Paráda! Český tým po sobotě v Lille šestý

Paráda! Český tým po sobotě v Lille šestý
Aktuality
sobota 24. června 2017
Na stadionu Lille Metropole byli dnes čeští atleti hodně vidět, především pak oštěpař Vadlejch a koulař Staněk, kteří své disciplíny ovládli v rekordech ME družstev. Třetí místa vybojovali dálkař Juška a také překvapivě na trojce Vrzalová, limit pro MS splnila Rosolová (čtvrtá). V jasném vedení jsou zatím Němci.

Čeští atleti nasbírali 126 bodů, na čtvrté Francouze ztrácí 8 bodů, na páté Italy dokonce jen 5. Za sebou mají sedmé Ukrajince o 3, osmé Španěly o 11 a deváté Řeky o 15,5 bodu. Na sestupových pozicích figurují jako desátí Bělorusové (90) a poslední jsou překvapivě Nizozemci (89,5). Vedoucí Němci mají prozatím 166 bodů, druhé místo patří po sobotě Polákům (149,5) a třetí Britům (144,5).

Rekord šampionátu, kousíček od osobáku, a skalp olympijského šampiona - to je bilance Jakuba Vadlejcha díky povedenému hodu ve třetí sérii, v níž oštěp z jeho ruky doletěl na 87.95 metru. Pokořen tak byl do té doby vedoucí Řek Kirazis (85.27) a také německý favorit Röhler (84.22). "Jsem za to moc rád a jen to dokazuje, že i Thomas se dá porazit. A Řek - studuje v USA, tak proto tu tolik nezávodí - by nás určitě na diamantovce potrápil," konstatoval Jakub na adresu soupeřů. A jak hodnotil svoje hody? "I ty první pokusy byly dlouhé, ale bylo vidět, jak je vítr ve vzduchu srazil. K osobáku mi chybělo 7 cm, takže to myslím bylo důstojné," uvedl Vadlejch.

Další ozdobou sobotního programu byl Tomáš Staněk, po prvním nepříliš povedeném pokusu (20.27) předvedl skvělých 21.63, čímž vyrovnal rekord šampionátu Lotyše Urtanse z roku 2010. "Já to ani nevěděl, myslel jsem, že je tak 22 metrů," říkal Tomáš. "Jsem opravdu rád, že se mi daří dokazovat, že ty výkony nejsou náhodné, i když dneska mi uletěl jenom jeden. Povedlo se mi dobře rozjet nohy, a to je vždy základ úspěchu," povídal Staněk, kterého pochopitelně potěšily skalpy silných soupeřů, Němce Storla (druhý za 21.23) a Poláka Bukowieckého (3., 20.83).

Dobývání limitu do Londýna skončilo pro Denisu Rosolovou dnes. Finále čtvrtky překážek zvládla za 55.59 a kritériu tak vyhověla o půl vteřiny. Pro tým pak získala 8 bodů, když vedle jasné vítězky Britky Doyleové (54.60) podlehla těsně i Italce a Ukrajince. "Jsem ráda, že už mám konečně klid a na extralize můžu běžet dvoustovku, což jsem doteď odkládala. Dnes foukalo hodně proti na první dvoustovce, ale možná to bylo i dobře, protože mívám problém, že do překážek nevejdu. Mrzí mě trochu závěr, že jsem nezískala ještě o nějaký ten bod navíc. Kdoví, dost možná to byla moje poslední "Evropa" družstev," říkala v cíli.

Parádu vystřihla Simona Vrzalová na trojce, když ji porazila pouze favoritka Ennaouiová z Polska (9:01.24) a Němka Kleinová. Simona se stále držela trakticky v závěsu - nejen na prvním pomalém km (3:16-3:17), ale i po zrychlení na druhém (čelo 6:12) - a v závěrečném okruhu pak sbírala jednu soupeřku za druhou až do cíle. "Ani jsem nečekala, že bych se mohla dostat tak vysoko, snažila jsem se držet schovaná a v posledním kole jsem naštěstí měla dost sil, a jsem moc ráda i za vylepšený osobák z haly, a tehdy si myslím, že jsem měla formu," říkala v cíli.

