Oštěpaři chtějí do Londýna ve čtyřech
Jakub Vadlejch může letošní sezónu hodnotit jako prozatím životní. Dokázal si v jejím průběhu několikrát vylepšit osobní rekord, který má nyní hodnotu 88.02. Zaznamenal ho na mítinku Diamantové ligy v Paříži. Navíc díky skvělému výkonu ve finálovém závodě také celý seriál opanoval. Díky jeho úspěchu má tak český oštěp na nadcházejícím mistrovství světa v Londýně čtyři místa. „Pro mě to byla jedna z obrovských motivací před finále v Curychu a moc mě těší, že se zadařilo. Ovšem neberu to tak, že mám odpracováno. Chci se posouvat stále dál,“ uvádí. Zapracovat by chtěl zejména na technice. „Poslední roky jsem se pral s technikou, a to i vinou zdravotních problémů, kdy mě trápil kotník. Poslední dva roky ho už necítím a tím pádem se lepší i technika. Rád bych také zapracoval na rychlosti, ale ve stejné nebo i lepší technice,“ prozradil. Sám přiznává, že malé bolístky jsou, ale nic, co by ho v přípravě omezovalo. „Trochu mě zlobí koleno, ale nic závažného. Je prosinec a do sezóny zbývá dost času. Musím lehce omezovat běhání, ale není to nic, z čeho bych měl brečet do polštáře.“ A jak se dívá na změnu v pravidlech Diamantové ligy pro letošní rok, kdy měli šest pokusů pouze čtyři první oštěpaři po třech sériích? „Jediným plusem bylo, že když nějaký z favoritů nehodil v prvních třech pokusech, tak vám odpadl soupeř, ale výkonům to příliš nepomohlo,“ uvedl.
Vítězslav Veselý přivezl z mistrovství Evropy v Amsterdamu stříbrnou medaili a byl i naším nejlepším oštěpařem v olympijském finále, kde skončil sedmý. I on má jasno, na co se chce v přípravě zaměřit. „Obecně platí, že čím je člověk zdravější na konci přípravy, tím povedenější je sezóna. Cílem tedy je, abych ji celou absolvoval ve zdraví, ale také v přiměřené kvalitě. V technice je to věčný boj. V první řadě chci zlepšit nohy, což byla moje Achillova pata v odhodovém postavení,“ přiznává. Také Víťu těší možnost startu čtyř českých oštěpařů na světovém šampionátu. „Čtyři místa jsou zároveň uklidňující i motivující. Myslím, že kvalita ve skupině je tak velká, že můžeme hodit limit všichni. Osobně se cítím fajn a mám z přípravy dobrý pocit.“ Ani jeho nenadchl nový model Diamantové ligy pro technické disciplíny. „Stala se z toho loterie. Člověk potřebuje více pokusů, aby předvedl kvalitní výkon. Myslím, že to nebyl dobrý krok,“ dodává.
Petra Frydrycha zbrzdilo před sezónou zranění, když si v závěru přípravy lehce natrhl první sval. Přesto se dokázal dát do kupy a kvalifikoval se na olympijské hry do Ria. Tam nakonec ve finále obsadil dvanácté místo. „Ze sezóny mám smíšené pocity, ale uzavírám ji s tím, že jsem si z házení něco vzal.“ Cíl do příští sezóny má jasný. „Pro mě je nejdůležitější, abych do těla přenesl to, co mám v hlavě. Chci se přiblížit svému technickému ideálu, abych navázal na výkony, které jsem předváděl v roce 2010, kdy jsem si hodil osobák,“ nechal se slyšet.
Jaroslav Jílek prošel během posledního roku zásadním výkonnostním růstem. V sezóně 2016 si vylepšil osobní maximum na 83.19, čímž splnil limit na olympijské hry. Nakonec právě na jeho úkor odletěl do Ria Petr Frydrych. Přesto se Jaroslav předvedl v dobrém světle, když na evropském šampionátu postoupil do finále a ze své první velké mezinárodní akce si odvezl desáté místo. „Cíle pro příští sezónu mám postupné. Jelikož pro mě není limit 83 metrů zas tak málo, bude první metou jeho splnění. Hlavně se chci co nejvíc učit jak od trenéra, tak i od kluků. Rozhodně mám co zlepšovat,“ řekl.
A jak se na výsledky svých svěřenců v roce 2016 dívá trenér Jan Železný? „Kluci byli ve třech jak na mistrovství Evropy, tak na olympijských hrách, což je opravdová známka kvality. Co se týká olympijských her, jeden musel zůstat doma, což je škoda.“ Také jemu se příliš nelíbil nový model Diamantové ligy. „Je to totální nesmysl a musel ho vymyslet někdo, kdo oštěpu vůbec nerozumí. Takový systém brzdí v absolutních výkonech a myslím, že vždy se najde časový prostor, aby mohli všichni házet šest pokusů,“ vyjádřil svůj názor k této situaci.
Sám věří, že se jeho chlapcům bude dařit i v následující sezóně. „Oštěp je velmi náročná disciplína na pohybový aparát. Jen výjimečně se dokážete udržet úplně ve zdraví. Hlavním cílem je, aby všichni čtyři házeli daleko a neměli nějaké vážnější zdravotní komplikace. Budu moc rád, pokud se jim všem podaří kvalifikovat na světový šampionát a skvělé by bylo, kdyby se tam alespoň přiblížili k osobáku nebo si ho dokonce vylepšili,“ vyslovil své přání. Prozradil také, co již mají v přípravě jeho svěřenci za sebou a co je naopak ještě čeká. „Začali jsme přípravu na horách, kde byl trénink hodně zaměřený na běhání s hůlkami a do kopce. Nyní se chystáme na soustředění na Lanzarote, kde to bude opět o běhání, k tomu přidáme kolo a házení kamenů do moře. Po novém roce nás čeká tréninkový kemp v Nymburku a v polovině února odletíme do Afriky, což je pro nás osvědčená destinace,“ prozradil.
Pokud vše půjde podle plánu, měl by se kompletní kvartet našich elitních oštěpařů představit českým divákům na Zlaté tretře v Ostravě, která se bude konat 28. června 2017.