O medaile a rekordy v Rize – 5 kilometrů

čtvrtek 28. září 2023
V neděli 1. října si odbyde svou premiéru mistrovství světa v silničních bězích, které hostí lotyšská metropole Riga. Na programu budou tři mistrovské disciplíny. V obou závodech na 5 kilometrů uvidíme světové rekordmany.

Nejrychlejší muži historie na startu

V závodě mužů na 5 kilometrů se představí tři ze čtyř nejrychlejších mužů historie této disciplíny. Velmi silnou trojici vysílá do mistrovského klání Etiopie. Té vévodí světový rekordman Berihu Aregawi, jenž před dvěma lety v Barceloně stanovil hodnotu historického maxima na 12:49. Čtvrtý muž z běhu na 10 000 metrů při olympijských hrách v Tokiu i na mistrovství světa v Budapešti letos už jeden velký cenný kov získal, když si doběhl pro stříbro na MS v krosu. Nyní by rád přidal další medailový úspěch na silnici. Nutno dodat, že pětka Aregawimu sedí. Na dráze se v Lausanne blýskl pátým nejrychlejším časem historie 12:40.45.

Nejvyšší ambice má ovšem oprávněně i jeho krajan Yomif Kejelcha. Ten letos zaostal v Lille časem 12:50 jen vteřinu za světovým rekordem Aregawiho. Loni pak zvládl tuto distanci jen o tři vteřiny pomaleji. Také on se prezentoval velmi rychlou pětkou na dráze. V Oslu zaběhl čas 12:41.73, který ho řadí na šestou příčku historických světových tabulek hned za Aregawiho.

Silnou etiopskou sestavu pak doplňuje ještě zkušený Hagos Gebrhiwet. Ten má na dráze ze všech zúčastněných nejvíce úspěchů. V závodech na 5000 metrů vybojoval bronz na olympijských hrách v Riu de Janeiru 2016, stříbro na MS v Moskvě 2013 a bronz na světovém šampionátu v Pekingu 2015. Letos si navíc vylepšil osobní rekord na 5000 metrů, když v Monaku zvítězil v čase 12:42.18, za což mu patří osmá pozice v historických světových statistikách.

Největší keňskou nadějí by měl být Nicholas Kipkorir, což je čtvrtý nejrychlejší muž historie na silniční pětce. Loni v německém Hergogenaurachu zaběhl čas 12:55 a tehdy podlehl pouze Kejelchovi. Zapomínat však nesmíme ani na stříbrného z desítky na MS v Eugene Stanlyho Mburu. Při této kvalitě se dá jen těžko očekávat, že by na pódiové umístění mohl dosáhnout někdo jiný než zástupci těchto dvou běžeckých velmocí.

Očekávaný duel Keni a Etiopie

Podobně by to mělo být i závodě žen na 5 kilometrů. Ani zde nechybí světová rekordmanka. Tou je Etiopanka Ejgayehu Taye, která je dokonce držitelkou dvou nejhodnotnějších časů historie této disciplíny. Před dvěma lety zaběhla v Barceloně čas 14:19 a o rok později byla na stejné trati jen o dvě vteřiny pomalejší. Taye se v posledních letech prezentovala velmi rychlými časy, ale velké medaile pod otevřeným nebem se dočkala až letos v Budapešti, kde si na desítce doběhla pro světový bronz. Na trati 5000 metrů na dráze je s časem 14:12.98 osmou nejrychlejší ženou historie.

Nutno dodat, že při silničních závodech žen se evidují dva světové rekordy. Ten, kterého dosáhla Taye, byl běžený ve smíšeném závodě s muži. Držitelkou historického světového maxima v ryze ženském závodě je její krajanka Senbere Teferi, která před dvěma lety v Herzogenaurachu zaběhla 14:29.

Taye však nebude jediným žhavým etiopským želízkem v ohni. Na start se postaví také její mladší krajanka Medina Eisa, která letos zaznamenala časem 14:16.54 juniorský světový rekord na trati 5000 metrů a na mistrovství světa v Budapešti byla šestá. Když k tomu přičteme halovou mistryni světa na 3000 metrů z loňského šampionátu v Bělehradě Lemlem Hailu, tak se jedná o obrovskou sílu.

Ovšem nejlepší aktuální formou se může pochlubit Keňanka Beatrice Chebet. Ta při nedávném finále Diamantové ligy v Eugene zdatně sekundovala Gudaf Tsegay, která v tomto závodě zaběhla světový rekord a finišovala jako druhá v třetím nejrychlejším čase historie 14:05.92. Navíc umí běhat i velké šampionáty. Na mistrovství světa v krosu nenašla přemožitelku a také na posledních dvou mistrovstvích světa na dráze vybojovala medaile. Loni v Eugene byla na pětce druhá a letos v Budapešti obsadila ve stejné disciplíně třetí místo.

K narušení etiopské nadvlády jí bude chtít pomoci také desátá nejrychlejší žena historie silniční pětky a její reprezentační kolegyně Caroline Nyaga, která se letos v Lille prezentovala časem 14:35. Zajímavé bude sledovat, jak si povede v tomto závodě ugandská olympijská vítězka v běhu na 3000 metrů překážek Peruth Chemutai.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová