Odložilův memoriál oživí Strahov
Na Strahov zamíří druhý největší tuzemský mítink po Zlaté tretře Ostrava po jedenácti letech. Důvodem přesunu je probíhající rekonstrukce areálu Juliska, kde se memoriál na paměť stříbrného medailisty z OH v Tokiu 1964 konal v poslední době. „Pro nás to znamená navýšení nákladů a řadu komplikací technického rázu, protože Rošického stadion je na pořádání mítinku v současnosti uzpůsoben hůře než Juliska. Také na pohled nepůsobí tak dobře, nicméně máme přislíbeno, že některé ty nejpalčivější vady budou odstraněny. Pevně věřím, že to bude důstojné zázemí pro atletický svátek,“ řekl na dané téma ředitel mítinku Miroslav Ševčík při dnešní tiskové konferenci.
„Pro českou atletiku je fakt, že se memoriál uskuteční na Strahově, dokonce velmi pozitivní,“ přidal svůj pohled ředitel ČAS František Fojt. „Poslední významná akce se zde totiž konala naposledy v roce 2006, kdy Praha hostila I. ligu Evropského poháru, a my potřebujeme, aby Rošického stadion žil a my měli další argumenty, proč by zde měl být zachován atletický ovál. Tolik míst, kde by se daly konat velké akce, v republice nemáme,“ vysvětlil Fojt a připomněl, že dráha a sektory jsou certifikovány druhým nejvyšším stupněm podle klasifikace IAAF a jako takové plně odpovídají potřebám mítinku zařazeného do nejvyšší kategorie evropského okruhu zvané Premium.
Další významnou změnou pro letošní XIX. ročník závodu, který se uskuteční v pondělí 11. června, je posun programu z večera do odpoledne. Hlavní blok tak začne již v 15,15 hod. a potrvá dvě hodiny. „Chtěli jsme dostát podmínkám Evropské atletiky, mezi které patří přímý přenos. A protože Česká televize v tu dobu vysílá zápas mistrovství Evropy ve fotbale mezi Francií a Anglií, museli jsme se přizpůsobit,“ zdůvodnil Ševčík, který i přesto doufá v početnou diváckou kulisu. „Věřím, že kdo má atletiku rád, nějak si to zařídí, aby mohl přijít. Bude se na co dívat,“ prohlašuje.
V hlavním programu je počítáno s třinácti kvalitně obsazenými disciplínami, v nichž nechybí elitní zástupci tuzemské atletiky. Hlavní hvězdou by měla být stejně jako v minulých letech světová rekordmanka v oštěpu Barbora Špotáková, chybět by neměly ani překážkářka Zuzana Hejnová, hladká sprinterka Denisa Rosolová (poběží dvoustovku), tyčkařka Jiřina Ptáčníková či diskařka Věra Cechlová. Z mužských reprezentantů zmiňme třeba výškaře Jaroslava Bábu, sprintera Pavla Masláka (100 m), koulaře Antonína Žalského, čtvrtkaře překážkáře Josefa Proroka či stříbrného medailistu z letošního HMS v Istanbulu Jakuba Holušu, který by se měl popasovat s konkurenty na memoriálové patnáctistovce.
Dostat by se mělo i na další české závodníky, pro něž je memoriál dobrou příležitostí předvést se před domácím publikem a v souboji s kvalitními soupeři dosáhnout výkonů, které by jim otevřely cestu na vrcholné akce letošního roku. „Z hlediska mistrovství Evropy jde o jednu z posledních příležitostí. Nominace se uzavírá po mistrovství republiky, které se uskuteční na konci téhož týdne ve Vyškově,“ připomněl František Fojt.