Staněk obsadil v olympijském finále 10. místo
Tomáš Staněk si zajistil při včerejší kvalifikaci finálový postup hned prvním pokusem, do kterého se parádně trefil. V úvodní sérii olympijského klání o cenné kovy na to nenavázal, když jeho náčiní dopadlo na 20.31, což by byl celkem jistě výkon, který by ho do elitní osmičky neposunul. Druhým pokusem přišlo mírné zlepšení na 20.37, ale Tomáš potřeboval v třetí sérii ještě přitlačit, aby mohl v soutěži pokračovat. To se bohužel nestalo a Staněk tak obsadil v olympijském finále desáté místo. „Oproti včerejší kvalifikaci byl dnes největší problém v technice. Moc jsem to rval silou a dělal chyby, o kterých jsem věděl a snažil se na ně reagovat, bohužel neúspěšně. Nemělo to potřebnou plynulost, aby koule letěla dál. Je to samozřejmě posun, co se týká olympiády, zaházel jsem si finále, ale nemohu být spokojen. Myslel jsem na jiné metry i umístění. Mrzí mě, že jsem neprodal, na co jsem měl. Čekají mě letos ještě čtyři závody, tak snad na nich navážu na své kvalifikační vystoupení v Paříži," věří.
Třetí olympijský titul v řadě získal Američan Ryan Crouser, jenž kraloval ve svém sezónním maximu 22.90. Posledním pokusem na 22.15 si zajistil třetí stříbro pod pěti kruhy jeho krajan Joe Kovacs. Stejného výkonu dosáhl také bronzový Jamajčan Rajindra Campbell. Byl to však jeho jediný měřený pokus, a právě to ho posunulo za Kovacse.
Sprinterka Karolína Maňasová se včera blýskla v rozběhu parádním osobním rekordem 11.11, kterým zaostala jen dvě setiny za národním rekordem Jarmily Kratochvílové a ve dvaceti letech se při své olympijské premiéře dostala do semifinále. Startovala v tom třetím a opět měla vynikající start. Po několika metrech se jí ovšem podlomila noha a ztratila rytmus, do kterého už se nedostala. Cílem tak proběhla jako osmá v čase 11.35 a z Paříže si odveze 24. místo. „Start byl hodně dobrý, ale podobně jako na Czech Indoor Gala se mi podlomila noha. Sice to nebylo tolik jako v Ostravě, ale vyhodilo mě to z rytmu a byl z toho takový čas. Po včerejšku jsem byla hodně pozitivní. Říkala jsem si, že když je semifinále večer, že bych mohla ještě nějakou setinku stlačit a tajně doufala i v překonání českého rekordu, ale dnes jsem na to neměla. Tak snad někdy později. Olympijskými hrami pro mě letošní sezóna končí, odpočinu si a začnu se připravovat na tu další,“ sdělila své nejbližší plány.
Julien Alfred a Thea Lafond psaly historii svých zemí
Královnou olympijské stovky v Paříži se stala Julien Alfred, která vybojovala historické zlato pro karibský ostrov Svatá Lucie v novém národním rekordu 10.72, kterým se posunula na dělené osmé místo historických světových tabulek a nechala za sebou světovou šampionku Sha'Carri Richardson ze Spojených států amerických, která opět nebyla silná na startu a musela se tak spokojit se stříbrem za 10.87. Pro bronz si dosprintovala její reprezentační kolegyně Melissa Jefferson v čase 10.92.
Poslední dva ženské trojskokanské olympijské tituly získala naprosto suverénním způsobem venezuelská světová rekordmanka Yulimar Rojas. Ta je ovšem zraněna, a tak se trůn uvolnil. Kandidátek na zisk zlaté medaile bylo poměrně hodně. Očekávalo se tak vyrovnané finále. V něm byla nakonec nejúspěšnější Thea Lafond. Reprezentantka karibského ostrova Dominika doskákala na 15.02, čímž o jeden centimetr posunula vlastní národní rekord a letošní nejlepší světový výkon z vítězného závodu na HMS v Glasgow a podobně jako Julien Alfred na stovce získala pro svou zemi historické olympijské zlato. Po čtvrtém místě v Tokiu se mohla radovat ze stříbrné medaile zkušená Jamajčanka Shanieka Ricketts (14.87). Na bronzový stupínek vystoupá Američanka Jasmine Moore (14.67).
Nizozemsko ovládlo štafetový mix v evropském rekordu
Smíšená štafeta Spojených států amerických zazářila ve včerejším rozběhu novým světovým rekordem a stejná sestava nastoupila i do finále. Nizozemsko ovšem bylo posíleno o Femke Bol, což se ukázalo jako rozhodující. Ta totiž vytáhla svou štafetu ze čtvrtého místa až na samotný vrchol, když se v cílové rovince dostala před americkou finišmanku Kaylyn Brown a mohla se svými krajany slavit zisk olympijského zlata v novém evropském rekordu a druhém nejrychlejším čase historie 3:07.43. Za světovým rekordem zaostalo Nizozemsko jen o dvě setiny. Američané brali stříbro za 3:07.74 a bronz si na krk pověsí čtvrtkaři a čtvrtkařky z Velké Británie díky národnímu rekordu 3:08.01.
Králem desetibojařů v Paříži je Markus Rooth
Soutěž desetibojařů vyvrcholila posledními třemi disciplínami. Velmi zásadní události se staly v tyči, kde nezaložili dva favorité, a to kanadský obhájce titulu Damian Warner a do té doby skvěle závodící norský favorit Sander Skotheim. Soutěž tak rázem přišla o dva medailové kandidáty. Po sedmi disciplínách byl ve vedení stále Němec Leo Neugebauer, který však nemá příliš silný oštěp ani patnáctistovku, a tak mu ani 139 bodový náskok na nejbližšího pronásledovatele Markuse Rootha nedával žádnou jistotu směrem k zisku olympijského titulu, což se potvrdilo hned v oštěpu, kdy se před něj právě Rooth dostal, a ten je navíc lepším běžcem.
Papírové předpoklady se potvrdily, Markus Rooth uhájil svou vedoucí pozici v závěrečné disciplíně a stal se olympijským šampionem v desetiboji v novém norském rekordu 8796 bodů. Leo Neugebauer si odveze stříbrnou medaili se ziskem 8748 bodů. Na bronz z loňského světového šampionátu navázal cenným kovem stejné hodnoty pod pěti kruhy Grenaďan Lindon Victor, jenž posbíral 8711 bodů.