Staněk postoupil do olympijského finále
Jediným českým zástupcem v rámci pátečního večerního programu byl koulař Tomáš Staněk. Svěřenec Petra Stehlíka chtěl na třetí pokus konečně projít do olympijského finále. Aby měl jistotu účasti v boji o cenné kovy, potřeboval pokořit kvalifikační limit, který byl nastaven na 21.35, a to se mu podařilo hned napoprvé, jelikož se blýskl v ten pravý moment čtrnácticentimetrovým vylepšením sezónního maxima na 21.61 a muže se těšit na finále. Jediný pokus k postupu mezi dvanáctku nejlepších stačil už pouze Američanům Ryanovi Crouserovi (21.49) a Paytonovi Otterdahlovi (21.52). „Po problémech, které jsem v letošní sezóně měl a poté, co mi o pár centimetrů utekla medaile na mistrovství Evropy, je to takové zadostiučinění. I když musím přiznat, že bych klidně evropskou medaili za účast v olympijském finále vyměnil. Už v rozcvičení jsem se cítil dobře a bylo na mě abych to nepokazil. Věděl jsem, že když si pohlídám určité věci a ve správný čas se trefím do koule, tak to poletí daleko a podařilo se. Zítra je ale nový závod, tak doufám, že se budu cítit jako dnes. Jsem rád, že je tentokrát finále v jiný den než kvalifikace. Bylo i příjemné odcházet ze sektoru po boku Ryana Crousera a trošku se svézt na té jeho popularitě, když lidi tleskali,“ přiznává, že si úspěšnou kvalifikaci užil se vším všudy. Delší pokus zaznamenal z celého startovního pole pouze Ital Leonardo Fabbri (21.76).
Cheptegei kraloval desítce v rekordu her
Jediným finálovým kláním večera byl závod mužů na 10 000 metrů. Od začátku vzali tempo do svých rukou etiopští favorité, kteří se na čele pravidelně střídali. Početné startovní pole se tak poměrně rychle natáhlo. Připomínalo to časy, kdy etiopští běžci dávali svým soupeřům na začátku tohoto tisíciletí lekce z taktiky a vytrvaleckým tratím dominovali. Na Stade de France se snažili ostatní závodníci tempo zástupců této východoafrické běžecké velmoci akceptovat, ale postupně začali jeden po druhém odpadat.
Hodně aktivní byl hlavně autor letošního nejlepšího světového výkonu Yomif Kejelcha. Z etiopské spolupráce ovšem nejvíc vytěžil ugandský světový rekordman a vítěz posledních dvou MS na této trati Joshua Cheptegei, jenž si doběhl pro zlato v novém olympijském rekordu 26:43.14 a z předešlého zápisu legendárního Kenenisy Bekeleho z her v Pekingu 2008 ukrojil více než osmnáct vteřin. Etiopskou čest zachraňoval stříbrný Berihu Aregawi, jenž se po čtvrtých místech na olympiádě v Tokiu a mistrovství světa v Budapešti dočkal cenného kovu z globálního atletického vrcholu na dráze, a to v čase 26:43.44. Bronz putuje do Spojených států amerických zásluhou Granta Fishera (26:43.46).
Americký čtvrtkařský mix zaběhl světový rekord
Už v rozbězích smíšené štafety na 4x400 metrů byl k vidění světový rekord. Američané jasně naznačili své ambice, když sestava Vernon Norwood, Shamier Little, Bryce Deadmon a Kaylyn Brown vylepšila časem 3:07.41 historické maximum svých krajanů z loňského vítězného světového finále v Budapešti o 1.39 vteřiny.
V kvalifikaci diskařek byla podobně jaké její reprezentační kolegové suverénní obhájkyně titulu Valarie Allman, které k hladkému postupu stačil jediný pokus. Její kilové náčiní dopadlo až na 69.59.
Úvodní den za sebou mají desetibojaři. V jeho průběhu posbíral nejvíce bodů leader letošních světových tabulek Němec Leo Neugebauer, jenž přenocuje na vedoucí pozici s mezisoučtem 4650 bodů, což by mohlo být zajímavé i směrem k útoku na olympijský rekord Damiana Warnera, jenž bude jako obhájce titulu vstupovat do druhého dne ze čtvrtého místa průběžného pořadí (4561 bodů). Před ním jsou ještě Portoričan Ayden Owens-Delerme (4608 bodů) a Nor Sander Skotheim (4588 bodů).