Duplantis obhájil olympijský titul ve světovém rekordu
Tyč mužů byla jedním z očekávaných vrcholů her a létající Švéd Armand Duplantis to potvrdil beze zbytku. Na rovných šesti metrech si nejprve zajistil svůj druhý olympijský titul a následně překonal i 610 centimetrů, čímž posunul osm let starý olympijský rekord Brazilce Thiaga Braze z Ria de Janeira o celých sedm centimetrů. Obě tyto hodnoty zdolal napoprvé s velkou rezervou. Poté už šlo na stojany 625 centimetrů, což byl nový světový rekord. Při prvních dvou pokusech laťka na stojanech nezůstala, ale při tom třetím předvedl Duplantis naprosto čistý skok a opět tak posunul absolutní hranice této disciplíny.
Velký důvod k radosti měli také další dva medailisté. Američan Sam Kendricks si v Riu de Janeiru vyskákal olympijský bronz a na olympiádu v Tokiu odcestoval jako tehdy aktuální mistr světa. Nakonec však v Japonsku nemohl závodit kvůli pozitivnímu testu na Covid. Nyní však prožívá stříbrnou satisfakci, kterou si zajistil úspěšným skokem na 595 centimetrech. Řek Emmanouil Karalis skončil na minulé olympiádě na nepopulárním čtvrtém místě, ale tentokrát na cenný kov dosáhl a má hodnotu bronzovou. Zasloužil si ji výkonem 590 centimetrů.
Dvoustovkařům se nedařilo, Habarta odstoupil kvůli zranění
V rozbězích na 200 metrů jsme měli trojí zastoupení. Jako první se představil Tomáš Němejc. Finalista letošního mistrovství Evropy v Římě si s tratí poradil v čase 21.03 a byl sedmý. „Dnes se mi běželo špatně. Upřímně nevím, čím to je. V rozcvičení jsem se cítil super, takže netuším, kde hledat chybu. Posledních osmdesát metrů mě bolely i ruce, což se mi často nestává. Musíme to rozebrat s trenérem. Třeba viděl něco, co mi uniklo. Brousil jsem si tady zuby na osobák a tohle je hodně za očekáváním.“
Ani Ondřej Macík nemohl být se svým vystoupením spokojen. Do Paříže si rozhodně nepřijel pro čas 21.04, se kterým obsadil ve svém rozběhu šesté místo. „Když mě po startu poměrně brzy seběhl Ogando, tak jsem si pořád říkal, že je ještě dost času, ale chyběla mi síla. Nepředvedl jsem výkon, na který jsem pomýšlel. Čas nad 21 vteřin je hrozný, ale pocitově se mi neběželo až tak špatně, tak uvidíme zítra,“ nechal se slyšet.
Podobný výkon zaznamenal také Eduard Kubelík, jemuž stačil čas 21.14 na osmou příčku v rozběhu. „Snažil jsem se nesvazovat nervozitou, a přesto jsem šel do bloku s tepy okolo 170. Na rovince už jsem cítil, že to není dobré, tak snad to zítra bude lepší.“ Znamená to tedy, že všechny naše tři reprezentanty čeká zítra opravný běh.
Ve svých jedenadvaceti letech si odbyl svou premiéru na olympijských hrách stýplař Tomáš Habarta. Tomu se letos podařilo posunout hodnotu národního rekordu na trati 3000 metrů překážek na 8:21.83. Jeho soupeři však měli špičkovou kvalitu, takže každý zářez by byl úspěchem. Bohužel hned 200 metrů po startu byl Tomáš nucen ze závodu odstoupit pro bolest kolene, a to byl konec všech nadějí.
Allman nedala svým soupeřkám šanci
V disku žen potvrdila svou dominanci Američanka Valarie Allman. Ta by zvítězila každým ze svých čtyř měřených pokusů, přičemž ten nejdelší byl ze čtvrté série a měl hodnotu 69.50. Allman tak udržela svou letošní neporazitelnost a po zásluze úspěšně obhájila olympijský titul z Tokia. Stříbro bere Číňanka Bin Feng za 67.51, pro kterou to je třetí cenný kov z globálního vrcholu v řadě. Stejného výkonu dosáhla také Chorvatka Sandra Elkasevic. Měla však horší druhý pokus. Někdejší dvojnásobná olympijská vítězka se ovšem radovala i z bronzu, jelikož na poslední olympiádě skončila těsně pod stupni vítězů.
Hodgkinson ukončila čekání na globální zlato
Finálový závod na 800 metrů měl být hlavně ve znamení souboje úřadující světové šampionky Mary Moraa z Keni a suverénky této sezóny a obhájkyně stříbra z her v Tokiu Britky Keely Hodgkinson. Právě ona byla hodně aktivní. Moraa se na ní snažila zaútočit v náběhu do poslední dvoustovky, ale Hodgkinson její atak odrazila a po třech stříbrech z globálních vrcholů se konečně mohla radovat z kovu nejcennějšího a rovnou toho olympijského v čase 1:56.72. Mary Moraa nakonec musela vzít za vděk bronzem za 1:57.42, protože těsně před cílem ji předběhla Etiopanka Tsige Duguma, která svůj stříbrný úspěch ozdobila novým osobním rekordem 1:57.15.
Souboj tria světových rekordmanek ovládla Beatrice Chebet
Ve finále závodu na 5000 metrů žen se sešly tři aktuální světové rekordmanky a na startu bylo celkem pět závodnic z top 10 historických tabulek této disciplíny. V úvodu se hodně klusalo, což se nelíbilo Norce Karoline Grovdal, která se ujala tempa. Favoritky však vyčekávaly. Dva kilometry před cílem za to vzala Etiopanka Ejgayehu Taye a pole se začalo trhat. O první opravdový nástup se pak postarala její krajanka Gudaf Tsegay. Atak jí ovšem nevyšel a závěr patřil Keňankám. Do posledního okruhu vbíhala na vedoucí pozici Faith Kipyegon, ale v cílové rovince měla více sil Beatrice Chebet, která si tak doběhla pro zlato v čase 14:28.56. Následně však byla Kipyegon diskvalifikována a na stříbro se posunula Nizozemka Sifan Hassan (14:30.61) a bronz připadl Italce Nadii Battocletti (14:31.64). Keňská výprava ovšem podala protest, který byl uznán a Kipyegon se vrátila na stříbrnou pozici. Battocletti tak mohl těšit alespoň nový národní rekord.
V semifinálových bězích na 200 metrů naznačily své možnosti dvě největší favoritky. Američanka Gabrielle Thomas byla nejrychlejší ze všech v čase 21.86 a olympijská šampionka ze stovky Julien Alfred ze Svaté Lucie se prezentovala výkonem 21.98. Nutno dodat, že obě závodnice vypustily závěr.