Očekávané vrcholy pro Eugene I.
Navážou koulaři na Dauhá?
Na posledním světovém šampionátu v Dauhá před třemi lety nabídli koulaři vůbec nejkvalitnější soutěž historie této disciplíny. Bylo až neuvěřitelné, že Brazilci Darlanu Romanimu nestačil ani jedinečný výkon 22.53 na medaili. Ve strhujícím finále totiž bylo k umístění na stupních vítězů třeba vhrnout ještě o poznání dále. Američan Ryan Crouser této disciplíně dominoval a asi jen málokdo čekal, že by bral zlato někdo jiný, a přece se to stalo. Světovým šampionem se totiž stal jeho krajan Joe Kovacs, jenž poslal své náčiní až na 22.91. Crouser předvedl jen o centimetr méně, ale i tak se musel obávat i o stříbro, jelikož Novozélanďan Tom Walsh zaznamenal stejně jako on 22.90. Crouser měl však lepší druhý nejdelší pokus.
Mužská koule byla v Dauhá jak z jiné dimenze a něco podobného se dá očekávat i v Eugene. Crouser se po MS vrátil na vítěznou vlnu a byl lepší než kdy dříve. Dokázal překonat rekordy v hale i pod otevřeným nebem. Získal titul olympijského šampiona a celkem v šesti závodech se již dostal přes 23 metrů, z toho dvakrát se mu to podařilo letos.
Na MS bude hlavním favoritem, ale jak se ukázalo i na nedávném halovém mistroství světa v Bělehradě, na velkých akcích je k poražení. V srbské metropoli se mu stal přemožitelem do té doby věčně čtvrtý Romani. Nezahálí ani další dva tradiční rivalové. Obhájce titulu Joe Kovacs se na amerických Trials umístil hned za Crouserem ve svém druhém nejhodnotnějším kariérním výkonu 22.87 a pokusí se získat už své třetí světové zlato. Počítat musíme také se světovým šampionem z roku 2017 Novozélanďanem Tomem Walshem, který už má letos zapsáno 22.32 a na vrchol sezóny se vždy dokáže perfektně připravit. Máme se tak jistě na co těšit.
Pokoří Mclaughlinová a spol. další překážkářské milníky?
Závody na 400 metrů překážek patřily na loňské olympiádě ke klenotům her, když v mužské i ženské kategorii padly světové rekordy. Také zde se jednalo o nejkvalitnější závody historie této disciplíny.
Nor Karsten Warholm se stal prvním mužem, kterému se podařilo na této distanci prolomit hranici 46 vteřin, když při svém olympijském triumfu posunul hodnotu vlastního světového rekordu na 45.94. V Eugene bude chtít dokonat svůj zlatý hattrick na světových šampionátech. Nad jeho formou ovšem visi otazník, jelikož při svém jediném letním startu na Diamantové lize v Rabatu odstoupil už v úvodu závodu kvůli svalovému zranění.
Naopak jeho největší soupeři se opět prezentují velmi rychlými časy. Američan Rai Benjamin se loni stal díky času 46.17 druhým nejrychlejším mužem historie na čtvrtce překážek a rád by Warholmovi vrátil porážku z posledního mistrovství světa i olympijského finále. V obou případech bral stříbro. Letos běžel zatím nejrychleji na US Trials, kde triumfoval v čase 47.04. Není však leaderem letošních světových tabulek. Na této pozici se vyhřívá teprve dvaadvacetiletý Brazilec Alison dos Santos, jenž zvítězil na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu v čase 46.80 a zaostal tak jen osm setin za svým osobákem z olympijského finále, kde bral bronz.
Mezi ženami už druhý rok neohroženě kraluje Američanka Sydney McLaughlinová. Loni ovládla olympijské finále v dalším posunutí historického světového maxima na 51.46. Tento výkon však opět její zásluhou nevydržel na čele statistik ani celý rok. Při svém vítězství na Trials ho totiž srazila o dalších pět setin na 51.41. V Eugene tak bude hlavní favoritkou na světový titul, který jí ve sbírce ještě chybí.
Před třemi lety v Dauhá totiž podlehla v dramatickém souboji krajance a bývalé světové rekordmance Dalilah Muhammadové. V Tokiu si obě závodnice pořadí prohodily, když Muhammadové nestačil k obhajobě olympijského zlata ani čas 51.58. I tentokrát to bude mít s obhajobou velmi těžké. V cestě jí totiž nebude stát pouze McLaughlinová, ale také evropská rekordmanka Femke Bolová.
Ta dokázala oběma Američankám v tokijském finále velmi zdatně sekundovat a byla odměněna olympijským bronzem a historickým kontinentálním maximem 52.03, což z ní dělá třetí nejrychlejší závodnici historie. Navíc svými výkony příliš nezaostává ani letos, když na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu zaběhla 52.27.
Dočká se létající Švéd světového titulu?
Švédský tyčkařský fenomén Armand Duplantis je v současnosti neohroženým vládcem své disciplíny. Je světovým rekordmanem v hale i pod otevřeným nebem. Halové světové maximum letos posunul hned dvakrát až na 620 centimetrů. Venkovní svěťák pak vylepšil na nedávném mítinku Diamantové ligy ve Stockhlomu, kde se překonal 616 centimetrů. Celkem už v 35 závodech překonal šestimetrovou hranici.
I přes svůj mladý věk dokázal vyhrát v podstatě vše, co se dalo. Je halovým mistrem světa i Evropy, olympijským šampionem i mistrem Evropy. Jedno zlato mu ovšem přeci jen chybí, a to je to světové. V Dauhá k němu měl opravdu blízko, když ve strhujícím duelu podlehl Samu Kendricksovi. Tehdy oba skočili shodně 597 centimetrů, ale z titulu se radoval Američan.
Momentálně se zdá, že se může Duplantis o zlato připravit jedině sám, ale i tak nesmíme zapomínat na jeho soupeře. Potrápit by ho možná mohl další reprezentant Spojených států Chris Nilsen, jenž loni v Tokiu vystoupal na stříbrný stupínek a letos v hale se blýskl kontinentálním rekordem 605 centimetrů. Venku má letos skočeno zatím rovných šest metrů. Není radno podceňovat ani olympijského šampiona z Ria a bronzového z Tokia Brazilce Thiaga Braze s osobákem 603 centimetrů. Sestavu olympijských vítězů doplní také legendární Francouz Renaud Lavillenie.