O medaile a rekordy v Rize – 1 míle

středa 27. září 2023
V neděli 1. října si odbyde svou premiéru mistrovství světa v silničních bězích, které hostí lotyšská metropole Riga. Na programu budou tři mistrovské disciplíny. Tou nejkratší je běh na jednu míli, kde nebude chybět ani hvězdná Keňanka Faith Kipyegon.

Přidá Kipyegon další zlatý úspěch a rekordní zápis?

Závod žen na jednu míli by měl být jedním z vrcholů šampionátu. Už jen proto, že bude na startu keňská královna středních tratí Faith Kipyegon. Ta se netají tím, že by ráda časem přešla ze závodů na dráze k těm silničním a silniční míle v Rize by měla být takovou první vlaštovkou. Kipyegon by v lotyšské metropoli ráda završila veleúspěšnou sezónu, v jejímž průběhu dokázala hned ve třech disciplínách zaběhnout nový světový rekord. Podařilo se jí to na tratích 1500 metrů, 1 míle i 5000 metrů. V poslední zmiňované disciplíně ji sice o rekordní zápis při finále Diamantové ligy připravila Etiopanka Gudaf Tsegay, nicméně Kipyegon byla zároveň také nejúspěšnější běžkyní na mistrovství světa v Budapešti, kde vyhrála patnáctku i pětku. Na trati 1500 metrů následně opanovala i finále Diamantové ligy.

V Rize může navíc utočit kromě zlatého úspěchu i na další světový rekord. Ten ustavující má hodnotu 4:27.97, když ho před několika týdny zaběhla Američanka Nikki Hiltz a je víc než pravděpodobné, že bude v rámci mistrovského závodu výrazně překonán. Vůbec nejrychlejší silniční míli historie pak zaběhla v roce 2018 Keňanka Mirriam Cherop, když v Honolulu uběhla tuto distanci za 4:22.54.

Velmi silnou sestavu na startu bude mít Etiopie. Všechny tři její reprezentantky letos stlačily na patnáctistovce své osobní rekordy pod 3:56. Diribe Welteji skončila ve finále mistrovství světa druhá a také ve finále Diamantovky podlehla pouze Kipyegon a navíc si zaběhla osobák 3:53.93. Hirut Meshesha si v této sezóně posunula své kariérní maximum na 3:54.87. Freweyni Hailu pro změnu vyhrála hned tři mítinky Diamantové ligy.

Keňskou běžeckou sílu bude kromě Kipyegon reprezentovat například i pátá žena letošního mistrovství světa Nelly Chepchirchir, která si následně při Diamantovce v Xiamenu zaběhla osobák 3:56.72. Africkou dominanci se pokusí narušit rekordmanka Oceánie na tratích 1 míle a 3000 metrů Jessica Hull.

Ohrozí někdo keňského favorita?

Keňskému běžci Reynoldu Cheruiyotovi je stále ještě 19 let, přesto se dá považovat za největšího favorita mužského závodu na jednu míli. Loňský juniorský mistr světa na 1500 metrů si na letošním mistrovství světa doběhl v nabité konkurenci pro osmé místo. Již před tím si při mítinku Diamantové ligy v Chořově zaběhl osobní rekord 3:30.30, kterým se zařadil na páté místo historických světových juniorských tabulek. Historická maxima této kategorie pak vylepšil na tratích 1 míle (3:48.06) a dva kilometry (4:48.14).

Největší nadějí etiopské běžecké školy bude Teddese Lemi, což je muž, který skončil loni na halovém mistrovství světa čtvrtý a na světovém šampionátu pod otevřeným nebem byl osmý. Hodnota jeho kariérního maxima na patnáctistovce je 3:31.90. Ani v této disciplíně byl neměl chybět autor ustavujícího světového rekordu 4:01.21 Američan Sam Prakel, jehož zápis by však měl být výrazně vylepšen. Na medailové pozice může pomýšlet například i zkušený Australan Matthew Ramsden. Historicky nejrychlejší čas na silniční míli má na svědomí Keňan Edward Cheserek, jenž zaběhl před čtyřmi lety v Honolulu 3:53.3.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová