Oslo: Špotáková, Hejnová i Maslák po bodu

čtvrtek 11. června 2015
V norské metropoli se uskutečnil další mítink seriálu Diamantová liga. Neztratili se ani čeští atleti, vedle bodujících se předvedli i Rosolová s Holušou.

Hned dvojí zastoupení měla česká atletika na čtvrtce překážek. Na lepší umístění dosáhla Zuzana Hejnová, která doběhla stejně jako předtím v Birminghamu na třetím místě, a to v čase 55.14. Svěřenkyně Dalibora Kupky tentokrát nestačila na Američanku Molineovou (54.29 SB) a především vítěznou Jamajčanku Spencerovou, jež výkonem 54.15 zaběhla výkon roku a současně si upevnila vedoucí postavení v seriálu. „Jsem určitě ráda za 3. místo, i když čas jsem čekala lepší," vzkázala z Oslo Hejnová. "Trochu foukalo, ale jinak byly podmínky skvělé. Věřím, že můj čas přijde. Trénuji směrem k mistrovství světa, kde by to samozřejmě mělo být nejlepší. Teď si užívám, že jsem zpět a závodím s holkama, které žádnou pauzu neměly,“ dodala úřadující mistryně světa. Neztratila se ani její reprezentační kolegyně Denisa Rosolová, stříbrná medailistka z ME 2012 byla pátá v čase 55.60. Sama svěřenkyně Martiny Blažkové však příliš spokojená nebyla, soudě alespoň z jejího vyjádření pro sociální sítě: "Tak takhle to dopadne, když nemáte svůj den. Příště se snad probudím v lepší formě:)"

Svůj první letošní diamantový bod vybojoval Pavel Maslák. Halový mistr světa i Evropy posunul svůj nejlepší letošní výkon na 45.39, za druhým Hudson Smithem z Británie zaostal o tři desetiny, za vítězným Bahamanem Gardinerem o 65 setin. Naopak za sebou nechal o 7 setin Brita Rooneyho. "Běželo se mi celkem dobře, byl cítit vítr, ale tahal jsem až do konce. Směrem k Pekingu je to třeba doladit," ocitovaly Masláka stránky manažerské skupiny Top Athletics.

Také Barbora Špotáková si veze z Norska třetí místo a premiérový letošní bod do hodnocení Diamantové ligy. Při své závodní premiéře na stadionu Bislett hodila dvojnásobná olympijská vítězka svůj nejlepší letošní výkon 64.10 a od ještě přednějších pozic ji dělil necelý půlmetr. "Jsem spokojená s bodem ve velké konkurenci, jenom kousek od vítězství," prohlásila obhájkyně celkového prvenství v Diamantové lize, která v Oslo závodila podobně jako Maslák s Holušou jen tři dny po svém vystoupení na Memoriálu Josefa Odložila. "Důležité je, že se pořád zlepšuji. Závod jsem si užívala, jsem na dobré cestě. Po dvou závodech poměrně rychle za sebou se cítím unavená,“ dodala Špotáková, jež po soutěži gratulovala Izraelce Dorozhonové k prvenství v národním rekordu 64.56. O dva decimetry méně hodila Jihoafričanka Viljoenová. Nechyběly ani tradiční soupeřky Špotákové - Němka Obergföllová byla s výkonem 60.88 sedmá, Ruska Abakumovová uzavírala se svým dnešním maximem 57.68 desetičlenné startovní pole.

Jakub Holuša útočil na český rekord na jednu míli, jenž drží od roku 1978 Jozef Plachý. Nakonec za ním halový mistr Evropy zaostal po výrazném zlepšení osobního maxima na 3:53.46 o necelou vteřinu, přesně o 87 setin. V závodě doběhl šestý, když vyhrál Keňan Kiprop v čase 3:51.45. "Posledních 500 m bylo náročných, vydal jsem ze sebe všechno. Nebylo to jednoduché, ale veděl jsem, co mě čeká. S osobním rekordem jsem spokojený, ale už cítím, že potřebuji trénink," nechal se slyšet svěřenec Jiřího Sequenta.

Hodně, snad až útok na světový rekord, se čekal od výšky mužů. Těm, kteří se o to měli pokoušet, se však příliš nedařilo. Katařan Barshim s Ukrajincem Bondarenkem skočili na své poměry "jen" 233 cm a obsadili dělenou třetí, resp. pátou pozici. Všem vládl Číňan Zhang s 2.36 před Italem Fassinottim, jenž s 2.33 vyrovnal národní rekord své země.

Pořadatelé též toužili po překonání historického maxima na pětce žen, jež na jejich stadionu zaběhla před sedmi lety Tiruneš Dibabaová. Pozvali za tím účelem její mladší sestru Genzebe, královnu loňské haly. Ta sice vyhrála s jistotou, ovšem více než deset sekund od rekordu, když finišovala v čase 14:21.29.