Odložil: česká esa vedla Špotáková

Odložil: česká esa vedla Špotáková
Aktuality
pondělí 8. června 2015
Na pražské Julisce proběhl 22. ročník prestižního Memoriálu Josefa Odložila, jenž nabídl řadu vítězství domácích, vedle hvězdné oštěpařky také čtvrtkaře Masláka, koulaře Staňka a půlkařky Masné.

Těm, kdož snad nad Barborou Špotákovou už lámali pomyslnou hůl, poslala oštěpařská šampionka jasný vzkaz: Stále je se mnou třeba počítat. "Sebesvěřenkyně" dvakrát přehodila 60metrovou hranici, jednou o dva a půl a předtím o 3.45 metru. To Barboře stačilo na vítězství, neboť pouze Němka Stahlová v závěru zaútočila, ale 62.88 m nebylo na prvenství dost; třetí pak skončila Číňanka Lu (62.09). "Asi ani netušíte, jak moc jsem ráda, že to takhle letělo," svěřila se novinářům vítězka. "Na posledním tréninku mi to vůbec nešlo a byla jsem proto ještě nervóznější než jindy, což se podepsalo na prvním pokusu," připomněla Špotáková krátký úvodní hod, jenž dopadl sotva za 50m hranici. "Výhry si velmi cenním vzhledem ke své nejistotě a silným soupeřkám. Už jsem snad odhalila, v čem jsem dělala chybu. Chtělo to víc odpočívat, aby se mi vrátila jiskra," uzavřela.

Bojoval o vítězství do posledního metru a nakonec jej získal: čtvrtkař Pavel Maslák triumfoval na svém domovském stadionu za 46.01, Brita Williamse udolal o 15 setin. "Byl to dnes hodně těžké. Po návratu z USA mě bolelo v krku, a teď mám zase rýmičku. Navíc foukal silný vítr na protilehlé rovince," popsal své dnešní rozpoložení svěřenec Dalibora Kupky. "Zatím jsem netrefil dobré podmínky a tomu odpovídají časy. Na diamantovém mítinku v Oslo bych chtěl bojovat o medaili, je tam přeci jen slabší listina než v Eugene, i tak ale musím pořádně zrychlit," uvedl ke čtvrtečnímu startu Pavel.

Po průběhu prvním okruhem se z klubka půlkařek vynořila Lenka Masná a později v cílovém rovince závod dotáhla k jasnému prvenství v čase 2:02.62. "Nevěděla jsem do čeho jdu, tělo je ještě zesláblé," přiznala svěřenkyně Jiřího Sequenta, která pije denně 4-5 litrů vody a naplno ji tak postihla dejvická infekce. Ztratila při ní čtyři kila, za 14 dní absolovovala pouhé dva tréninky a přišla o patnáctistovku na Tretře, "Až ve čtvrtek jsem se rozhodla závodit tady, takže s tím, jak to dopadlo, jsem nadmíru spokojená. Doufám jen, že trefím závod, kde bych mohla zaběhnout limit," říkala Lenka. Na pátém místě finišující Diana Mezuliáníková si vylepšila letošní maximum (2:04.73), hned za ní dobíhající Kateřina Hálová dokonce absolutní osobák (2:05.35).

koulařském sektoru se kolem 20metrové hranice odehrávala velice vyrovnaná bitva, vždyť čelní šestice se vešla do pouhých 21 cm a druhý Polák Szyszkowski a třetí Bosňan Mešič se dokonce shodli na vzdálenosti 20.11 m. K potěše domácího publika je předčil ještě Tomáš Staněk, při svém nejdelším pokusu o pět centimetrů, tedy 20.16.

Ve svém pátém letošním závodě se Lukáš Melich dočkal a zajistil si možnost obhajovat bronz z předešlého MS v Moskvě. Kladivo poslal hned dvakrát za potřebných 76 metrů, přičemž delší z hodů se dostal o 21 cm za tuto hranici. "Limit z krku, jsem rád, že jsem se výkonnostně posunul zase o kousek dál. Ale po třech výkonech za 75 metrů to byla jen otázka času," uvedl po závodě svěřenec Dušana Krále. "Pořád doháním tréninkové manko, tak doufám, že teď už to půjde nahoru," dodal Lukáš, kterému dnešní výkon na vítězství v závodě nestačil, to si vysloužil zejména díky 77.47 m Nazarov z Tádžikistánu.

