Očekávané pařížské vrcholy: Vrátí se hvězdy a pruhy na sprinterský Olymp?

Očekávané pařížské vrcholy: Vrátí se hvězdy a pruhy na sprinterský Olymp?
Soňa Maléterová
Aktuality
středa 24. července 2024
Nejspíš nejsledovanější disciplínou každých olympijských her je finále sprintů na 100 metrů. Spojené státy americké jsou sprinterskou velmocí a v minulosti pod pěti kruhy této disciplíně dominovali. Na olympijské zlato však čekají už poměrně dlouho.

Lyles chce vystoupit ze stínu Bolta

Letos je to přesně 20 let, když naposledy americký sprinter opanoval finále olympijské stovky. Byl jím na hrách v Aténách 2004 tehdy teprve devatenáctiletý Justin Gatlin. Pak ovšem přišla éra fenomenálního Jamajčana Usaina Bolta, který byl téměř celou dekádu k neporažení, překonával světové rekordy a také třikrát za sebou kraloval olympijské stovce, když nenašel přemožitele na hrách v Pekingu 2008, Londýně 2012 ani v Riu de Janeiru 2016. Bolt navíc všechny tři olympiády vyhrál i na dvoustovce, takže frustrace Američanů se o to víc stupňovala.

Poté, co Bolt ukončil kariéru, pro olympijské hry v Tokiu 2021 se sprinterský trůn uvolnil. Hvězdní sprinteři se Spojených států si tak brousili zuby, že se vrátí na výsluní. Tak se ovšem nestalo, jelikož v japonské metropoli se stal olympijským šampionem na stovce trošku překvapivě Ital Lamont Marcell Jacobs. Na dvoustovce už v té době dominoval Američan Noah Lyles, ale výjimečnou porážku mu právě v olympijském finále uštědřil Kanaďan Andre de Grasse, který zvítězil. Lyles se tehdy musel spokojit s bronzem, což pro něj bylo obrovským zklamáním.

O to větší motivaci cítí, aby uspěl v Paříži a chce kralovat na obou nejkratších sprintech. To se mu podařilo už při loňském mistrovství světa v Budapešti, kde vyhrál stovku i dvoustovku a k tomu přidal ještě zlato se štafetou na 4x100 metrů. Stal se tak skutečným sprinterským králem tohoto šampionátu. Pro nadcházejí olympiádu má ještě ambicióznější plán. Kromě zmiňovaného sprinterského double chce zlato i s oběma mužskými štafetami, tedy sprinterskou i tou čtvrtkařskou.

Na stovce si při nedávném mítinku Diamantové ligy vylepšil osobní rekord na 9.81, ale letos byli rychlejší jamajský leader světových tabulek a objev loňské sezóny Jamajčan Kishane Thompson a také Keňan Ferdinand Omanyala. Chybět nebude ani obhájce titulu Jacobs nebo botswanský talent Letsile Tebogo. Na dvojnásobné trati pak bude čelit oběma svým přemožitelům z Tokia Andre de Grassemu a Kennymu Bednarkovi a když k tomu přičteme například Teboga nebo juniorského světového rekordmana Erriona Knightona, ani zde nemá zdaleka nic jisté. Čeká ho tak nesmírně obtížná mise, aby vrátil americký sprint na absolutní vrchol.

70942-max-rozliseni.jpeg

Potvrdí Sha´Carri pozici královny světové stovky?

U ženské stovky je americké čekání na olympijské zlato ještě delší než u mužů. Marion Jones sice na olympiádě v Sydney 2000 stovku vyhrála, ale následně byla kvůli dopingu diskvalifikována. Poslední americkou vítězkou olympijské stovky tak je Gail Devers, která opanovala nejkratší sprint na hrách v Atlantě 1996, což už je dlouhých 28 let.

Na olympiádě v Aténách 2004 všechny překvapila vítězstvím Běloruska Yulia Nesterenko a pak už následovala éra Jamajčanek. Shelly-Ann Fraser-Pryce vyhrála stovku na hrách v Pekingu 2008 a Riu de Janeiru 2016. Na poslední olympijských hrách v Tokiu pak kralovala její krajanka Elaine Thompson-Herah, která navíc svůj triumf ozdobila novým olympijským rekordem 10.61.

Nyní je tu však žena, která postupně vrací americký sprint na výsluní. Sha´Carri Richardson patří beze sporu k nejvýraznějším osobnostem současného světa královny sportu. Svůj nesporný talent ukazuje už od mládežnických kategorií. V roce 2019 zaběhla v texaském Austinu časem 10.75 juniorský světový rekord. Následně však vyhořela na americkém národním šampionátu a nekvalifikovala se na mistrovství světa v Doha.

Extravagantní sprinterka pak měla podobných výpadků tolik a jen těžko ustávala v klíčových momentech tlak. Stalo se tak i v olympijské sezóně 2021, kterou opět zahájila špičkovým časem 10.72, ale následně přišel pozitivní test na marihuanu a trest, který jí neumožnil startovat na americké olympijské kvalifikaci. Bylo tak jasné, že v Tokiu startovat nebude. Další propadák přišel o rok později. Těsně před americkým šampionátem, který je zároveň vždy kvalifikací pro nadcházející globální vrchol byla se sezónním maximem 10.85 největší favoritkou, ale vypadla už v rozběhu, a tak na MS na domácí půdě v Eugene opět chyběla.

Pro sezónu 2023 ubrala z extravagance a vyzrála i mentálně, což neslo své ovoce. Tentokrát se jí podařilo kvalifikovat na mistrovství světa v Budapešti, kde následně dominovala v rekordu šampionátu 10.65 a poprvé tak prodala svůj obrovský potenciál. Že je už vyspělou závodnicí, se pokusí potvrdit i na olympijských hrách v Paříži. Rozhodně bude největší favoritkou. Letošním průběžným světovým tabulkám vládne svým výkonem 10.71 z amerických Trials a na svých prvních olympijských hrách bude mít jen ty nejvyšší ambice.

Na její zaváhání budou čekat Jamajčanky v čele s obhájkyní bronzu Sherickou Jackson a Shelly-Ann Fraser-Pryce, která touží po své páté medaili z olympijské stovky. Hrozbou budou také mistryně světa z halové šedesátky Julien Alfred nebo Marie Josée Ta Lou-Smith z Pobřeží slonoviny, která už má z olympiády tři čtvrtá místa a ráda by konečně vystoupala na stupně vítězů.

Petr Jelínek