Obhájkyně titulu odřekla účast na ME v krosu

pátek 12. prosince 2003
Na startu ženského závodu na letošním mistrovství Evropy v krosu bude chybět úřadující evropská šampionka Helena Javorniková.

Šestatřicetiletá Slovinka odřekla účast až těsně před šampionátem v britském Edinburghu, který se uskuteční v neděli 14. prosince. Hlavním důvodem je prý celková únava z náročné sezony. Javorniková se zúčastnila MS v Paříži, kde na 10000 m obsadila 18. pozici, jedenáctá skončila na MS v půlmaratonu a na MS v krosu uzavírala elitní dvacítku. Letošní ME přespolních běžců je spjato s dvěma významnými jubilei tohoto atletického odvětví. Evropský šampionát v Edinburghu je v pořadí desátým, na území Velké Británie se koná potřetí. Zároveň se přesně před 100 lety právě ve Skotsku uskutečnily první mezinárodní závody v přespolním běhu.

Kolébka krosu – Velká Británie – se v dosavadní historii ME může pochlubit třemi šampiony. Nejčerstvějším titulem je úspěch juniorky Charlottte Daleové, která ve stejné kategorii bude v Edinburghu obhajovat loňské prvenství. Mezi seniory se jednou prosadil Jon Brown (1996), ženský titul získala v roce 1998 Paula Radcliffeová. Držitelka nejlepšího světového výkonu v maratonu tři dny po závodech v Edinburghu oslaví své třicáté narozeniny a v neděli 14. prosince by se měla vydat na 6595 m dlouhou trať na ME v krosu. V Edinburghu se představí také irská veteránka Sonia O´Sullivanová, dvojnásobná mistryně světa v krosu a světová šampionka na 5000 m z roku 1995.

Na soupisku portugalského týmu byl nakonec doplněn nejúspěšnější účastník v historii soutěže Paulo Guerra. Třiatřicetiletý borec se stal mistrem Evropy jako jednotlivec celkem čtyřikrát, na své konto si připsal po jedné stříbrné a bronzové medaili. Jako člen portugalského družstva se pak Guerra podílel na zisku sedmi cenných kovů. Hlavním favoritem závodu mužů (10095 m) na ME v Edinburghu však zřejmě bude trojnásobný mistr Evropy a vítěz posledních dvou ročníků, Ukrajinec Sergij Lebiď. Mezi juniory se pokusí zopakovat svůj výjimečný triumf z roku 2002 bratři Jevgenij a Anatolij Rybakovové z Ruska, kteří v chorvatském Medulinu vybojovali zlatou a stříbrnou medaili.

Podrobné informace o ME v krosu 2003 v rubrice ZAOSTŘENO NA...