Oosterwegel a Tilga vítězi vícebojařské tour

sobota 14. října 2023
Nizozemka Emma Oosterwegel a Estonec Karel Tilga jsou vítězové letošního vícebojařského seriálu. Vilém Stráský jako nejvýše postavený český atlet obsadil dvanácté místo.

Do hodnocení „World Athletics Combined Events Tour“ se započítávají u každého atleta tři nejlepší závody zahrnuté do seriálu. Pro hodnocení se používají výsledky převedené dle tzv. maďarských tabulek, podobně jako v systému světového žebříčku. Zde ovšem bez bonifikace za úroveň závodu – stejnou váhu má tedy klasický mítink nejnižší kategorie i třeba soutěž na mistrovství světa. Vítězové seriálu si odnášejí odměnu 30 000 USD (cca 700 tisíc Kč).

Králem Tilga, Stráský 12.

V desetiboji vcelku přesvědčivě zvítězil 25letý Estonec Karel Tilga, který vládl v dubnu v italském Desenzanu del Garda v rekordu mítinku 8482 bodů. V nejprestižnějším podniku seriálu v Götzisu byl čtvrtý (8403 b) a svou životní soutěž předvedl na mistrovství světa. V Budapešti sice skončil rovněž pod stupni, ale osobní rekord 8681 bodů je právě nejlepším výsledkem, který kdy znamenal čtvrté místo. Celkem si v sezóně zlepšil sedmi z deseti dílčích osobáků.

Druhé místo v tour obsadil Sander Skotheim, norský mladík si vylepšil osobní rekordy jak v hale, tak venku, v Istanbulu bral za národní maximum v sedmiboji 6318 stříbro, stejný kov pak získal i na ME do 23 let v Espoo. Tento závod však není zahrnut v seriálu, desetibojařský součet 8590 by se jistě hodil. Třetí příčka v tour pak patří loňskému vítězi Lindonu Victorovi z Grenady, kterému ani bronz na MS v grenadském rekordu 8756 tentokrát v tour nestačil na lepší – jeho další dva započítávané závody byly slabší.

Vilém Stráský je jediným českým vícebojařem, který letos zkompletoval tři závody. Optikou seriálu mohl být o jednu příčku výše než na konečné dvanácté, ale nejlepší výkon, osobní rekord 7925 předvedl na univerziádě v Číně, která se do tour nezapočítává. Celkově však může být svěřenec trenérů Šebrleho a Ruckého spokojen, výkonnost posunul během jediné sezóny o 432 bodů. Adam Sebastian Helcelet a Ondřej Kopecký mají zapsané jen dva závody v tour a jsou oba v třetí desítce pořadí.

Královnou Oosterwegel

Další z „produktů“ skvělé současné nizozemské atletiky – 25letá Emma Oosterwegel – zazářila jednoznačně nejvíce při mítinku ve francouzském Talence. Zde bronzová z olympiády obhájila prvenství a osobním rekordem 6495 se posunula na čtvrté místo letošních tabulek za medailistky z mistrovství světa. V Budapešti byla pátá za 6464 bodů, do jejího skóre v tour se započítal ještě výkon z Götzisu 6209, za nějž skončila třetí.

Němka Sophie Weissenbergová si o druhé místo řekla stabilními výkony přes 6200 bodů, přičemž ten nejlepší – osobní maximum 6438 – jí vynesl sedmé místo na světovém šampionátu. Také v top 3 žen je mladá závodnice, loňská juniorka Saga Vanninen z Finska si zlepšila osobáky v pětiboji (4541) i sedmiboji (6391), a v Budapešti byla v top 10 (6289). Mimo tour získala také titul mistryně Evropy do 23 let v Espoo. Dorota Skřivanová zaznamenala v seriálu jediný start.