Odložil je velkou šancí před uzávěrkou pro týmové ME
Podrobný náhled do disciplín vzpomínkového závodu na tragicky zesnulého běžce jsme uvedli již dříve zde. Dnes zveřejněnou novinkou „Odložila“ je zvláštní odměna, kterou dostane oštěpařka Barbora Špotáková za překonání vlastního světového rekordu 72.28. Dvacet tisíc amerických dolarů přislíbil na dnešní tiskové konferenci šampionce ředitel mítinku Miroslav Ševčík. Zároveň Špotákové předal symbolický šek. „Je to příjemný bonus, ale pro mě to není hlavní motivace. Beru to jako pěkné gesto,“ děkovala atletka. „Před rokem byl její výkon na Odložilovi čtvrtý nejlepší v sezoně. Po světovém rekordu, olympiádě a českém rekordu v Zaragoze,“ doplňuje Ševčík. „Letos začala sezonu (v Turnově) o metr dál, tak věříme, že by se mohla minimálně přiblížit k sedmdesáti metrům,“ tlumočil přání organizátorů.
„Loni jsem zlomila to, že se mi na Julisce nehází dobře,“ prohlásila Špotáková. „A takhle daleko jsem opravdu na začátku sezony ještě nehodila, navíc jsem se v Turnově necítila tak dobře. A při tom to lítalo, sedmdesátka se mi nezdála daleko. Pořád ale platí moje heslo: nepřepálit začátek,“ popsala myšlenky směrem ke třetímu závodu. Před Odložilem je v jejím plánu Štrasburk, kde se poprvé střetne s Christinou Obergföllovou. „Nějak zvlášť to neprožívám. Důležitější než mítinky je pro mě mistrovství Evropy družstev a pochopitelně MS,“ zdůraznila. Stejně jako letos by měly oštěpařky házet z pohledu z hlavní tribuny zleva doprava. „Já jsem zvyklá na tréninku házet z obou stran, ale loni se to z této osvědčilo a všichni oštěpaři a hlavně Honza Železný říkají, že je to odtud lepší. Navíc je dobrá dominanta té budovy naproti, což hodně pomáhá při odhodu.“ Hlavní soupeřkou světové rekordmanky bude kamarádka Barbara Madejczyková (OR 64.08), tentokrát však nestihnou prohlídku města jako třeba při Jabloneckém oštěpu. Kromě Polky bude na startu dalších sedm vrhaček s osobáky za 60 metrů, mezi nimi i Jarmila Klimešová. „Praha si takový mítink zaslouží. Doufám, že bude více diváků než loni, předloni. A vůbec nejlepší by bylo, kdyby přišli i s dětmi a těm by se třeba atletika zalíbila,“ uzavřela Špotáková.
Od minulé tiskovky je asi nejvýraznějším přírůstkem ze zahraničních hvězd bronzový stýplař z OH i MS Richard Mateelong. Mezi dříve potvrzená esa patří kupř. lídr kladivářských tabulek Krisztián Pars, druhou pozici drží Lashinda Demusová (400 m př.), která by mohla pomoci ke skvělému výkonu Zuzaně Hejnové. Dále pak stříbrný z Pekingu David Payne, s nímž se poměří Petr Svoboda, nebo ženská elita nad krátkými překážkami Carruthersová, Wellsová, Davisová, O’Rourkeová proti Lucii Škrobákové.
Šéftrenér ČAS Václav Fišer sleduje pochopitelně s napětím výkonnost českých atletů. Nadchlo jej první kolo extraligy na Strahově. „Takovou ligu nepamatuju deset let,“ prohlásil dnes. A Odložila bude sledovat velmi pečlivě, vždyť tři dny po mítinku se uzavírá nominace pro premiéru mistrovství Evropy družstev v portugalské Leirii. Dvanáctičlenná superliga, do níž se společný tým mužů a žen probojoval, je pro reprezentaci české atletiky neméně důležitá jako MS v Berlíně. Fišer poté přednesl jména, která by podle něj měla útočit na limity právě na Julisce, radost měl zejména z obrody štafet 4x100 m. „Mužská by po letech mohla překonat český rekord, junioři budou bojovat na ME o zlato,“ míní šéftrenér. Muži musí k nominaci na MS nejen splnit kritérium 39.10, ale zaběhnout jej v závodě, který je k tomu určený. A tím je právě Odložil. Optimismus dává testovací výkon 39.39 při pražských přeborech, pro většinu vlastně první závod. Z tohoto kvarteta si pak na extralize zaběhli osobáky Schiller (10.38) i Žilka (10.52), Vojtěch Šulc s Vojtíkem zase předvedli velmi kvalitní dvoustovku (20.81 a 20.82). Radost udělali Fišerovi mj. půlkařky, které se na lize tři dostaly pod 2:05 a pro Masnou, Mráčkovou i Šatrovou bude MJO optimální šancí k vylepšení osobních časů směrem k limitu 2:01.
Ředitel ČAS František Fojt upozorňuje na důležitost Odložila nejen v českém kalendáři. „Je to jeden z vrcholů sezony u nás. Chceme mítink do budoucna udržet minimálně na stávající úrovni evropských mítinků.“ MJO je zařazen v členění EAA do nejvyšší skupiny Premium, v dalších letech čeká mítinky vlastně na celém světě proměna struktury. Kromě plnění určitých povinností – rozpočet, dopingová kontrola, reklamní pravidla je měřítkem kvality mítinků 14 disciplín a pět nejlepších výkonů v nich, plus dva navíc, celkem tedy 72 výkonů ohodnocených maďarskými tabulkami. „Odložil je však příležitostí i pro širší českou špičku,“ zdůrazňuje Fojt. Vysokou úroveň bude tak mít i předprogram.
Vstup na mítink je již tradičně volný, vstupenky je možné vytisknout i na internetu a budou na místě slosovatelné o ceny, výhra čeká také na ty, kteří donesou starý spotřebič.