Radek Juška našel v dálkařském sektoru po výkonu 786 cm z druhé série (další měřili 774 a 778) dva přemožitele, Brit Bramble skočil rovných osm metrů, Španěl Cáceres o 4 cm méně (796). "Jsem spokojen s umístěním, protože týmová soutěž je super a už se těším, jak půjdu fandit. S výkonem spokojen nejsem, bohužel vítr foukal dost nepříjemně," uvedl Radek.

O menší senzaci se postarala trojskokanka Lucie Májková, které letošňák 13.73 z první série vynesl čtvrtou příčku. "Takové podmínky jsou loterie. Přišlo mi to pocitově vždy opačně, než ukázal větroměr. Jsem ale moc ráda, že se mi povedlo trefit první pokus. Zároveň ale nepřeceňuju vítězství nad Ukrajinkou (medailistka z vrcholných akcí Saladuchaová skončila až 6.)," řekla Lucie. Soutěž i tak ovládla jedna z favoritek, Řekyně Papachristuová skočila 14.22.

Čtvrté místo vybojovala v tyčkařském sektoru také Romana Maláčová za zdolaných 435 cm, a i zde hrál velkou roli vítr. "Cítila jsem se dobře, dokonce i lépe než na Pražské tyčce. Bohužel vítr mi sebral druhý pokus na 445, kdy bych musela běžet proti stěně. Nemělo pak smysl skákat napotřetí, soupeřky už výšku měly a Řekyně je trochu jinde," řekla k poslední ráně na 455, který nevyšla. Zmíněná Řekyně Stefanidiová vskutku zářila, zvládla totiž i v náročných podmínkách 470.

Velice dobře si počínala mezi stýplařkami Lucie Sekanová. Za suverénní Němkou Krauseovou (v cíli za 9:27.02) se držela pěti-, šestičlenné skupinky bojující o druhé místo, aby pak v závěru vybojovala páté místo v druhém čase kariéry 9:43.88. "Chtěla jsem běžet rychle a jsem ráda, že jsem v tom nebyla sama," pochvalovala si spolupráci se soupeřkami. "Limit to sice není, ale přesto jsem s tímhle výkonem spokojená," uvedla Lucie.

Diskařka Eliška Staňková vybojovala díky hodu dlouhému 58.44 m páté místo (ve zbylých dvou "křížkovala"). "Podmínky byly pro nás výborné, foukalo zprava dozad, někdy více, někdy méně. Jsem ráda, že se mi konečně povedl pokus technicky. Jen škoda, jedna soupeřka (Ukrajinka) byla blízko, a měla bych i jeden pokus navíc," uvedla Eliška. Závod ovládla domácí Robert-Michonová (62.62).

Vrcholnou taktickou bitvu předvedli mílaři, vždyť vítěz Lewandowski z Polska běžel 3:53.40. Filip Sasínek zvolil taktiku "držet první dráhu a nepřidávat si metry obíháním". "Pořád jsem věřil, že se budou otevírat cesty, trochu jsem na to doplatil v cílové rovince, kde se to stalo až třicet metrů před cílem. Spokojený jsem tak půl na půl," říkal Filip s tím, že hlavně lituje prohry čtvrtého místa o dvě setiny s Francouzem Mekhissi-Benabbadem. Za vítězem pak zaostal Sasínek o vteřinu a půl (3:54.56).

Sobotní program na dráze otevřel z českého pohledu Vít Müller. Z osmé dráhy bojoval na dálku se soupeři v první a druhé a Ukrajince i Němce porazil, čímž získal pro tým šesté místo. „Vůbec jsem je neviděl,“ přiznal Vít po doběhu. „ale jsem rád, že se mi je povedlo porazit. Čas není nic moc, včera jsem do toho už hodně šlapal a dnes mi dost v závěru došlo,“ uvedl. Závod ovládl Brit Green, který zaběhl 49.47.

