Nikola Ogrodníková má olympijský bronz
Nikola Ogrodníková si zaházela v třiatřiceti letech své první olympijské finále. Před třemi lety v Tokiu odcházela ze sektoru zklamána, když nepostoupila z kvalifikace. Vše si ovšem vynahradila v Paříži. Soutěž zahájila hodem dlouhým 58.13 a v druhé sérii vyšlápla. Měla tak poslední šanci, jak se dostat mezi elitní osmičku a mít k dispozici další tři pokusy a v ten moment předvedla svůj životní hod. Její náčiní dolétlo až na 63.68, čímž se posunula na bronzovou pozici, ze které už jí nikdo do konce olympijského klání nesesadil. Raduje se tak ze svého největšího kariérního úspěchu. Olympijskou šampionkou se stala japonská svěřenkyně českého kouče Davida Sekeráka Haruka Kitaguchi, která s přehledem finále opanovala výkonem 65.80. Stříbro putuje do Jihoafrické republiky zásluhou Jo-Ane Van Dyk (63.93).
"Nemohla jsem se zkoncentrovat na první dva pokusy. Po kvalifikaci, kdy jsem poznala, že je rozběh rychlý, jsem si posunula rozběh víc dozadu a bylo to až moc. Na třetí pokus jsem to posunula trošku zpátky a běžela na to jednoduše a letělo to. O medaili jsem se samozřejmě obávala až do samotného konce. Byly tam tři holky, které mě mohly přehodit. Samozřejmě i já jsem se snažila ještě nějaké metry přidat, protože v kvalifikaci jsem házela mnohem lépe. Můj partner Petr mi dneska řekl, že budu třetí a ono se to opravdu stalo. Už se za kluky moc těším," sdělila své bezprostřední dojmy po životním závodě Nikola.
Výškař Jan Štefela zahájil olympijské finále nezdarem na základní hodnotě 217 centimetrů. Ani druhý pokus nebyl úspěšný, a tak svěřenec Jaroslava Báby zažíval velmi vypjatou situaci hned na úvod soutěže. Napotřetí se sice laťka chvěla, ale na stojanech zůstala a Honza tak pokračoval na 222 centimetrech. Podobně jako v kvalifikaci byl i zde po trápení na předešlé výšce na té následné úspěšný napoprvé. Poté už šlo na stojany 227. První pokus byl velmi nadějný, když ji Štefela jen lehce shodil. Bohužel ani napotřetí Honza úspěšný nebyl, a tak obsadí na hrách v Paříži deváté místo. „Olympijské finále je pro mě velkou zkušeností, ale beru to jako jedno velké zklamání sama sebe. Neprodal jsem, na co mám. Těžko se mi to teď hodnotí. Děkuji všem za obrovskou podporu a omlouvám se, že jsem zklamal," vzkázal. Ve stejné fázi skončila soutěž i pro jednoho ze dvou obhájců titulu Gianmarca Tamberiho.
Vyrovnaný kontinentální rekord 236 centimetrů vynesl zlatou medaili Hamishovi Kerrovi z Nového Zélandu. Stejnou výšku skočil i stříbrný Američan Shelby McEwen. O dva centimetry méně pak zvládl katarský obhájce titulu Mutaz Essa Barshim, který tak po jedné zlaté a dvou stříbrných medailích zkompletoval bronzem svou sbírku cenných kovů z olympijských her.
Kipyegon bere třetí olympijské zlato z patnáctky v rekordu her
Keňanka Faith Kipyegon opět ukázala, že je neohroženou královnou světové patnáctistovky. Ani v Paříži totiž nenašla přemožitelku, a navíc svým vítězným časem 3:51.29 srazila vlastní olympijský rekord z her v Tokiu o více než vteřinu. Celkem už se jedná o její třetí olympijský titul z této disciplíny v řadě. K tomu si z Paříže veze ještě stříbro z pětky. Životní formu z této sezóny potvrdila olympijským stříbrem ve špičkovém čase 3:52.56 Australanka Jessica Hull. Pro překvapivý bronz si doběhla zkušená Britka Georgia Bell, která novým historickým maximem své domoviny 3:52.61 zaostala jen 66 setin za evropským rekordem Sifan Hassan.
