Oštěpařská elita v čele se Špotákovou se utká v Jablonci
„Nápad přišel vloni po mistrovství světa na radnici města, kam jsme pozvali Báru na autogramiádu,“ hovoří o zrodu akce starosta Jablonce nad Nisou Petr Tulpa. Špičkově obsazený mítink tak spojí oslavy 200 let povýšení obce na městys, ale také 60 let jablonecké atletiky.
„Akci vnímáme jako výtečný počin v letošní sezóně,“ sděluje manažer atletky a místopředseda ČAS Libor Varhaník. „Účast elitních oštěpařek je základním stavebním kamenem úspěchu akce,“ dodává.
Barbora Špotáková právě odhalila se starostou Jablonce Petrem Tulpou logo mítinku - foto: IMA Production
Kdo jiný by měl dodat prestiž podobné akci než aktuální mistryně světa v hodu oštěpem – Barbora Špotáková. „Když si to představím, bije mi srdce, závod bude velká výzva,“ myslí si atletka. „Když jsem byla malá, podobná akce se v Jablonci konala kolem Honzy Železného. Běžela jsem tam štafetu a dodneška si pamatuji, jak létaly daleko oštěpy, a to obrovské množství diváků,“ vzpomíná na událost, která ji významně ovlivnila v začátku kariéry.
„Termín je perfektní, už si odpočinu po olympiádě,“ řekla k obnovené akci. A bude mít proč. Již jistými hlavními rivalkami jí budou v Jablonci Christine Obergföllová a Steffi Neriusová. Němky musely v Ósace překousnout porážku právě od Báry. „Po téhle akci se mě již doufám nebude nikdo ptát, jestli jsme kamarádky,“ znovu Češka vyvrací obecné mínění o vzájemné nevraživosti – podpořené „nepodáním“ rukou od v Japonsku poražených stříbrné Obergföllové a bronzové Neriusové. Důkazem je také to, že obě na akci dorazí právě na osobní pozvání Špotákové.
„Na to každý slyší nejlépe,“ ví oštěpařka. „Tehdy na stupních vítězů si povídaly s německým předávajícím medailí a nějak zapomněly, že jsem tam i já. Nezvládly to, ale já to chápu, na těch největších akcích jde o strašně moc,“ ráda by definitivně uzavřela toto téma.
Také evropská rekordmanka Christine Obergföllová byla přítomna na dnešní tiskové konferenci, byť na dálku. Telefonickým mostem do Portugalska, kde je na soustředění, se s ní spojil dnešní moderátor Libor Bouček. „Mám ráda soutěže, kde je oštěp jedinou disciplínou. Bude to výborný závod a diváci si užijí skvělé odpoledne,“ sdělila Obergföllová. „V Ósace jsem měla špatnou kvalifikaci a ve finále pak rozhozená a nervózní. Byl to její (Báry) den. Uvidíme, co se stane na olympiádě.“
Přítomní novináři pak byli svědky rozhovoru dvou aktuálně nejlepších oštěpařek světa. Navzájem si sdělily, kdy začínají sezónu – Špotáková 20. května v Turnově, Obergföllová o čtyři dny později – také doma. Poté si vyměnily lehké špílce ve smyslu „házím lépe než loni“. „Zůstaň zdravá a opatruj se,“ popřála ale na závěr Němka své kolegyni.
Kromě zmiňované medailové trojice z MS do Jablonce zavítá také duo výborných Češek – Nikola Brejchová, třikrát čtvrtá na velkých světových akcích a Jarmila Klimešová, juniorská mistryně světa a evropská šampionka do 22 let. Při triumfu na ME22 za sebou mimochodem nechala právě pozdější mistryni světa Špotákovou. Další atletky jsou v jednání: Polka Madejczyková, Španělka Chillaová, Italka Baniová nebo Ruska Abakumovová. Otazník visí nad comebackem světové rekordmanky Osleidys Menéndezové po zranění. „Špióny na Kubě nemám, nevím, jak na tom je,“ říká v nadsázce Špotáková.
Kdo ale nebude na severu Čech chybět určitě, to jsou atletické legendy v čele s olympijskou vítězkou v oštěpu Danou Zátopkovou. Dále přijede i další reprezentant v této disciplíně Zdeněk Adamec nebo čtvrtkař Karel Kolář, stříbrný reprezentant z pražského ME 1978.
Ovšem v Jablonci se chystá také zajímavý doprovodný program. „Chceme dokumentovat, že akce osloví spoustu dětí, z nichž někteří vyrazí na cestu Báry,“ věří Jiří Vopršal z agentury, která akci produkčně zajišťuje. Právě pro nové adepty královny sportu bude připraven atletický dvojboj – hod dětským oštěpem a štafetový běh přes molitanové překážky. Chystá se také soutěž o nejvtipnější transparent pro žáky ZŠ, a také o návrh na pamětní medaili pro umělecké školy ve městě. Pro děti, které se pak 5. září budou „jen“ dívat, bude lákadlem vstup zdarma do 140 cm. „Když Bára začínala s kariérou, měřila právě tolik centimetrů,“ vysvětluje Vopršal.
Barbora Špotáková provádí instruktáž Davidu Suchařípovi - foto: IMA Production
Program zpestří také hasičský útok v čele s přítelem Báry Lukášem, jehož družstvu budou čelit místní dobrovolníci. Netradiční hod oštěpem na cíl zkusí nejen profesionálky, ale i osobnosti českého showbyznysu. Za tímto účelem dnes Bára dávala první lekci herci Davidu Suchařípovi. „Základní poučka je: držet špičku stále u oka. Ne v oku,“ smála se oštěpařka. „Budu trénovat celých pět měsíců. Určitě pak přehodím stadion. Na šířku,“ bavil se Suchařípa. „I já to musím vyladit, i když nějak zvlášť to trénovat nebudu, jde spíš o zábavu,“ říká Bára. „Občas to vlastně ale dělám, že si vyberu nějaké místo v trávě. Jednou jsem takhle trefila trenérův baťoh. Ale nic se nestalo,“ vzpomněla si.
Došlo i na dotazy směrem k tréninku, závodům i protestům proti OH. „Příprava probíhá už několik let stejně. Cítím, že jsem se zase posunula o kousek dál,“ vidí česká atletka roku nadcházející olympijskou sezónu.
„Moc závodů se vynechat nedá, spíš se musím naučit vynechat pokusy. Vždy věřím, že hodím dál, ale hody naplno se dají v soutěži tak dva, maximálně tři,“ ví teď česká rekordmanka, která se ráda účastní soutěží družstev v jinak individualistickém sportu. Proto se nerada vzdává reprezentace na klubovém PMEZ nebo EP národních družstev.
„Protestů proti olympiádě se podle mě chytají lidé, kteří se chtějí zviditelnit. To měli ale dělat v době, kdy se o tom rozhodovalo. Olympiáda tím je poškozena,“ říká atletka, která se již loni vyjádřila, že OH v Číně radost nemá. Ani nyní však v bojkotu řešení nevidí. „Lidé se mě na to hodně ptají, ale vůbec nechápou, že na to trénuju a že je to také moje zaměstnání,“ uzavřela debatu na téma posledních dní.