Odložil nabídl špičkové výkony

pondělí 4. června 2018
Letošní ročník memoriálu Josefa Odložila se skutečně povedl. K vidění byla letošní nejrychlejší světová stovka, oštěpař Jakub Vadlejch útočil na devadesátimetrovou hranici a koulař Ryan Crouser překonal tu dvaadvacetimetrovou. Padlo hned několik rekordů mítinku.

Suverénní prvenství si v oštěpu mužů vyházel Jakub Vadlejch. Stříbrný medailista ze světového šampionátu v Londýně předvedl kvalitní sérii. Nejdelší pokus předvedl hned ve druhé sérii, kdy jeho náčiní dopadlo na 89.02, což je pro něj druhý nejlepší kariérní výkon. Velkého vylepšení moldavského národního rekordu dosáhl druhý Adrian Mardare (84.43). Třetí příčku obsadil další český reprezentant Jaroslav Jílek, který letos konečně pokořil osmdesátimetrovou hranici a hodem dlouhým 81.44 vyhověl výkonnostním požadavkům pro start na mistroství Evropy.

Velmi silně obsazenou disciplínou byla koule mužů. Českou nadějí byl Tomáš Staněk, pro kterého byl Odložil prvním letošním startem pod otevřeným nebem. Český rekordman dokázal poslat svou kouli do vzdálenosti 20.71, což mu stačilo v nabité soutěži na třetí místo. Ještě o šest centimetrů dále totiž hodil Rus Alexandr Lesnoy (20.77). Svůj vlastní závod měl olympijský vítěz a rekordman Američan Ryan Crouser, který by zvítězil každým se svých čtyř měřených pokusů. Ten nejdelší měřil 22.31, což je hodnota nového rekordu mítinku.

V Praze byla k vidění také letošní nejrychlejší mužská stovka. Vítězem nejkratšího sprintu programu se stal Američan Mike Rodgers, když proběhl rovinku za 9.92, což se letos zatím žádnému sprinterovi nepodařilo. V osobních maximech ho v cíli následovali Brit Ojie Edoburun (10.04) a Turek Emre Barnes (10.08). Nejrychlejším českým sprinterem byl Jan Veleba ve vylepšeném sezónním výkonu 10.40.

Jedním z vrcholů byla i čtvrtka mužů a diváci na Julisce se dočkali rekordu mítinku. Jeho autorem byl americký handicapovaný sportovec Blake Leeper, jenž proběhl jeden okruh za 44.42, což je zároveň i světový rekord v jeho kategorii. K naší radosti skončil na druhém místě Pavel Maslák, který si časem 45.73 téměř o vteřinu vylepšil své sezónní maximum. Třetí byl Brit Dwayne Cowan (46.18). V těsném souboji mu podlehl Patrik Šorm. Smutnit však nemusel. Časem 46.23 splnil nominační požadavek pro start na ME.

Hlavní memoriálovou disciplínou byl běh na 1500 metrů. Pro našeho Jakuba Holušu se jednalo o první letošní start na této distanci. Úvodní polovina závodu byla z jeho strany opatrnější, což avizoval již před startem. Kuba ovšem předvedl parádní závěrečný okruh a proběhl cílem jako třetí v čase 3:36.98, čímž splnil „limit“ pro start na evropském šampionátu v německé metropoli. Rychlejší byli pouze druhý Brit Charlie Grice (3:35.88) a vítězný Maročan Brahim Kaazouzi (3:35.58).

Rekord mítinku padl na stovce překážek a postarala se o něj Běloruska Elvira Hermanová. Druhá žena letošních evropských tabulek si vylepšila osobní rekord na 12.69. Nový jihoafrický národní rekord 12.91 vynesl druhé místo Rikenette Steenkampové. Na stupně vítězů se vešla ještě třetí Maďarka Luca Kozaková (13.04). Nejlepší českou závodnicí byla tentokrát Lucie Koudelová, která si vylepšila sezónní výkon na 13.30.

Nový národní rekord byl k vidění i na stodesítce překážek mužů. Jeho autorem je vítězný Ahmad Khader Almouwaled ze Saudské Arábie. Jeho vítězný čas měl hodnotu 13.36. Druhý se předkláněl loňský vítěz Antonio Alkana z Jihoafrické republiky. Tisíciny sekundy přisoudili třetí místo Petru Svobodovi, jenž hned při svém prvním startu s přehledem vyhověl časem 13.54 výkonnostním požadavkům pro Berlín.

V závodě na 400 metrů překážek žen se očekával souboj mezi Zuzanou Hejnovou a jejími americkými soupeřkami. Vynikající formu potvrdila Georganne Molineová, jejíž vítězný čas 54.04 je novým rekordem mítinku, který měla do té doby ve svém držení právě Hejnová. Druhá byla další zástupkyně Spojených statů Cassandra Tateová za 54.94. Naše reprezentantka skončila třetí v čase 55.40.

