Parádní čtyřstovka v Guadalajaře
Panamerické hry se konají od 1951 ve čtyřletém cyklu, vždy v předolympijském roce. Největší letošní sportovní akce, určená zástupcům ze všech Amerik (Severní, Střední, Jižní i Karibiku), se tedy probíhá již pošestnácté. Atletický program začal v mexické Guadalaře v neděli (viz o úvodním dni na silnici zde), náš malý průřez dosavadním průběhem vezmeme chronologicky.
Pondělí: „Kubánské doutníky vítězství“
Vyslanci „Ostrova svobody“ sbírali úvodní den na dráze medaile i kvalitní výkony. O překvapení navrch se postarala tyčkařka Yarisley Silvová, kterou dobře znají i diváci červnové Pražské tyčky. Kubánka do sezony vstupovala s osobním rekordem 450 cm a dosud měla na svém kontě pouze bronz z předešlých Panamerických her. Na mistrovství světa v Tegu však již Silvová skončila pátá s 470, když jí k medaili chybělo pět centimetrů. V Guadalajaře však zvítězila právě tímto výkonem 475 cm, který je navíc i maximem her, a nechala za sebou právě i úřadující světovou šampionku Fabianu Murerovou, Brazilka zdolala 470.
V rekordu šampionátu 75.62 jednoznačně kralovala kladivářka Yipsi Morenová, třetí kubánské zlato přidal diskař Yorge Fernandez (65.58). Dvojnásobný triumf si připsali domácí vytrvalci, na pětce Juan Luis Barrios, na dvojnásobné trati pak Marisol Romerová.
Úterý: Armstrongova zlatá tečka, Collins titul nezískal
Po dlouhé a úspěšné sezoně si mohl oddychnout Dylan Armstrong. Kanadský koulař začal sezonu v polovině dubna a skončil teprve předevčírem. V Tegu ještě v poslední sérii bojoval o světové zlato, ovšem i stříbro je pro něj dosavadním největším úspěchem. Na Panamerických hrách sice neměl výraznější soupeře, přesto měl radost z obhajoby titulu z předešlých her v Riu de Janeiru, navíc za solidních 21.30.
Ostře sledovaným závodem byl nejkratší sprint. Senzační dvojnásobný medailista z Tegu a někdejší mistr světa Kim Collins se panamerického triumfu patrně již nedočká. 35letý sprinter ze státečku Svatý Kryštof a Nevis sice zaběhl rychlých 10.04 (+0.2), nestačilo to však o tři setiny na Lerona Clarka. Jamajčan tak přidal další titul ke zlatu z loňských her Commonwealthu, jinak je ale teprve třetím zástupcem současné sprinterské velmoci, který stovku na Panamerických hrách ovládl. Mezi ženami vyhrála v osobním rekordu 11.22 (-0.2) Brazilka Rosangela Santosová.
Z dalších výkonů zmiňme dálkařské zlato Victora Castilla za 805 cm, které je prvním pro Venezuelu v této disciplíně. Kubánská půlkařka Adriana Muňozová dokázal po čtyřech letech znovu získat zlato v čase 2:04.08. Naopak její krajan Leonel Suárez, bronzový z Tegu, jehož známe i jako vítěze kladenského TNT, překazil v rekordu šampionátu 8373 bodů obhajobu Jamajčanu Maurici Smithovi.
Středa: Rychlá čtvrtka a brazilská žeň
Vrcholem včerejšího programu byla bezpochyby mužská čtyřstovka, která zahýbala i nejlepší desítkou výkonů sezony. Pro zlato si doběhl semifinalista MS Nery Brenes v kostarickém rekordu 44.65 s, jímž se vyhoupl na třetí příčku statistik. Stříbrný Luguelin Santos zůstal o pouhých šest setin zpět a vedle dalšího národního rekordu (tentokrát Dominikánské republiky) se zapsal vzhledem k věku – za dva týdny mu bude teprve osmnáct let – jako šestý nejrychlejší junior všech dob. V tabulkách sezony mu poté, co si na Panamerických hrách ve dvou startech vylepšil osobák o vteřinu a čtvrt, patří sedmé místo. Také bahamský Ramone Miller bral bronz za velmi kvalitní čas – 45.01 a vešel se do letošní „top 20“. Mezi ženami se z titulu radovala Kolumbijka Yennifer Padillová za osobní rekord 51.53.
Také včera přibyl jeden rekord šampionátu, postaral se o něj kladivář z USA Kibwe Johnson hodem dlouhým 79.63. Olympijská šampionka Maurren Higa Maggiová získala v dálce zlato pro Brazíli za excelentních 694 (+1.1), dál letos skočilo pouze pět skokanek. Její krajanka Lucimara Silvová se součtem 6133 bodů postarala o jihoamerický rekord a do třetice přišla brazilská radost z mužské patnáctistovky, díky těsnému triumfu Leandra Oliveiry. Roli favoritky stovky překážek splnila Yvette Lewisová, sprinterka z USA zaběhla jako jediná pod třináct vteřin, 12.82 (-0.1). Další zlaté medaile putovaly do Kolumbie ze 400 m překážek zásluhou Marie Oliverosové, a na Kubu, když díky nejčistšímu zápisu zvítězila výškařka Lesyani Mayerová.
S využitím EME News