Ogrodníková má evropské stříbro

pátek 10. srpna 2018
První českou medaili na mistrovství Evropy v Amsterdamu vybojovala oštěpařka Nikola Ogrodníková. Skvělou sedmou příčku si v oštěpařském finále vyházela Irena Šedivá. Úspěšný den našeho týmu završily šestými místy sedmibojařka Kateřina Cachová a výškařka Michaela Hrubá. Překvapivým finalistou závodu na 800 metrů se stal Lukáš Hodboď.

Česká výprava se dočkala první medaile na mistrovství Evropy v Berlíně a postarala se o ni oštěpařka Nikola Ogrodníková. Hned v úvodní sérii poslala svůj oštěp do vzdálenosti 61.85, což byl výkon, kterým si zajistila stříbrnou medaili. Získala tak svůj vůbec první cenný kov na velké mezinárodní akci mezi dospělými. Svou pozici pak potvrdila posledním hodem na 61.81. Jedinou přemožitelkou se jí stala Němka Christin Hussongová, která potvrdila své postavení z kvalifikace a suverénně zvítězila v novém rekordu šampionátu 67.90. Překvapivý bronz si vyházela 61.59 Litevka Liveta Jasiunaiteová. Druhá česká zástupkyně ve finále Irena Šedivá obsadila sedmé místo. Také ona předvedla svůj nejlepší pokus v první sérii a měřil 59.76.

Soutěž sedmibojařek vyvrcholila na závěrečné osmistovce, kterou Kateřina Cachová zaběhla za 2:14.91. Nejrychlejší byla Britka Katarina Johnson-Thompsonová v čase 2:09.84. V celkovém součtu získala Kateřina 6400 bodů, což pro ni znamená vylepšení osobního rekordu o 63 bodů a za pátou Anouk Vetterovu z Nizozemska zaostala o pouhých čtrnáct bodů. Svěřenkyně trenérky Martiny Blažkové tak obhájila šesté místo z předešlého evropského šampionátu v Amsterdamu. Mistryní Evropy se v silně obsazeném a kvalitním závodě stala v novém letošním nejlepším světovém výkonu 6812 bodů Belgičanka Nafissatou Thiamová. Více než důstojnou soupeřkou jí byla nakonec stříbrná Britka Katarina Johnson-Thompsonová, která si vylepšila kariérní maximum na 6759 bodů. Bronzovou radost nadělila domácímu publiku Němka Caroline Schäferová. Její bodový součet činil 6602.

Další šesté místo pro českou výpravu vybojovala v Berlíně výškařka Michaela Hrubá. Ta se sice až na třetí pokus zachraňovala na 187 centimetrech, ale další postupnou hodnotu 191 centimetrů zdolala napoprvé a v pravý moment si vylepšila své sezónní maximum. Oproti ME v Amsterdamu si polepšila o šest pozic. Roli hlavní favoritky potvrdila ruská nezávislá atletka Maria Lasickeneová, i když její vystoupení nebylo zdaleka tak suverénní, jako bývá při jiných startech. O jejím prvenství rozhodoval až lepší zápis, protože stejně jako ona i stříbrná Bulharka Mirela Demirevová skončila rovné dva metry a obhájila tak druhou pozici z Amsterdamu. Bronz patří Němce Marii-Laurence Jungfleischové za 196 centimetrů.

Velmi příjemné české překvapení se zrodilo v semifinále na 800 metrů mužů. Lukáš Hodboď si totiž při své premiérové účasti na evropském šampionátu zaběhne rovnou finále. Svěřenec trenéra Josefa Vedry finišoval ve svém běhu na pátém místě, když časem 1:46.57 zaostal pouhých sedm setin za svým osobním rekordem z rozběhu a kvalifikoval se tak do boje o cenné kovy. Nejrychlejší semifinálový čas zaběhl obhájce titulu Adam Kszczot z Polska (1:46.11). Prvenství v dalším semifinále utrhl Švéd Andreas Kramer (1:46.14). Naopak v boji o medaile neuvidíme leadera letošních evropských tabulek Saula Ordoněze ze Španělska (1:46.82).

Vítězkou finále trojskokanek se stala Řekyně Paraskeví Papahritouová, která doskákala na 14.60, čímž vyrovnala vlastní letošní evropské maximum a o dvě příčky vylepšila své umístění z Amsterdamu. Nový osobní rekord 14.45 vynesl stříbrný cenný kov Němce Kristin Gierishové. O jediný centimetr méně zapsala bronzová Španělka Ana Peleteirová (14.44).

Nejlepší letošní evropský výkon padl ve finále závodu na 400 metrů překážek a obstarala ho vítězná Švýcarka Lea Sprungerová, která klání překážkářek ovládla v čase 54.33 a k bronzu z Amsterdamu přidala v Berlíně kov nejcennější. Pro stříbro si doběhla Ukrajinka Anna Ryžikovová za 54.51. Na stupně vítězů je doprovodila třetí Megan Beesleyová, která si doběhla pro bronz v nevýhodné první dráze v čase 55.31.

Ve finále hladké čtvrtky mužů kraloval Matthew Hudson-Smith z Velké Británie, když jako jediný stlačil svůj čas pod pětačtyřicet vteřin (44.78). Další medailové obsazení obstarali bratři Borléeovi. Kevin Borlée si doběhl pro stříbro za 45.13 a Jonathan bral bronz za 45.19.

Obsazení stupňů vítězů na ženské osmistovce bylo hodně podobné tomu, jaké bylo před dvěma lety v Amsterdamu. Titul mistryně Evropy obhájila Ukrajinka Natalya Priščepovová v čase 2:00.38. Stříbro z před dvou let zopakovala Francouzka Renelle Lamoteová (2:00.62). Bronz získala další zástupkyně ukrajinské běžecké školy Olga Ljakovová (2:00.79).

O vítězi stodesítky překážek rozhodly dvě tisíciny. Skvělého startu využil Francouz Pascal Martinot-Lagarde. Naopak favorizovaný Rus Sergej Šubenkov musel stahovat ztrátu. Oba proběhli cílem souběžně v čase 13.17, ale zmiňované tisíciny rozhodly o triumfu Lagarda. Šubenkov se tak musel spokojit se stříbrem. Bronz si na krk pověsil kubánský rodák ve španělských barvách Orlando Ortega (13.34).

Do finále patnáctistovky nastoupilo hned trio bratří Ingebrigtsenů. Zatímco Filip obhajoval mistrovský titul a Henrik hájil bronz, pro nejmladšího Jakoba se jednalo o první evropský šampionát mezi dospělými. Vedl si však jako zkušený mazák. Před náběhem do posledního kola se vydal do čela, v závěru odolal mohutnému ataku zkušeného Poláka Marcina Lewandowského a doběhl si pro zlatou medaili v čase 3:38.10. Lewandowski norskému juniorovi podlehl o čtyři setiny (3:38.14). Velmi silné závěrečné metry měl i bronzový Jake Wightman (3:38.25).

Nejrychlejší semifinalistkou na dvoustovce byla Britka Dina Asher-Smithová (22.33). Další dva semifinálové běhy vyhrály Nizozemky Dafne Schippersová (22.69) Jamile Samuelová (22.58).