Očekávané vrcholy pro Eugene II.

Očekávané vrcholy pro Eugene II.
Aktuality
středa 13. července 2022
Mistrovství světa v Eugene se nezadržitelně blíží a fanoušci královny sportu netrpělivě vyhlíží tento atletický svátek v Mecce americké atletiky. Jaké jsou jeho očekávané vrcholy?

Bude mít česká oštěpařská pohádka pokračování?

Hod oštěpem je dlouhodobě naší výstavní disciplínou. Na olympijské úspěchy Barbory Špotákové a Jana Železného navázali loni v Tokiu Jakub Vadlejch s Vítězslavem Veselým, když vystoupali na stříbrný a bronzový stupínek. Z pohledu českého fanouška tak bude jedním z vrcholů přirozeně právě mužský oštěp, kde doufáme, že naši chlapci zopakují úspěšné vystoupení z Tokia. Oba už v minulosti medaili na světovém šampionátu získali. Vítězslav Veselý si vyházel světové zlato na šampionátu v Moskvě 2013 a Jakub Vadlejch si pověsil v Londýně 2017 na krk stříbro. Tehdy ho doprovodil na stupně vítězů ještě bronzový Petr Frydrych, který letos ukončil aktivní atletickou kariéru.

Naši borci to však budou mít v Eugene nesmírně těžké. V životní formě se nachází obhájce titulu z Dauhá Grenaďan Anderson Peters. Zatímco v Kataru byl jeho triumf překvapením, nyní je hlavním kandidátem na zlato. Nutno dodat, že tomu tak je oprávněně. V této sezóně se už třikrát dostal za 90 metrů a po parádním souboji s Jakubem Vadlejchem se díky hodu na 93.07 posunul na páté místo historických tabulek. Velký kariérní milník pokořil v tomto závodě také Jakub, když si vylepšil osobní maximum na 90.88.

Olympijský šampion Neeraj Chopra zahájil sezónu později, ale svými výkony dokazuje, že může opět pomýšlet na nejvyšší příčky. Hned dvakrát vylepšil vlastní indický rekord až na 89.94 a právě na MS by se rád stal dalším devadesátimetrovým oštěpařem. Černým koněm by mohl být Němec Julian Weber. Ten na velký cenný kov stále čeká. V Tokiu skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a letos už se zlepšil na 89.54.

Devadesátimetrovým osobákem se může pyšnit také Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga, jenž umí také skvěle závodit na velkých akcích. Důkazem toho je olympijské zlato z her v Londýně 2012 a bronz z Ria 2016.

O pátý světový titul

Jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraser-Pryceová a polský kladivář Pawel Fajdek mohou v Eugene zařadit mezi nejvýznamnější osobnosti MS, jelikož se pokusí získat pátý titul mistra světa v jedné disciplíně. To se před nimi podařilo pouze diskaři Larsi Riedelovi a tyčkaři Sergeji Bubkovi. Ten má prvenství dokonce šest.

O něco silnější postavení má Shelly-Ann Fraser-Pryceová na stovce. Letos jí patří dva nejrychlejší světové časy, když zaběhla shodně 10.67 a ukázala, že ani v 35 letech neztratila nic na své rychlosti. Své první světové zlato získala už na MS v Berlíně 2009. Následovaly tituly v Moskvě 2013, Pekingu 2015 a ten poslední po návratu z mateřské pauzy před třemi lety v Dauhá.

Největšími soupeřkami by jí měly být její krajanky, ať už se jedná o druhou nejrychlejší ženu historie a dvojnásobnou olympijskou vítězku Elaine Thompson-Herahovou nebo bronzovou z Tokia a vítězku letošního jamajského mistrovství Shericku Jacksonovou. Na sprinterský trůn se ovšem chtějí vrátit též ve skvělé formě závodící Američanky a překvapit může i řada dalších sprinterek. Však má letos zaběhnuto pod 11 vteřin téměř už 40 závodnic.

Pawel Fajdek kraluje světovým šampionátům nepřetržitě už od MS v Moskvě 2013. Jednalo by se tak o jeho pátý titul v řadě. Loni prolomil i svou olympijskou smůlu, když si po dvou neúspěšných kvalifikacích v letech 2012 a 2016 pověsil v Tokiu na krk bronz. V Eugene ho čeká ovšem obtížná mise.

V posledních dvou sezónách ho stále častěji poráží jeho reprezentační parťák Wojciech Nowicki, jenž dříve závodil spíše v jeho stínu. Loni se však stal olympijským vítězem a letos vede světové tabulky.

Do formy se navíc dostávají i další siláci, kterými jsou například stříbrný z Tokia Nor Eivind Henriksen, Francouz Quentin Bigot nebo americký mistr Daniel Haugh. Všichni už mají letos hozeno přes 80 metrů.

Rojasová vs. 16 metrů

Nejspíš nejdominantnější atletkou své disciplíny je v současnosti venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová. Ta je schopná svým soupeřkám v některých závodech nadělit i více než metr. Loni na olympiádě v Tokiu vytvořila nový světový rekord pod otevřeným nebem, když zvítězila výkonem 15.67. Ještě dále pak doskákala při svém triumfu na letošním halovém světovém šampionátu v Bělehradě, kde posunula historickém světovém maximum pod střechou až na 15.74 a zdá se být jen otázkou času, kdy se jí podaří zdolat dříve nemyslitelnou hranici 16 metrů.

Mohlo by se tak stát třeba právě v Eugene, kde se pokusí získat třetí světové zlato v řadě. Na HMS už zlatý hattrick zkompletovala. Letos absolvovala pod otevřeným nebem jediný trojskokanský závod. I tak vede světové tabulky svým výkonem 14.83 ze španělské Nuncie.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf, Soňa Maléterová

Fotogalerie