Ohlédnutí za pařížským olympijským kláním
Překvapivý bronz Ogrodníkové, Vadlejch těsně pod stupni
Českou republiku reprezentovalo na olympijských hrách celkem 30 atletů a atletek. Pro 20 z nich se jednalo o debutové vystoupení pod pěti kruhy. Na cenný kov jsme museli čekat až do předposledního soutěžního dne, kdy se o příjemné překvapení postarala oštěpařka Nikola Ogrodníková, která nestačila a pouze na vítěznou Japonku Haruku Kitaguchi a Jihoafričanku Jo-Ane Van Dyk. Olympijský bronz si vyházela svým nejkvalitnějším výkonem za poslední tři roky 63.68.
Pouhé čtyři centimetry chyběly k medaili další oštěpařské naději Jakubovi Vadlejchovi. Obhájce stříbra z Tokia sice zaznamenal špičkový výkon 88.50, ale o stupně vítězů ho nakonec připravil Grenaďan Anderson Peters za 88.54. Jakubův hod byl tím nejdelším v olympijské historii, který neznamenal zisk cenného kovu. V olympijském rekordu 92.97 kraloval Pákistánec Arshad Nadeem.
Další čtyři finálové účasti
Kromě oštěpařů se kvalifikovali do olympijských finále ještě další čtyři čeští reprezentanti. Životní závod skákala na Stade de France tyčkařka Amálie Švábíková, které se podařilo úspěšně přenést přes 480 centimetrů, čímž o čtyři centimetry vylepšila národní rekord Jiřiny Kudličkové z roku 2013 a v nabité konkurenci obsadila skvělé páté místo.
Výškař Jan Štefela stejně jako Amálie na olympiádě debutoval a hned se mu podařilo postoupit do finále. S devátým místem sice příliš spokojen nebyl, ale vzhledem k jeho mládí je to úspěch. Dálkař Radek Juška se na olympiádu vrátil po dlouhých osmi letech a v kvalifikaci se blýskl sezónním maximem 815 centimetrů. Ve finále pak skončil desátý. Stejného umístění dosáhl při své třetí olympijské účasti koulař Tomáš Staněk. Také on předvedl v kvalifikaci svůj letošňák 21.61.
České mládí se neztratilo
Ve skvělém světle se předvedly některé naše mladé naděje. Oštěpařku Petru Sičakovou dělilo s výkonem 60.64 od finále jen 59 centimetrů. Devatenáctiletá Lurdes Gloria Manuel dokázala na hladké čtvrtce postoupit do semifinále, což je v této neskutečně nabité disciplíně, kde běžely všechny finalistky pod 50 vteřin, vynikající výsledek. Karolína Maňasová se ve 20 letech přiblížila v rozběhu stovky časem 11.11 už jen na pouhé dvě setiny národnímu rekordu Jarmily Kratochvílové a také si zazávodila v semifinále.
Jedinečná úroveň olympijského klání na Stade de France
Atletické soutěže na olympijském stadionu nabídly jedinečnou podívanou plnou výjimečných výkonů. Padly tři světové rekordy. Už v rozběhu smíšené štafety na 4x400 metrů americká sestava Vernon Norwood, Shamier Little, Bryce Deadmon a Kaylyn Brown vylepšila časem 3:07.41 o 1.39 vteřiny rok starý zápis svých krajanů, kteří s ním vyhráli na mistrovství světa v Budapešti.
Armand Duplantis posunul hodnotu svého historického světového maxima z dubnového mítinku v čínském Xiamenu o jeden centimetr na 625 a vlastní světový rekordy vylepšila také Američanka Sydney McLaughlin-Levrone, když obhájila titul na čtvrtce překážek v čase 50.37. Trať prolétla o 28 setin rychleji než na nedávných amerických Trials.
Bylo překonáno celkem 14 olympijských rekordů. V 21 případech došlo k vylepšení kontinentálních rekordů a 13x se měnila hodnota letošního nejlepšího světového výkonu.
Deset úspěšných obhájců, dominovali Američané
Deset atletů a atletek dokázalo obhájit své tituly z předešlých her v Tokiu. Americký koulař Ryan Crouser, belgická vícebojařka Nafissatou Thiam a Keňanka Faith Kipyegon na patnáctistovce získali už třetí olympijské zlato v řadě. Naopak v 31 disciplínách obhájci neuspěli. V sedmi disciplínách pak nebyli ani na startu. Smíšená chodecká štafeta se uskutečnila na olympijských hrách poprvé, a tak se v ní neobhajovalo. Zvítězilo v ní španělské duo Álvaro Martín a María Pérez.
V medailovém hodnocení národů byli jednoznačně nejúspěšnější Američané se ziskem 14 zlatých, 11 stříbrných a 9 bronzových cenných kovů. Druhá byla Keňa (4-2-5) a třetí příčku okupuje Kanada (3-1-1). Celkem 22 zemí se radovalo z olympijského titulu a reprezentanti 43 federací dosáhli na cenný kov.
Také bodovému hodnocení suverénně kralovaly Spojené státy americké s 322 body před Keňou (112 bodů) a Velkou Británií (110 bodů). Česká republika obsadila v této statistice 27. místo s 15 body, což je o dva body více než před třemi lety v Tokiu a o 6 bodů méně než před osmi lety v Riu de Janeiru. Alespoň jeden bod získali atleti 75 federací.
Atleti se mohli na Stade de France těšit z vynikající divácké kulisy, kdy byl stadion plný na všechny soutěžní bloky včetně dopoledních programů. Příští letní olympijské hry hostí za čtyři roky Los Angeles.