Oliver sahá po světovém rekordu
David Oliver potvrdil svou životní formu také výkonem na pařížské Diamantové lize. Američan se stal totiž třetím sprinterem na 110 m překážek, který pokořil hranici 12.9 vteřiny. Před ním se to povedlo dvakrát Dayronu Roblesovi a jednou Liou Siangovi. Oliver se k nim přidal časem 12.89, dvě setiny od dva roky starého Roblesova světového rekordu z Ostravy. Jeho nejlepšími dnešními sekundanty byli krajané Wilson (13.12) a Ashe (13.21).
Vymaže Oliver Roblese? - foto: www.graf.cz
První velká letošní bitva titánů, dvou hlavních hvězd pařížského dílu Diamantové ligy, se vydařila věhlasnějšímu, byť mladšímu z Jamajčanů. Na stovce si to rozdali Bolt a Powell a úspěšnější byl v rekordu mítinku 9.84 prvně jmenovaný. Ani jeho kolega, spoludržitel nejrychlejšího letošního času (9.82) Powell, si nevedl v čase 9.91 zle. Pouze jamajské dresy se vešly na stupně vítězů, neboť na sebe znovu upozornil nejmladšího z tria Yohan Blake, který si zaběhl díky 9.95 o setinu osobní rekord.
Druhý z očekávaných soubojů v tyči se nekonal, neboť Australan Hooker se ho kvůli neskočenému základu 540 cm nezúčastnil. Cestu k triumfu tak měl usnadněnou Francouz Lavillenie, který však nic neponechal náhodě a poté, co překonal jako jediný 576, přidal ještě dalších 15 cm. O místo na bedně se pral Michal Balner, leč po úspěchu napoprvé na 540 i 560 cm si zapsal dva křížky na 570 a jeden na 576, což by byl vyrovnaný absolutní osobák. Body tak brali na druhém místě Američan Miles, a na třetím pak Ukrajinec Mazuryk a Polák Michalski, kteří všichni překonali 570 cm.
V rekordu mítinku 65.53 m si vedení v disku upevnila Kubánka Barriosová. Za ní se pak dařilo Evropankám, Rumunce Grasuové a Chorvatce Perkovičové, které se na stupně vítězů dostaly hody za 63 metrů. Věře Cechlové se závod příliš nevydařil, s výkonem pod 60 metrů (59.36), skončila devátá.
O výkon roku na čtvrtce se postaral znovuzrozený Američan Wariner časem 44.49. Rekordy za ním lámali Jamajčan Gonzalez, pokořil osobní maximum díky 44.63, a Jonathan Borlée, jenž upravil dokonce belgické statistiky s 44.77. O zbývající přepisy tabulek se postarali běžci. Významně pod 4 minuty stlačila výkon roku na patnáctistovce Ruska Alminovová – 3:57.65. Hned další tři mílařky se vešly do poslední půl vteřiny pod tuto významnou metu – mezi nimi i dvě Evropanky, Francouzka Dehiba Chahydová a Britka Dobriskeyová.
Keňský stýplař Brimin Kipruto přiblížil letošní nejlepší čas na 90 setin k osmiminutové hranici, navíc jej může těšit, že se vítězstvím o vteřinu nad Paulem Koechem na svého soupeře bodově dotáhl v seriálu. Vynikající pětkou za 14:27.41 se blýskla další zástupkyně keňské velmoci Viviant Cheruiyotová, která v závěru odrazila útok etiopské rivalky Ejiguové, obě se nyní dělí o vedení v Diamantové lize s osmi body.
V rekordech mítinku si plné bodové zisky připsali běloruská koulařka Michněvičová (20.78), chorvatská výškařka Vlašičová (202 cm), čtyři diamantové body si z Paříže odvezli také dálkařka Reeseová (679), trojskokan Giralt (17.49), půlkař Kaki (1:43.50), oštěpař Thorkildsen (87.50), dvoustovkařka Felixová (22.14).