O milion se podělí tři
Asi nejvíc práce měl s udržením neporazitelnosti Etiopan Kenenisa Bekele. Dvojnásobný světový šampion z Berlína se pokusil svým soupeřům na pětce nastoupit 1600 metrů před cílem, ti jej však záhy dotáhli, a tak se o všem muselo rozhodovat až závěrečné kole. V něm vypomohli svému krajanovi Etiopané Imane Merga a Ali Abdosh, kteří odstínili dotírající Keňany a nejvytrvalejší z nich Vincent Chepkok pak už ve finiši na Bekeleho ani na Mergu nestačil. Bekele se po vítězství v čase 12:55.31 stal teprve druhým vytrvalcem v historii, který se stal podílníkem jackpotu prestižního seriálu. Předtím se to podařilo v roce 1998 další vytrvalecké legendě Haile Gebrselassiemu.
Americká čtvrtkařka Sanya Richardsová si pro svůj už třetí podíl v kariéře doběhla ve velkém stylu, zvítězila rozdílem třídy v novém výkonu roku 48.83. Nejbližší soupeřku, olympijskou vítězku Christine Ohuruoguovou nechala za sebou o 6 desetin.
Také Jelena Isinbajevová nedala nikomu jinému šanci. Navzdory chladnému a deštivému počasí, které v Belgii panovalo, dostála své tradici vysokých základů a zdařeným prvním pokusem na 470 cm soutěž vyhrála. Už jako jistá vítězka si pak osahávala i výšku nového světového rekordu, laťka z 507 cm však dvakrát spadla a napotřetí už Isinbajevová skok zabalila v půli. Na svůj 28. světový rekord si tak bude muset počkat, ne tak na druhé celkové vítězství v seriálu Zlaté ligy.
Vedle disciplín, kde se ještě bojovalo o jackpot, poutaly velkou pozornost mužské sprinty. Na dvoustovce se představila největší star současnosti Usain Bolt a nezůstal své proslulosti nic dlužen. Za absolutního bezvětří zaběhl čtvrtý nejlepší čas historie 19.57. Rychlejší byl už jen on sám při světových rekordech v Pekingu a Berlíně a Michael Johnson při předboltovském maximu z Atlanty. Druhý za Boltem byl s odstupem více než 6 desetin Wallace Spearmon, třetí finišovala ázerbajdžánská naděje Ramil Gulijev.
Kvalitní obsazení měla také stovka, kde došlo na další ze soubojů „těch nejlepších za Boltem“. V čase 9.90 zvítězil bývalý rekordman Asafa Powell, o desetinu před Američanem Tysonem Gayem.
Na čtvrtce si mohl při neúčasti svého strašáka LaShawn Merritta užít vítězství bývalý suverén Jeremy Wariner, čas 44.94 je však pořád jenom jeho vlastním stínem.
Česká atletika měla v Bruselu své zástupce na překážkách a v oštěpu. Výše se umístil Petr Svoboda, který doběhl na stodesítce pátý, když ještě na osmé překážce držel druhou příčku, V závěru se však projevila únava z náročného závodního programu posledních dnů a český rekordman se propadl. I tak z toho byl solidní čas 13.47. „Ztratil jsem rytmus, hrozně zpomalil a ostatní mě přejeli. Samozřejmě mě to mrzí, ale je to na druhou stranu dobrý ukazatel, že mám i na konci sezony formu. Možná i na český rekord, ale ten už asi nestihnu. Potřeboval bych na něj odpočívat, ale není kdy. Odsud se přesouvám přímo do Dubnice nad Váhom, pak mě ještě čeká závod ve Štětíně a nakonec VC Prostějova, což bude taková moje rozlučka s touhle sezonou,“ telefonoval Svoboda z Bruselu.
Závod vyhrál v čase 13.30 mistr světa Ryan Brathwaite z Barbadosu o osm setin před Jamajčanem Dwightem Thomasem.
Na velkém mítinku se neztratil ani mladý český oštěpař Petr Frydrych. Stříbrný medailista z ME do 22 let a finalista MS hodil 76.80 m a obsadil sedmou příčku. Po výkonu 86.23 zvítězil Tero Pitkämäki, který tak srovnal bilanci s Andreasem Thorkildsenem v letošním ročníku Zlaté ligy na 3:3. Thorkildsen absolvoval jediný hod, pak odstoupil kvůli křeči. Přesto mu 82.61 stačilo na druhé místo.
Spíše zpestřením mítinku byl světový rekord borců z Keni, kteří ve složení William Biwott, Gideon Gathimba, Geoffrey Rono a Augustine Choge zvládli zřídka běhanou štafetu 4x1500 m za 14:36.23. Dosud nejrychlejší čas někdejší reprezentace Německé demokratické republiky z roku 1977 překonali o více než dvě a půl sekundy.
Závod v Bruselu napsal poslední kapitolu seriálu, který jsme znali pod názvem Zlatá liga. Od příští sezony jej vystřídá navazující projekt tzv. Diamantové ligy, v níž nepůjde o jackpot, ale odměny se dočkají vítězové každé z 16 disciplín, které jsou do ní zařazeny.
Fotogalerie z mítinku na www.graf.cz v sekci novinky.
Výsledky zde.