Oštěpař Vítězslav Veselý oznámil konec kariéry

Aleš Gräf
pondělí 24. června 2024
Dvojnásobný olympijský medailista a někdejší mistr světa v hodu oštěpem Vítězslav Veselý se rozhodl ve 41 letech ukončit aktivní atletickou kariéru.

Vítězslav Veselý těšil české fanoušky svými mezinárodními úspěchy více než deset let. Nyní je však na čase otočit list. „Děkuji všem, kteří mě v průběhu celé mojí kariéry podporovali a byli velkou součástí mé cesty. Velký dík patří trenérům Janovi Železnému, Jaroslavovi Halvovi a Zdeňkovi Lípovi. Nesmím zapomenout ani na parťáky Petra Frydrycha, Jakuba Vadlejcha a Lukáše Lípu. Byla to úžasná jízda plná výzev, radostí a dřiny. Jsem vděčný za všechny zážitky a zkušenosti a těším se na další kapitoly svého života,“ vzkazuje.

Víťa má za sebou jedinečnou kariéru plnou mezinárodních úspěchů. Premiéru na velké mezinárodní akci mezi dospělými si odbyl už na olympijských hrách v Pekingu 2008. V kvalifikaci vůbec poprvé přehodil hranici 80 metrů, díky čemuž postoupil do finále, ve kterém obsadil dvanácté místo. Ve finále nechyběl ani při mistrovství Evropy v Barceloně o dva roky později, kde skončil devátý. Na mistrovství světa v korejském Tegu vybojoval čtvrtou příčku a poté už následovaly nejúspěšnější roky jeho kariéry.

Jednou z životních sezón pro něj byla ta v roce 2012. Nejprve na mistrovství Evropy v Helsinkách získal svou první medaili, a to hned tu nejcennější. Na olympijské hry do Londýna tak odcestoval s nejvyššími ambicemi. V kvalifikaci se blýskl osobním rekordem 88.34, se kterým dodnes figuruje na třetí příčce českých historických tabulek za světovým rekordmanem Janem Železným a Jakubem Vadlejchem. Ve finále přišlo nejprve zklamání, když obsadil opět nepopulární čtvrté místo. Nakonec se však přece jen mohl radovat ze zisku olympijského cenného kovu z tohoto svátku pod pěti kruhy. Po diskvalifikaci dopujícího Ukrajince Olexandra Pyatnytsy získal dodatečně bronz. V závěru sezóny pak ovládl i celkové pořadí seriálu Diamantové ligy.

Na vítězné vlně pokračoval rodák z Hodonína i v roce 2013. V té také dosáhl možná svého vůbec největšího kariérního úspěchu, kterým byl zisk titulu mistra světa. V Moskvě kraloval hodem dlouhým 87.17. Následně získal také i svou druhou diamantovou trofej.

Medailově naprázdno nevyšel ani na mistrovství Evropy v Curychu 2014. Na slavném Letzigrundu vystoupal na stříbrný stupínek a třetí medaili z evropských šampionátů v řadě vybojoval o dva roky později v Amsterdamu, kde bral opět stříbro. Na olympiádě v Riu na cenný kov bohužel nedosáhl a skončil sedmý.

Nezlomný bojovník

V dalších sezónách se trápil zejména po zdravotní stránce a zdálo se, že jeho kariéra spěje ke konci. Pak ovšem přišel olympijský rok 2021 a velký comeback, a to přímo v olympijském finále. V Tokiu poslal svůj oštěp do vzdálenosti 85.44 a v osmatřiceti letech vybojoval svůj druhý bronz pod pěti kruhy. Tentokrát si však mohl životní úspěch vychutnat se vším všudy. Radost to byla navíc dvojnásobná, jelikož na pódium vystoupil společně s Jakubem Vadlejchem, jenž bral v tomto závodě stříbro.

O rok později Vítězslav Veselý získal symbolicky svůj šestý národní titul při MČR v Hodoníně, tedy na stadionu, kde s atletikou začínal. Svůj triumf navíc ozdobil parádním výkonem 85.97. V té době už mu bylo 39 let. Start na mistrovství světa v Eugene mu znemožnily respirační potíže, ale na mistrovství Evropy do Mnichova odcestoval. V bavorské metropoli sahal po zisku dalšího cenného kovu, ale na poslední chvíli ho o něj připravil finský soupeř Lassi Etelätalo. Vůbec poslední závod své bohaté a úspěšné kariéry pak Veselý absolvoval krátce po mnichovském šampionátu na mítinku v Ústí nad Orlicí, kde zvítězil výkonem 78.57.

Od té doby mu zdraví nedovolilo nastoupit do žádného dalšího oštěpařského klání, i tak se Vítězslav Veselý může pyšnit jedinečnou atletickou dlouhověkostí. Během své kariéry dokázal 97krát přehodit 80 metrů. Dvanáctkrát startoval ve finále velkých mezinárodních akcí, ze kterých přivezl šest cenných kovů. Získal šest titulů mistra České republiky, což se kromě něj podařilo v hodu oštěpem už pouze Jakubovi Vadlejchovi a opanoval celkem osm mítinků Diamantové ligy.

„Děkuji Víťovi za jeho dlouholetou reprezentační kariéru lemovanou evropskými i světovými úspěchy. Vydržet závodit na světové úrovni až do 41 let je opravdu úctyhodný výkon, kterého si velmi vážím. Přeji mu vše nejlepší do jeho další životní fáze,“ říká Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

Vítězslav Veselý se oficiálně rozloučí na MČR v atletice ve Zlíně, a to konkrétně druhý závodní den 30. června 2024. Od 15 hodin je pak naplánována jeho autogramiáda.