Ohlédnutí za atletickým víkendem

neděle 2. srpna 2015
První srpnový víkend je pro české atlety poslední šancí ke splnění limitu na Mistrovství světa do Pekingu. Ti, kteří již limit mají, testovali svou formu doma i v zahraničí. Přinášíme souhrn toho nejzajímavějšího.

Balner třetí v Itálii

Již v pátek se představil na speciálním tyčkařském mítinku v italském městečku Schlanders Michal Balner. V silné konkurenci obsadil třetí příčku za výkon 564 centimetrů. Vítězem se stal Kanaďan Barber, který jako jediný překonal laťku ve výšce 584. Druhý skončil Řek Filippidis, který zdolal 574.

Schlanders - výsledky

Staněk přihlížel v Polsku světovému rekordu

Naše koulařská jednička Tomáš Staněk obsadil na vrchačském mítinku v polském Cetniewu deváté místo za 17.84. Klání v koulařském sektoru opanoval Majewski (20.78). Vrcholem memoriálu Kamily Skolimowské byl pak světový rekord její krajanky Anity Wlodarczykové, která se jako první žena dostala za hranici 80 metrů. (Více o rekordu zde.)

Cetniewo - výsledky

V Linci bez limitu

Hned několik našich reprezentantů se vydalo o rakouského Lince bojovat o splnění limitu do Pekingu. Nejblíže k němu měla dle očekávání Lenka Masná v závodě na 800 metrů. Nakonec do cíle doběhla druhá v čase 2:02.33 a zaostala tedy za nominačním standartem o 1.33 sekundy. Závod vyhrála Jihoafričanka Semenyaová, která zvládla dva okruhy za 2:00.72. Další česká reprezentantka v závodě Diana Mezuliáníková obsadila šesté místo za 2:07.41. O letenku do Pekingu bojovala také tyčkařka Romana Maláčová. Ta nakonec předvedla 430 centimetrů, což na limit nestačilo. Také Michal Brož na čtvrtce překážek zkoušel své štěstí. V závodě nakonec doběhl druhý v nejlepším osobním výkonu letošní sezóny 50.26, ale ani on se letos na MS nepodívá.

Vítězství pro české barvy si připsala oštěpařka Nikola Ogrodníková, která hodila nejdále na 54.78. Triumfovala také Martina Schmidová na dvoustovce časem 24.06. Ve stejném závodě byla Jana Slaninová šestá (24.52). Druhý byl na osmistovce mužů Miroslav Burian, který zaběhl 1:49.47 a nestačil pouze na vítězného Bahrajnce Kamela (1:47.94). Matěj Pavlíček bral osmé místo za 1:53.61. Trojskokan Jiří Vondráček obsadil čtvrtou pozici, když doskákal najdále na 15.20.

Linec - výsledky

O limity i v Pacově

Někteří naši reprezentantí se pokoušeli splnění nominačních kritérii na domácí půdě. Na pacovské Ceně se představil například Jan Tesař, který ještě chtěl zabojovat o nominaci. Nakonec proběhl cílem v čase 47.41 a to bylo daleko za limitem. Kateřina Šafránková v kladivu žen předvedla solidní výkon 66.44, ale v Pekingu bude chybět. To Jan Marcell má svou účast na MS jistou, a tak může v klidu testovat svou formu. V Pacově z toho bylo 19.58.

Pacov - výsledky

Bába osmý v Eberstadtu

Jaroslav Bába obsadil osmé místo na tradičním skokanském mítinku v německém Eberstadtu, poté co zdolal nejlépe 227 centimetrů. Hned dva výškaři se přenesli přes 237. Zvítězil Kanaďan Drouin. Druhý byl v novém italském národním rekordu Tamberi, který též zvládl 237 centimetrů. Třetí byl další zástupce javorových listů Mason za 233, stejnou výšku zapsal i čtvrtý v pořadí Thomas z Baham.