Čtvrtka překážek mužů byla tentokrát v hlavním programu bez české účasti. Samotný doběh byl ale velmi napínavý. Velmi odvážně ho rozběhl Američan Quincy Downing, který své vedení nakonec těsně uhájil a vyhral v čase 49.31. Mohutně na něj ovšem dotíral nakonec druhý Keňan Aron Koech (49.41). O další setinu zpět finišoval Jihoafričan Cornel Fredericks (49.42).

Hned třem atletům se podařilo v dálkařském sektoru překonat osmimetrovou hranici. Vítězný pokus 803 centimetrů zapsal Ukrajinec Vladyslav Mazuk. Rovných osm metrů pak předvedli Jihoafričan Zarck Visser a Maročan Yahya Berrabach. Radek Juška skončil šestý výkonem 779 centimetrů.

Dálka žen měla očekávanou vítězkou. Nejdelší pokus předvedla americká olympijská vítězka a někdejší mistryně světa Američanka Tianna Bartolettaová, když dolétla na 653 centimetrů. Druhá Kypřanka Nektaria Panagiová sice měla pět přešlapů, ale v závěrečné sérii ukázala pevné nervy a dopadla na 641. Třetí příčku si vyskákala Ukrajinka Krystyna Hryšutynová (636).

Tyčku ovládl Ukrajinec Vladyslav Malykin, jenž pokořil laťku ve výšce 555 centimetrů. Stejný výkon, ale horší zápis odsunul na druhé místo Brita Adfama Hagua. České duo Michal Balner a Jan Kudlička si vylepšilo sezónní maximum na 545 centimetrů.

Na půlce žen měla nejrychlejší závěr Etiopanka Chaltu Shumeová, která proběhla cílem jako první v čase 2:02.77 a o setinu porazila svou reprezentační kolegyni Mahelet Mulugetaovou (2:02.78). Třeti doběhla Britka Alexandra Bellová (2:02.98). Nejlepší českou závodicí byla čtvrtá Diana Mezuliáníková (2:03.08).

Předprogram

Skvělou úroveň měl závod na 400 metrů překážek mužů. Letošní nejlepší český čas zaběhl na domácím stadionu Michal Brož, kterému časomíra ukázala 50.23. Obrovskou radost prožil druhý Martin Tuček, jenž si posunul hodnotu kariérního maxima na 50.42, čímž navíc vyhověl výkonnostním požadavkům pro start na ME v Berlíně. Třetí byl Martin Juránek za 51.33.

Velmi rychlá byla i hladká čtvrtka v podání mužů. Zde byl nejrychlejší Vít Müller v novém osobním rekordu 46.56, který v napínavém souboji porazil Filipa Šnejdra. Také pro něj znamená čas 46.69 nový osobák. O jedinou setinu zpět se předkláněl třetí Michal Desenský (46.70). Na stejné distanci žen zvítězila Barbora Veselá v čase 56.24.

Ve skvělém světle se ukázaly také naše sprinterské štafety. Ta mužská ve složení Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Dominik Záleský zaběhla nový rekord mítinku 38.99 a zařadila se na druhé místo našich historických tabulek za legendární štafetu z Mnichova, která drží národní rekord 38.82. Čeští junioři zaostali časem 40.30 pouhé čtyři setiny za „limitem“ na MSJ. Kvalitní čas předvedla také ženská „áčková“ štafeta. Lucie Domská, Marcela Pírková, Jana Slaninová a Klára Seidlová zaběhly 44.22, což je pouze o tři setiny pomaleji než Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově.

Na dvoustovce byl nejrychlejší Jan Jirka, jenž vylepšil své sezónní maximum na 21.01. Druhý Daniel Vejražka si vylepšil osobní rekord na 21.19 a navíc splnil nominační požadavek pro start na mistrovství světa juniorů v Tampere. Mezi ženami se jediné závodnici podařilo zdolat čtyřiadvacetivteřinovou hranici. Byla jí Jana Slaninová, která dosprintovala do cíle v čase 23.74.

Béčkový běh na stovku překážek opanovala Lucie Koudelová v čase 13.37. Nový osobní rekord 13.47 si zaběhla Kateřina Dvořáková. Třetí byla Nikoleta Turnerová za 13.91. Na stodesítce překážek mužů vyhrál David Sklenář za 14.26.

Ženskou tyčku opanovala dle očekávání Amálie Švábíková, když překonala laťku ve výšce 432 centimetrů. Nový osobní rekord 425 si vytvořila druhá Zuzana Pražáková. Nikol Jiroutová a Aneta Morysková zdolaly shodně 405 centimetrů.

Petr Jelínek, foto: CAS - E. Erben