Oštěpař Guzdek ozdobil mítink v Olomouci

pátek 9. května 2003
Oštěpař pražské Dukly Miroslav Guzdek se stal nejvýraznější postavou čtvrteční Velké ceny Olomouce.

Sedmadvacetiletý závodník dosáhl hned v úvodním závodu sezony vynikajícího výkonu 83,71 a soutěž oštěpařů v Olomouci suverénně vyhrál. Navíc se mu vítězným hodem podařilo splnit A-limit pro srpnové MS v Paříži, který má hodnotu 83,50. Osobní maximum má Guzdek (na snímku) 85,74, výkon z Olomouce znamená druhý nejdelší hod jeho kariéry. Dosavadním vrcholem pro atleta Dukly Praha byla účast na evropském šampionátu v Mnichově 2002, kde skončil v kvalifikaci. Letos tedy svou bilanci rozšíří o start na mistrovství světa.

“V Olomouci jsem po pravdě řečeno s takovými výkony nepočítal,“ vyjadřuje se Guzdek ke včerejším závodům, „byl jsem teď totiž tři dny nachlazen.“ Stejně jako v loňském roce má tedy český oštěpař parádní formu hned v úvodu sezony. „Na začátku sezony se mi v posledních letech tradičně daří,“ vzpomíná Guzdek především na loňský výkon 85,74, jeho dosavadní osobní rekord. Účastník ME 2002 v Mnichově i přes vydařený závod v Olomouci ve své výkonnosti cítí rezervy. „Určitě mám na víc. Olomoucký stadion je perfektní pro oštěpaře, jen mi trochu vadil zkrácený rozběh,“ říká Guzdek. Následující soutěžní program sedmadvacetiletého atleta ještě není zcela upřesněn. Jisté je, že se v dresu Dukly Praha za dva týdny zúčastní PMEZ ve Valencii a pravidelně bude startovat v závodech Česká spořitelna extraligy družstev.

Kvalitní obsazení měl při Velké ceně Olomouce skok vysoký mužů. Z domácí špičky chyběl pouze Svatoslav Ton a Tomáš Janků, který v neděli startoval na mítinku v brazilském Belému. Nejvyšší výkon 220 cm předvedl Jaroslav Bába, startující v kategorii juniorů. Osmnáctiletý vítkovický talent tak splnil limit pro ME do 19 let, které se uskuteční v červenci v Tampere. Mezi muži se v Olomouci prosadil domácí Dalibor Hon, když jako jediný ve své kategorii překonal 215 cm. Na druhém místě skončil Jan Janků za 210 cm. Dvojnásobnými vítězi Velké ceny Olomouce se stali Filip Klvaňa, Antonín Žalský a Slovák Martin Malovec. Klvaňa z Moravské Slavie Brno kraloval na nejkratších tratích. 100 m vyhrál v čase 10,86 a dvoustovku za 21,57. Vrhač USK Praha Žalský získal titul v kouli výkonem 18,90 a vyhrál také soutěž diskařů za 52,31. Malovec dominoval v dálce (714) a v trojskoku (15,21).

V dálkařském sektoru dosáhla vynikajícího výkonu talentovaná Denisa Ščerbová z SSK Vítkovice. Teprve šestnáctiletá dorostenka dolétla do vzdálenosti 620 cm a s převahou zvítězila v kategorii juniorek. Její výkon by přitom stačil na suverénní prvenství i mezi ženami. Výkon 620 cm pro Ščerbovou znamená splnění limitu ČAS pro letošní MS do 17 let v kanadském Sherbrooke a také na ME juniorů v Tampere. V soutěži oštěpařek se prosadila Jarmila Klimešová solidním výkonem 56,53. Tímto výkonem závodnice pražského Olympu splnila limit pro ME do 23 let v Bydhošti. Pětici závodníků, kteří př Velké ceně Olomouce dosáhli limitu pro účast na některé z vrcholných akcí této sezony, doplnil dálkař Václav Ciminga. Výkonem 705 cm přesně dosáhl požadavku ČAS na start na MS do 17 let. Vítězství mezi výškařkami vybojovala výkonem 181 cm pravidelná účastnice atletických závodů v ČR, Slovenka Diana Lázničková.

Kompletní výsledky VC Olomouce naleznete zde.