Oba tyčkaři do finále, Farah obhájil na desítce

sobota 22. srpna 2015
Dnešní odpolední program měl na pořadu dvě finálové disciplíny. Tituly vybojovali vytrvalec Mo Farah na desítce a Němka Schwanitzová v kouli. Sedmibojařka Klučinová přenocuje na 21. místě. Do finále postoupili tyčkaři Kudlička a Balner.

Parádní představení opět ukázal na desítce mužů Mo Farah z Velké Británie, jenž zvítězil v čase 27:01.13. Drtivá většina závodu probíhala v režii Keňanů, kterým se podařilo rychlým tempem roztrhat startovní pole. Do posledního kilometru vbíhalo na čele už jen pět běžců. Kromě trojice keňských vytrvalců, zmiňovaný Farah a také Američan Rupp. Brit nastoupil svým soupeřům pět set metrů před cílem. Do samotného závěru se ho udržel pouze nakonec stříbrný Kamworor (27:01.76), který se ještě v cílové rovince pokoušel zaútočit na Faraha, ale ten si vedení pohlídal až do cíle. Pro bronz si dofinišoval další zástupce Keni Tanui (27:02.83). .

V kategorii žen putuje první zlatá medaile do Německa, a to díky koulařce Christině Schwanitzové, která se při neúčasti Novozélanďanky Adamsové konečně dočkala i světového titulu. Zlatý pokus měřil 20.37. Velmi zdatnou soupeřkou jí byla nakonec stříbrná Číňanka Gongová. Ta předvedla hned v prvním pokusu 20.30. Bronz putuje do Spojených států amerických zásluhou Carterové (19.75).

Úvodní den mají za sebou sedmibojařky. Naše Eliška Klučinová figuruje na 21. pozici se ziskem 3655 bodů. Vede Britka Ennis-Hillová (4005), před krajankou Johnson-Thompsonovou (3925) a Visserovou z Nizozemska (3871). Během odpoledního programu proběhly dvě disciplíny. Ve vrhu koulí poslala své náčiní do vzdálenosti 13.79. V čele soutěže byla po této disciplíně Britka Ennis-Hillová (2968), na druhé místo se posunula Belgičanka Thiamová, a to díky novému osobnímu rekordu 15.24. Bronzovou příčku držela Broensenová z Nizozemska. V kontaktu byla i pátá Kanaďanka Thiesen-Eatonová. Závěrečnou disciplínu prvního dne, kterou je sprint na 200 metrů, proběhla naše reprezentantka za 25.39. Nejrychlejší byla Britka Johnson-Thompsonová (23.08). Hned za ní doběhla její reprezentační kolegyně Ennis-Hillová (23.42). "Po svých problémech s achillovkou jsem ani nečekala, že bych mohla běžet nějaký zázračný čas na překážkách. S výškou jsem spokojená, tam jsem předvedla solidní výkon. Zato jsem byla zklamaná z koule. To byla disciplína, kterou jsem mohla trénovat a hody k patnácti metrům nebyly problém, takže to mě mrzí. Na dvoustovce jsem dostala devátou dráhu, takže jsem to špatně rozběhla, takže jsem to úplně zazdila. Zítra do toho půjdu naplno a snad achillovka vydrží," zhodnotila své dnešní vystoupení svěřenkyně Františka Ptáčníka.

Dvojnásobná radost přišla ze sektoru tyčkařů. Jan Kudlička i Michal Balner dokázali pokořit hned svým prvním pokusem limit pro finále, který měl hodnotu 570 centimetrů. Do boje o medaile půjde nakonec šestnáct tyčkařů. Janu Kudličkovi stačily k postupu pouhé tři pokusy. "Před startem jsem byl nervózní. Včera jsme ještě dost trénovali, ale věřím, že to byl dobrý tah směrem k finále. Pořadatelé to moc nevychytali s limitem. Ten byl dost nízko, když si vezmu, že deset kluků letos skočilo přes 580. Bude nás tam šestnáct. To je jako další kvalifikační skupina, alespoň co se do počtu závodníků týká. Podmínky byly přímo skvělé. Bylo to dnes zadarmo. Takové podmínky jsem snad ještě nezažil," uvedl. "Je dobře, že tam budeme oba. Ve dvou se to lépe táhne. Těším se," neskrýval radost, že nebude ve finále jediným Čechem. Michal Balner zaváhal pouze jednou na výšce 565 centimetrů. "Mně se dnes skákalo dobře. Šlo jen o to, si nastavit správně hlavu a vyšlo to. Podařilo se mi pohlídat rozběh i ruce. Cítil jsem se dobře po celý závod. Doufám, že to vydrží do finále. Dnes byly dobré podmínky, protože foukalo lehce do zad. Nakonec nás postoupilo šestnáct. Někteří byli suverénní, jiní měli štěstí, ale já s tím problém nemám, že nás bude víc," řekl český rekordman. "Už mám splněno, takže půjdu do finále s čistou hlavou a dám do toho všechno," doplnil. Ve finále budou chybět také dva původní favorité, a to Řek Filippidis a Brazilec Braz.

V rozbězích na sto metrů prošli do semifinále všichni favorité. Nejrychlejší čas předvedl Američan Gatlin, který i s vypuštěným závěrem prolétl cílem za 9.83. Jamajčan Bolt vyhrál svůj běh časem 9.96. Dohromady osm borců se dostalo pod 10 vteřin.

V kvalifikaci trojskokanek dolétla nejdále Bulharka Petrovová (14.44). Jediný pokus stačil k postupu hlavní favoritce Ibargüenové z Kolumbie (14.42). Naopak další kandidátce na cenný kov Rusce Koněvové se příliš nedařilo. Kvalifikační limit nepokořila, ale i tak postoupila do finále se sedmého místa výkonem 14.12.

Hned v úvodním kole závodu na 400 metrů překážek přišla tato soutěž o jednoho z největších favoritů. Svůj závod nezvládl vedoucí muž světových tabulek Američan Jackson, když skončil ve svém běhu až na sedmém místě a čas 50.14 mu na postup do semifinále nestačil. Mimo hru je i obhájce titulu z Moskvy Gordon z Trinidadu. Naopak zazářili Keňané, kteří dokázali, že jejich časy z národní kvalifikace nebyly náhodně. Bett byl dokonce časem 48.37 nejrychlejší ze všech.