Obhájci českých medailí jdou dál

středa 23. srpna 2017
V průběhu prvního dne atletických soutěží na 29. univerziádě v Tchaj Peji zasáhlo do bojů pět českých reprezentantů. Oštěpařce Ireně Šedivé se podařilo kvalifikovat do finále. Sprinterka Barbora Procházková se probojovala do semifinále stovky. Ten samý počin se podařil čtvrtkaři Janu Tesařovi. Dominik Záleský a Zdeněk Stromšík skončili na stovce ve čtvrtfinále.

V průběhu dopoledního programu prvního dne atletických soutěží zasahl do kvalifikačních kol hned kvartet našich reprezentantů a jednalo se výhradně o sprintery a jejich postupová bilance byla stoprocentní.

Jako první zaklekl do bloku Jan Tesař v jednom z rozběhů na 400 metrů. Obhájce bronzového cenného kovu z předešlé univerziády v korejském Kwangdžu finišoval v silně obsazeném rozběhu na třetím místě, což pro něj sice neznamenalo přímý postup, ale výkon 47.22 mu stačil na postup časem.

Na stovce mužů jsme měli dvojí zastoupení. Dominik Záleský si ve svém rozběhu dosprintoval pro třetí přímo postupové místo v čase 10.63. Stejně úspěšně si vedl i Zdeněk Stromšík, jenž zaznamenal stejné umístění a výkon 10.50. Na stejné distanci žen startovala Barbora Procházková. I ona postoupila přímo, v jejím případě z druhého místa v rozběhu v čase 11.71. Kompletní trio našich sprinterů tak uvidíme v dalším kole, které je na programu ještě dnes.

Procházkové se dařilo i ve druhém kole, když prolétla rovinku za 11.75, což bylo sice o čtyři setiny pomaleji než v dopoledním rozběhu, přesto obsadila třetí přímo postupové místo, čímž se kvalifikovala do zítřejšího semifinále. "Jsem šťastná, že se mi podařilo postoupit. Dnešek byl hodně náročný. Přidali nám meziběhy a pauza mezi jednotlivými závody byla dlouhá. Navíc jsme se zdrželi v callroomu kvůli vydatnému déšti, takže nebylo jednoduché zaběhnout dobrý čas, ale zvládla jsem to a už se těším na zítřejší semifinále," vzkázala. Nejrychlejší semifinalistkou byla Italka Irene Siragusová (11.33).

Její mužští kolegové již tak úspěšní nebyli. Zdeněk Stromšík nezopakoval svůj čas z rozběhu a obsadil ve svém čtvrtfinále šesté místo za 10.68. Na postup bylo třeba běžet o třináct setin rychleji. V celkovém pořadí obsadí svěřenec Jaroslav Vlčka dvaadvacátou příčku. "Moc jsem toho před závodem nenaspal, takže jsem se celý den cítil bez energie. Přitom na treninku to vypadalo docela dobře. Měl jsem pocit, jako by mi chyběla výbušnost a já se nebyl schopný dostat do maximální rychlosti. Paradoxně jsem se cítil lépe v meziběhu, který byl přitom pomalejší. Určitě jsem chtěl víc," neskrýval zklamání. Dominiku Záleskému se vratily svalové potíže a cílem doklopýtal v čase 12.18. Z Tchaj Peje si tak odveze třicáté místo. "V rozběhu jsem měl skvělý start a pak si hlídal postupovou pozici, abych ušetřil síly na další kolo. I tam byl start super, bohužel mě ale po třiceti metrech kousl zadní stehenní sval a byl konec nadějí," zhodnotil.

Z kvalifikace oštěpařek postoupila obhájkyně bronzu z Kwangdžu Irena Šedivá. Naše reprezentantka sice nedosáhla na ostrý kvalifikační limit 58 metrů, ale hned prvním pokusem poslala své náčiní na 54.25, což ji nakonec stačilo na postup do boje o cenné kovy z 11. místa. V druhé sérii pak ještě přidala hod dlouhý 54.09. "Byl to asi nejtěžší závod, jaký jsem zatím absolvovala. Od prvního callroomu jsme čekali tři hodiny než vůbec začal závod. Přesto jsem se cítíla dobře a mrzí mě, že z toho nebyl odpovídající výkon. Do finále mám co zlepšovat, ale těším se," řekla. Se soutěží se překvapivě poroučela jedna z adeptek medaile Tugsuzová z Turecka, která byla s 53.29 třináctá, tedy první mimo hru.

Koulařským univerzitním šampionem se trochu překvapivě Portugalec Francisco Belo, který poslal své náčiní na 20.86 a připsal si cenný skalp polského favorita Konrada Bukowieckiho (20.16). Bronz bral Rumun Andrei Gag (20.12).