouze leaderovi letošních světových tabulek Danieli Mateikovi, který ovšem v Rize bude chybět. Mekonnen už byl medaili z půlmaratonského MS velmi blízko, a to na šampionátu ve Valencii před pěti lety, kde skončil čtvrtý. V Rize ho doplní ještě další tři reprezentační kolegové s osobáky pod jednu hodinu.

Petr Jelínek, foto: Aleš Gräf