Na nejkratším sprintu mužů startoval Zdeněk Stromšík a bylo to vydařené představení. "Jsem asi tak patnáctkrát spokojenější než včera, z času jsem sám překvapený," pochvaloval po doběhu za 10.43 i dvou pokořených soupeřích - tedy zisk 6 bodů. "Start se mi tentokrát povedl, i když se k tomu slabému "výstřelu" přidal ještě skoro neslyšitelné "set"," komentoval Zdeněk. Zvítězil Brit Aikines-Aryeetey (10.21).

V soutěži kladivářek se Kateřina Šafránková po úvodním křížku prezentovala dvěma pokusy za 65 metrů, ten delší měřil 65.85 a stačil na sedmé místo. "Mám asi v hlavě nějaký blok, čekám, až se mi povede nějaký pokus nejen na tréninku, ale i v závodě. A moc mi nepomohlo, že tu neuměli dobře manipulovat se sítí, takže jsem z obavy, abych se vešla, hodila první pokus mimo výseč. Naštěstí druhý už měřili," oddechla si Kateřina. Při neúčasti světové rekordmanky Wlodarczykové její náhradnice Kopronová (vyhrála na Odložilově memoriálu) podlehla pouze Bělorusce Malyšikové (74.56 vs. 73.06).

Na stovce se Barboře Procházkové podařilo porazit jednu ze soupeřek, celkově tedy obsadila sedmé místo. „Papírově jsem měla být jasně poslední, tak jsem ráda, že se mi povedlo získat bod navíc. Čas (10.70) je samozřejmě špatný, ale všechny v tom větru běžely o tři desetiny pomaleji,“ řekla Barbora. Jasnou vítězkou byla k radosti publika Francouzka Zahiová za 11.19.

Sedmá skončila také štafeta 4x100 metrů, v níž běžela Procházková na druhém úseku před Klárou Seidlovou, a předávala Janě Slaninové, finiš pak byl na Marcele Pírkové. Děvčata zaběhla 44.10, vítězné Němky pokořily rekord šampionátu časem 43.07. Osmou příčku vybojovali jejich mužští kolegové, v sestavě Dominik Záleský, Jan Veleba, Jan Jirka, Zdeněk Stromšík dali dohromady výkon 39.73. Zazářili Britové, kteří zaběhli rekord ME 38.08.

Z taktické bitvy na osmistovce dokázala v závěrečném úprku za body vytěžit Kateřina Hálová osmé místo v čase 2:05.19. "Myslím, že se nemám moc za co stydět, podle časů jsem byla devátá," říkala spokojeně v cíli. Závod ovládla jasně nejrychlejší v závěru Ukrajinka Ljachovová (2:03:09).

Výškař Martin Heindl si poradil pouze se svou základní výškou 212 cm a to ještě napotřetí, o 5 cm výš už mu tak v systému "maximálně 4 křížky" došly při druhém nezdaru pokusy a nemohl pokračovat v soutěži. Nechal za sebou jednoho soupeře a skončil tak 10. Vítězství vybojoval díky zdolání 226 cm Francouz Hanany.

Jakub Zemaník na své soupeře na pětce nestačil a doběhl na posledním jedenáctém místě za 14:48.83. Nutno podotknout, že se neběželo tolik takticky (pomalu), a v závěru to byla veliká bitva. Z čelné trojice, která se dostala pod 14 minut, byl ve finiši nejrychlejší Španěl Abadía (13:59.40).

Bez české účasti byla finále hladké čtvrtky. Mužskou ovládl v dramatickém finiši Brit Cowan v osobním rekordu 45.46, když první čtveřici dělilo pouhých čtrnáct setin. Také mezi ženami se rozhodovalo až v posledních metrech, v nichž rozhodla nám dobře známá Nizozemka De Witteová (karambol s Denisou Rosolovou na HMS v Sopotech) o svém triumfu - a také ona si vylepšila kolonku "PB" - na 51.71.

Výsledky

Fotogalerie

Michal Procházka, foto: Aleš Gräf