Mezi výškaři byla v boji o prvenství klíčová úroveň 228 cm. Rus Šustov ji zvládl napoprvé, Jaroslav Bába napodruhé. V závodě tak sice svěřenec Jana Janků staršího prohrál, těšit jej však může zlepšení sezónního maxima a minimálně jeden nadějný pokus o 3 cm výš. "Mrzí mě jedině, že jsem nevyhrál, jinak jsem rád, že to jde pomalinku nahoru," říkal Jaroslav po závodě. "Sice bych si představoval začínat sezonu na jiných výškách, ale klíčové je skákat vysoko na důležitých závodech, a to by se snad mělo podařit," dodal zkušený výškař.

Tyčku ovládl ve výtečné formě závodící Brazilec Braz, když tentokrát zvládl 575 cm. Neztratil se domácí Jan Kudlička, který  se decimetr níže přenesl přes své letošní maximum a s Němcem Scherbathem (u jehož 5.65 rovněž svítí SB) se podělil o druhé místo.

V rozběhu stovky byl nejrychlejší Bruintjies z JAR (10.22, +2.3 m/s) a svou roli potvrdil ve finále, které navíc ozdobil rekordem mítinku 10.06 (+1.5 m/s), pro něj samotného je to posun osobáku o 11 setin.

V souboji afrických běžkyň na trojce se prosadila Diribaová z Etiopie, která svůj triumf ozdobila také rekordem mítinku 8:47.52. Záda jí ještě "jistila" krajanka Feyneová, která si vylepšila osobní maximum, a to na 8:48.76.

Výtečnou soutěž nabídl trojskok, hned dvakrát si totiž osobní rekord vylepšila Bulharka Petrovová, nejprve na 14.50, vítězství brala pak za 14.64. Na její pozici mezitím zaútočila Kňjazejevová v barvách Izraele, která si vylepšila „letošňák“ na 14.61. V soutěži se neztratila ani Lucie Májková, aby také ne, když si vylepšila osobní rekord na 13.80, kromě toho zapsala ještě 13.76 a přešlap, při němž doletěla na hranici 14 metrů.

Na patnáctistovce se kýžený rychlý čas nekonal, na dobrou práci Matěje Pavlíčka v tvorbě tempa (800 m pod 1:54) nenavázal v dalším okruhu Keňan Barusei (1200 m - 2:56). Ze zpomalení vyplynula kolize, do které se bohužel připletl také Jakub Holuša, domácí favorit po ní ze závodu odstoupil. "Strčili do mě, šlápl jsem do prázdna, podvrtl si kotník, píchlo mě v něm," popsal nepříjemnou situaci svěřenec Jiřího Sequenta. "Dost mě to znechutilo, navíc čelo získalo takový náskok, že nemělo smysl je nahánět. Takové věci se stávají, ale štve mě to, hlavně kvůli organizátorům, kteří na mě lákali, a divákům, kteří na mě přišli," vzkázal Jakub. K triumfu v závodě se pak v cílové rovince prosadil Kanaďan Philibert-Thiboultot za 3:39.78.

Parádní česká disciplína 400 metrů překážek v podání žen byla s ohledem na diamantové starty Hejnové i Rosolové včera a ve čtvrtek bez české účasti. Prosadila se tak Jihoafričanka Nelová, a to v čase 55.20. Mezi muži se prosadil ruský reprezentant Kudrjavcev za 49.18, své letošní maximum. To si posunul také Michal Brož, konkrétně na 50.45.

Sto metrů překážek ovládla Ruská Galitská, její čas 12.85 však znehodnotil přílišný vítr v zádech o síle 3.2 m/s. Totéž platí pochopitelně o další sprinterky v pořadí, pátou Lucii Koudelovou a šestou Kateřinu Cachovou, pro něž by jinak časy 13.12 a 13.33 byly osobními rekordy. Na prakticky stejně "větrné" stodesítce (+3.1 m/s) stačil Jihoafričanu Alkanovi k triumfu čas 13.42, snad i proto, že hlavní favorit Thomas z Jamajky zůstal dvě, tři překážky před cílem.

Stýpl ovládl Maročan Sigueni, když k tomu přidal osobní rekord 8:21.10.

Výsledky

Michal Procházka