Americké štafety atakovaly světové rekordy, muži mají olympijský
Obě štafety na 4x400 metrů vyhrály Spojené státy americké. Mužská sestava Christopher Bailey, Vernon Norwood, Bryce Deadmon a Rai Benjamin sváděla strhující souboj až do posledních metrů se čtveřicí z Botswany. Benjamin nakonec útoku Teboga odolal a Američané proběhli cílem jako vítězové v novém olympijském rekordu 2:54.43, čímž o 96 setin vylepšili čas svých krajanů z olympiády v Pekingu 2008. K překonání světového rekordu, který drží od mistrovství světa ve Stuttgartu 1993 také Američané, chybělo této vítězné sestavě jen patnáct setin. Stříbrná Botswana zaznamenala třetí nejrychlejší čas historie 2:54.53, což je zároveň i nový africký rekord. Bronzoví Britové srazili o 77 setin evropské historické maximum svých krajanů z olympijských her v Atlantě 1996 na 3:55.83.
Finále ženské čtvrtkařské štafety bylo o poznání jednoznačnější. Čtveřice Shamier Little, Sydney McLaughlin-Levrone, Gabrielle Thomas a Alexis Holmes dominovala tomuto klání už od úvodního úseku a výsledkem bylo jednoznačné vítězství v čase 3:15.27, což bylo pouhou desetinu za letitým světovým rekordem štafety Sovětského svazu z olympijských her v Soulu 1988. Další dvě medailové štafety vylepšily své národní rekordy. Stříbro získaly Nizozemky v čase 3:19.50 a z bronzu se radují Britky za 3:19.72.
Wanyonyi ovládl olympijskou půlku stylem start-cíl
Mužská půlka zažívá zlaté časy a bylo to vidět i v olympijském finále, kde čtvrtý Američan Bryce Hoppel skončil s časem 1:41.67 pod stupni vítězů. Heroický výkon předvedl Keňan Emmanuel Wanyonyi, když celý závod odtáhl, v cílové rovince odrazil atak Kanaďana Marca Aropa a ve dvaceti letech si doběhl pro titul olympijského šampiona v čase 1:41.19, který z něj dělá třetího nejrychlejšího půlkaře historie za Davidem Rudishou a Wilsonem Kipketerem. Arop se do cíle předklonil jen o jedinou setinu později a bral stříbro v kontinentálním rekordu 1:41.20. Bronz vybojoval Alžířan Djamel Sedjati za 1:41.50.
Russell potvrdila roli nejrychlejší překážkářky sezóny
Velmi vyrovnaný doběh mělo finále stovky překážek žen. V něm měla nejhlubší předklon Američanka Massai Russell, která tak potvrdila pozici nejrychlejší ženy této sezóny a zvítězila v čase 12.33. Za bouřlivé podpory vyprodaného Stade de France si dosprintovala pro stříbro domácí Cyréna Samba-Mayela za 12.33. Portorická obhájkyně zlata Jasmine Camacho-Quinn opět nejvíce ztratila na startu a mohla být ráda, že to dotáhla alespoň na bronz v čase 12.36, což je umístění, které pro ni bylo jistě zklamáním.
Co nezvládl na patnáctce, dokázal opět na pětce
Zatímco na své doposud hlavní distanci 1500 metrů našel Nor Jakob Ingebrigtsen na posledních dvou světových šampionátech vždy přemožitele, v závodech na 5000 metrů naopak už třikrát v řadě na globálních vrcholech zvítězil. K titulům mistra světa z Eugene a Budapešti přidal i ten olympijský. V závěrečném finiši nedal svým soupeřům šanci a zvítězil v čase 13:13.66. Na předešlé olympiádě v Tokiu vyhrál patnáctku a má tak už olympijská zlata z dvou tratí. Stříbro si na krk pověsí Keňan Ronald Kwemoi za 13:15.04 a už druhý bronz na těchto hrách vybojoval Američan Grant Fisher, jenž zopakoval medailový úspěch z desítky.