Ohlédnutí za Diamantovou ligou 2024
Seriál Diamantové ligy se uskutečnil už popatnácté. Premiérový ročník se uskutečnil v sezóně 2010. Nicméně o diamanty se bojovalo počtrnácté, jelikož v covidovém roce 2020 proběhlo jen osm mítinků, které měly spíše exhibiční formát. Počet diamantových disciplín je ustálen na čísle 32, po šestnácti v kategoriích mužů i žen. Základní část čítala 14 mítinků, po kterých následovalo dvoudenní finále, jehož hostitelem byla letos belgická metropole Brusel. Kromě tradičních destinací přibila také jedna nová, kterou byla dubnová zastávka v čínském městě Suzhou, které nahradilo Šanghaj.
Sedm světových rekordů
Letošní Diamantovka nabídla hned sedm světových rekordů. Dvakrát měnil historické statistiky švédský tyčkařský fenomén Armand Duplantis, a to hned při úvodním mítinku v čínském Xiamenu (624) a následně také v Chorzówě (626). Tam se blýskl také Nor Jakob Ingebrigtsen, jenž v Polsku zaběhl historické světové maximum na trati 3000 metrů, když časem 7:17.55 srazil rekordní zápis Keňana Daniela Komena z roku 1996 o více než tři vteřiny.
Také v Paříži padly dvě světové rekordy. Ten první zásluhou ukrajinské výškařky Yaroslavy Mahuchikh, která se úspěšně přenesla přes laťku o hodnotě 210 centimetrů, čímž o centimetr posunula maximum Bulharky Stefky Kostadinové z roku 1987. To Keňanka Faith Kipyegon na patnáctistovce vylepšila vlastní světový rekord, když prolétla trať za 3:49.07, což bylo o sedm setin rychleji, než to zvládla před rokem ve Florencii.
Další keňská běžkyně Beatrice Chebet zazářila na mítinku v Eugene, kde se stala vůbec první ženou historie, která uběhla 10 000 metrů pod 29 minut. Hodnota jejího světového rekordu je momentálně 28:54.14. Čas Etiopanky Letesenbet Gidey z Hengela 2021 pokořila téměř o sedm vteřin. Výčet světových rekordmanů v rámci letošní Diamantovky uzavírá Australanka Jessica Hull, která v Monaku vylepšila historické statistiky v závodě na 2000 metrů. S tratí si poradila v čase 5:19.70 a tři roky starý zápis Burunďanky Francie Niyonsaba srazila skoro o dvě vteřiny.
Další tři rekordní zápisy seriálu
Ve třech disciplínách pak došlo ještě k překonání historických maxim Diamantové ligy. Dvě z nich padla na mítinku v Londýně. Nizozemka Femke Bol stanovila nový rekordní zápis na čtvrtce překážek na 51.30 a Jamajčanka Nikisha Pryce pro změnu měnila statistiky na hladké čtvrtce, kterou proběhla v čase 48.57, což je výkon, který z ní dělá osmou nejrychlejší ženu historie této disciplíny celkově.
V Lausanne se stal novým rekordmanem Diamantové ligy na 800 metrů Keňan Emmanuel Wanyonyi, jenž proběhl dva okruhy za 1:41.11 a v historických světových tabulkách se posunul na dělené druhé místo po bok Dána Wilsona Kipketera. Pouze světový rekordman David Rudisha běžel v historii rychleji, a to hned třikrát.
Nejpilnější sběratelé diamantových trofejí, obhájci a noví šampioni
Faith Kipyegon získala letos už svou pátou diamantovou trofej na patnáctistovce a řadí se k historicky nejúspěšnějším atletkám historie tohoto seriálu. Nizozemská překážkářka Femke Bol, americká diskařka Valarie Allman a švédský tyčkař Armand Duplantis se radovali z celkového prvenství počtvrté v řadě. Čtyři triumfy má na svém kontě také Jakob Ingebrigtsen. Tři z nich získal na patnáctce a jeden vybojoval na pětce.
Mezi trojnásobné diamantové šampiony se po letošním ročníku řadí také portugalský trojskokan Pedro Pablo Pichardo, ukrajinská výškařka Yaroslava Mahuchikh, dominikánská čtvrtkařka Marileidy Paulino a italský výškař Gianmarco Tamberi.
Celkem deseti atletům a atletkám se podařilo obhájit diamantové primáty z minulého roku. Naopak hned čtrnáct nových jmen přibylo mezi majiteli trofejí.
Sedmička atletů zůstala v rámci letošního ročníku neporažena (alespoň tři starty). Mondo Duplantis opanoval hned osm zastávek. Marileidy Paulino nenašla přemožitelku hned na šesti mítincích. Pět mítinkových prvenství si připsaly Valarie Allman, Yaroslava Mahuchikh a Femke Bol. Beatrice Chebet vyhrála čtyři diamantové mítinky a Faith Kipyegon nenašla přemožitelku ani v jednom ze tří diamantových závodů, do kterých nastoupila.
Devět českých stop v letošní Diamantovce
Celkem devět našich atletů si letos v rámci diamantového seriálu zazávodilo. Oštěpař Jakub Vadlejch měl nejpovedenější hned své úvodní vystoupení v Doha, kde zvítězil výkonem 88.38. Následně byl třetí v Paříži (85.04) a sedmý v Lausanne (82.03). Byl jediným českým atletem, který by se dokázal kvalifikovat do bruselského finále. Rozhodl se však předčasně ukončit sezónu, a tak diamantovou trofej neobhajoval.
Jan Štefela letos na Diamantovce debutoval, ale z našich atletů posbíral nejvíce startů, když se představil hned čtyřikrát. Nejlépe skončil čtvrtý v Londýně za 222 centimetrů. Tyčkařka Amálie Švábíková si připsala tři starty. Nejhodnotnějšího umístění i výkonu dosáhla v Římě, kde obsadila pátou příčku díky zápisu 463 centimetrů.
Dvakrát startovali koulař Tomáš Staněk a dálkař Radek Juška. První jmenovaný dopadl lépe v Římě, kde byl sedmý za 20.56. Juška byl šestý v Doha za větrných 793 centimetrů. Oštěpařka Nikola Ogrodníková skončila při svém jediném diamantovém startu v Chorzówě třetí díky hodu na 61.83. Úspěšný debut si v Monaku odbyla čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel, když finišovala jako pátá v čase 50.72. Nikoleta Jíchová doběhla na čtvrtce překážek v Chorzówě šestá za 54.95 a Vít Müller zde obsadil ve stejné disciplíně osmé místo v čase 49.20.