Očekávané bělehradské vrcholy
Koulařský suverén bez světového titulu
Americký koulař Ryan Crouser je naprostým suverénem této disciplíny. Od světového šampionátu v Dauhá 2019 zůstává už 26 finálových závodů v řadě neporažen. Je dvojnásobným olympijským šampionem, patří mu světové rekordy v hale i pod otevřeným nebem a své soupeře za sebou nechává rozdílem minimálně jedné třídy. Přesto mu zatím titul světového šampiona chybí, a to chce právě v Bělehradě změnit.
Je možná trochu překvapivé, že se bude jednat o jeho vůbec první start na HMS. Ještě nikdy na tomto šampionátu nezávodil. V této sezóně má zapsaný pouze jeden výkon, když vyhrál americké mistrovství za 22.51 a jasně vévodí letošním světovým tabulkám. Jen obtížně si lze představit, že by měl brát zlato někdo jiný, ale Crouser jistě pomýšlí i na překonání vlastního světového rekordu, jenž je momentálně nastaven na hodnotě 22.82.
Dosud neporažen
Asi jen těžko bychom hledali atleta, který je v posledních letech neporazitelný takovým způsobem jako Ryan Crouser. Přesto tu jeden je. Řeč je o jeho krajanovi Grantu Hollowayovi. Ten ještě ve své kariéře neokusil na halové šedesátce překážek hořkost porážky. Od roku 2017 vyhrál na této distanci všech 47 závodů, do kterých nastoupil. Loni překonal v Madridu časem 7.29 letitý halový světový rekord Brita Colina Jacksona a v historických světových tabulkách mu patři 6 z 9 nejlepších výkonů.
Světový šampion na stodesítce překážek by rád přidal globální titul i pod střechou a při své premiéře na HMS je žhavým kandidátem na zlato, jelikož i v této halové sezóně nemá konkurenci a své soupeře v každém závodě přímo deklasuje. Překážky jsou však nevyzpytatelnou disciplínou, o čemž se Holloway přesvědčil na olympiádě v Tokiu, kde překvapivě podlehl Jamajčanovi Parchmentovi a musel se spokojit se stříbrem, což pro něj bylo zklamáním.
Po dvou týdnech zpět na místě činu
Švédský tyčkařský fenomén Armand Duplantis si svou generálku v bělehradské hale odbyl na výbornou, když při pondělním mítinku v srbské metropoli konečně překonal úspěšným skokem na 619 centimetrech vlastní světový rekord, na který v posledních dvou letech vytrvale útočil. Necelé dva týdny po svém rekordním počinu nastoupí Duplantis do stejného sektoru k finálovému závodu v rámci halového mistrovství světa. Jak se ovšem sám nechal slyšet, kromě zisku zlaté medaile chce opět posouvat hranice této disciplíny.
Nutno dodat, že cesta za prvním titulem halového světového šampiona nemusí být zdaleka jen formalitou, jelikož mu vyrostli velmi zdatní soupeři. Američan Chris Nilsen dokázal v této sezóně vylepšit hodnotu kontinentálního rekordu na 605 centimetrů a posunul se na páté místo historických světových tabulek. Jeho krajan KC Lightfoot je také jedním ze 14 tyčkařů, kterým se v hale podařilo zdolat šestimetrovou hranici. Stalo se tak loni a v letošní sezóně už se jí přiblížil na pět centimetrů. Další tři borci mají letos skočeno 591 centimetrů, a tak by mužská tyčka měla být jedním z klenotů nadcházejícího HMS.
Zkompletuje zlatý hattrick ve světovém rekordu?
Venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová bude v Bělehradě v pouhých 26 letech usilovat už o svůj třetí titul halové mistryně světa. Rojasová nemá už pět let sobě rovnou soupeřku. Za tu dobu získala dvě světová zlata pod otevřeným nebem, olympijské zlato a překonala světové rekordy v hale i venku.
Pokud Rojasová nezaznamená v mistrovské soutěži samé křížky, je víceméně jisté, že zlatý hattrick zkompletuje. Však při každém svém startu naděluje soupeřkám minimálně metr a skvělou formu potvrdila i minulý týden na mítinku v Madridu, kde při svém jediném letošním trojskokanském startu zaostala za vlastním dva roky starým světovým rekordem jen dva centimetry, když doskákala na 15.41 a ukázala, že její možnosti jsou ještě mnohem dál.