Očekávané vrcholy nadcházející univerziády
Velká kvalita se dá očekávat od kladivářských soutěží. V té mužské je jasným favoritem Polák Pawel Fajdek. Čerstvý mistr světa je i letos jasným suverénem své disciplíny. Letos mu patří deset nejlepších světových výkonů a všechny mají hodnotu lepší osmdesáti metrů. Světové tabulky vede výkonem 83.44. Na Tchaj Pej bude obhajovat univerzitní zlato z korejského Kwangdžu.
Obhájkyně zlata z před dvou let bude i v soutěži kladivářek a je jí Hanna Skydanová z Ázerbajdžánu. Bronzová medailistka z loňského evropského šampionátu však nebude mít lehké soupeřky. Ve skvělé formě se nacházejí hlavně Polky. Však Malwina Kopronová si na MS v Londýně pověsila na krk bronzovou medaili a její reprezentační kolegyně Joanna Fiodorowová vybojovala v témže závodě šesté místo. Navíc bude hájit stříbrnou pozici z předešlé univerziády. Dále nebude chybět bronzová medailistka ze světového šampionátu v Pekingu 2015 Francouzka Alexandra Tavernierová. V této silné konkurenci bude usilovat o své nejlepší umístění v rámci univerziády naše Tereza Králová. Při svých dvou předešlých účastech si připsala páté místo v Kwangdžu a šestou příčku v roce 2013 v Kazani.
Velmi zajímavé výkony se dají očekávat i v kouli mužů. Svůj první univerzitní titul by rád získal Polák Konrad Bukowiecki. Jeho letošní výkony ho k tomu opravňují. Již v hale opanoval kontinentální šampionát v Bělehradě v novém rekordu mistrovství 21.97. V létě se pak stal evropským šampionem do dvaadvaceti let. Přesto, že se mu nepodařilo světové finále podle představ. Obsadil v něm solidní osmé místo. Vítězství mu však nebude chtít dát zadarmo Rumun Andrei Gag, který obhajuje stříbro z Kwangdžu, a že umí závodit na velkých soutěžích, předvedl na loňském halovém světovém šampionátu v Portlandu, kde bral cenný kov stejné barvy. Osobní rekord jen těsně pod jednadvacet metrů (20.92) má další kvalitní zástupce polské koulařské školy Jakub Szyszkowski. Černým koněm závodu by mohl být Jamajčan Fedrick Dacres, jehož osobní maximum v kouli má hodnotu 20.46. Dacres je pak hlavní favoritem v diskařském sektoru. Ve své hlavní disciplíně totiž figuruje v letošních světových tabulkách výkonem 68.88 na třetí příčce a na mistrovství světa v Londýně skončil jen těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.
Výčet očekávaných kvalitních vrhačských disciplín zakončíme v oštěpařském sektoru. Mezi muži bude chtít potvrdit papírové předpoklady favorizovaný Němec Andreas Hofmann. Osmý muž letošního mistrovství světa si v této sezóně dokázal vylepšit osobák na 88.79.
Nejlepší sezónní výkon mezi ženami startujícími na letošní univerziádě má turecká rekordmanka Eda Tugsuzová, která letos hodila 67.21 a v Londýně obsadila pátou příčku. Mezi favoritky patří i Němka Christin Hussongová, která před dvěma lety opanovala evropský šampionát do 22 let a medailové ambice může mít i česká reprezentantka a obhájkyně bronzu z Kwangdžu Irena Šedivá. Ta naznačila dobrou formu i letos, když vyhrála prestižní americké univerzitní mistrovství.
Ve výšce žen by se mohlo rozhodovat o vítězce až na hranici dvou metrů. Vždyť Litevka Airine Palšyteová dokázala letos v hale vyhrát mistrovství Evropy výkonem 201 centimetrů. Sedmá žena finálového závodu na MS v Londýně bude též obhajovat nejvyšší umístění z předešlé univerziády. Největší konkurentky bude mít v Ukrajinkách. Oksana Okuňevová má letos skočeno 197 centimetrů a brala čtvrté místo na HME v Bělehradě. Irina Herašenková je zas poměrně čerstvou stříbrnou medailistkou z nedávného evropského šampionátu do 22 let v Bydhošti.
Václav Sedlák bude mít na stodesítce překážek řadu kvalitních soupeřů. Nad všemi pak vyčnívá bronzový medailista z MS v Londýně a maďarský rekordman Balász Baji. Jeho národní historické maximum z této sezóny má hodnotu 13.15.
Na nedostatek konkurence si nemohou stěžovat ani čtvrtkaři překážkáři Vít Müller a Martin Juránek. Papírovým favoritem bude Dominikánec Juander Santos. Šestý muž letošního MS disponuje osobním rekordem 48.59. Jeho bratr Luguelin Santos poběží hladkou čtvrtku. Stříbrný medailista z olympijských her 2012 na této distanci bude obhajovat prvenství z Kwangdžu. Na startu bude ovšem i obhájce bronzu z téhož závodu Jan Tesař.
Dvojice Dominik Záleský a Zdeněk Stromšík se pak utkají například s Američanem Cameronem Burrellem, jeho osobák z letošního roku je 9.93 nebo se slovenským vícemistrem Evropy Jánem Volkem, jenž dokázal v této sezóně posunout hodnotu národního rekordu své země na 10.15.
Obhájkyně zlaté medaile ze závodu na 5000 metrů Kristiina Mäki se letos rozhodla startovat na pětce i na patnáctce. Na obou distancích ovšem bude mít silnou soupeřku v Němce Hanně Kleinové, která běžela na patnáctce v Londýně finále a v něm obsadila jedenácté místo.
Hned první den soutěží 29. světové univerziády zasáhne do bojů pětice českých reprezentantů. Do svých rozběhů na 100 metrů nastoupí sprinteři Zdeněk Stromšík, Dominik Záleský a Barbora Procházková. V úvodním kole hladké čtvrtky se představí obhájce bronzu Jan Tesař a svou kvalifikaci mají na programu i oštěpařky, kde bude startovat další obhájkyně bronzového cenného kovu Irena Šedivá.