Parádní "dopoledne" v českém podání
Výškař Jaroslav Bába postoupil naprosto bez problémů do pátečního finále, když narozdíl od mnohých soupeřů prošel soutěží bez křížku po zdolání 215, 219 i 223 cm. Vyřazen je naopak Rus Dmitrik, jeho krajan Uchov kvalifikaci zvládl, největší favorit na zlato Bondarenko postoupil dál na jediný skok na 223. "Nečekal jsem, že bude stačit 223, myslel spíš 226, ale jsem rád. Dnes bylo těžké vstávání, počasí nic moc, než se člověk probere.... Sice jsem polovinu závodů letos absolvoval v deštivém počasí, takže jsem zvyklý a vždy se snažím bojovat," komentoval svěřenec Jana Janků staršího první kolo soutěže. "Moc jsem se ani nevydal ze sil, měl jsem jen tři závodní pokusy a čtyři v rozcvičování. Ošahal jsem si to. Jaký je povrch, jsme si zjišťovali dopředu, takže mám i dobré hřebíky na tretry. Formu si myslím, že jsme naladili dobře, teď to jen prodat. Finále bude úplně jiný závod než teď, v kvalifikaci jsem si nevyzkoušel vyšší výšky, ale doufám, že mám šanci na dobré umístění, byť medaile je pro mě asi hodně vzdálená," uznal realisticky Bába.
Kladivářka Kateřina Šafránková se kvalifikovala do finále z jedenáctého místa díky hodu z druhé série 67.26. "Úplně jsem si připadala, jako bych byla v Bydhošti," připomněla svěřenkyně trenérů Krále a Tučka juniorské MS 2008, kde stříbru předcházel těsný postupu do finále. "Už mi všichni říkali, to je jasný, jsi tam, já ale tušila, že ještě soupeřky nahází. Brzy si takhle přivodím infarkt," popisovala své rozpoložení, než se potvrdilo, že jde dál. Závod pro ni nezačal zrovna šťastně, v kruhu se točila při úvodním pokusu dlouho, až se vytočila ven. "Asi se mi to zdálo moc rychlé, tak jsem to zabalila," řekla k momentu z první série. Jak zvládla promočený kruh? "Boty jsem měla mokré hned po rozcvičovacím hodu, ale věřila jsem, že mi prší štěstí," tvrdila Kateřina. "Druhý pokus (v závodě) jsem upřímně nečekala, že bude tak daleko, počítala jsem tak s 65 metry," popsala. "Teď ze mě spadlo to nejhorší a věřím, že ve finále to bude lepší, půjdu do něj úplně jinak, s jinou hlavou," uzavřela.
To její kolegyně Tereza Králová první kolo soutěže nezvládla. Po tréninkovém hodu cca za 66 m v první sérii hodila asi 50 m, v druhé s chycením konstrukce ještě o něco méně a poslední hod ani neopustil klec. Svěřenkyně Lucie Plašilové tak zůstane klasifikována bez pořadí.
Stříbrná z Helsinek Denisa Rosolová poběží semifinále čtvrtky překážek. Již v polovině okruhu členka Rychlých holek jasně vedla svůj běh, a za poslední překážkou si pak mohla dovolit zvolnit, přesto jasně zvítězila za 56.13. Obhájkyně titulu Davidová postoupila, na Denisu však ztratila takřka vteřinu a půl. "Chtěla jsem jít z prvního místa, abych si pohlídala nasazení do drah pro semifinále. Koukala jsem na tabuli, abych viděla, kdy už mohu začít vypouštět. Hlavně jsem si říkala,abych neudělala chybu, když jsem viděla ten pád (v předešlém běhu Ukrajinka Ryžikovová), úplně mi naskočila husí kůže," popsala své cíle i obavy svěřenkyně Martiny Blažkové. "Měla jsem trošku obavy z mokrého tartanu, ale i to jsem zvládla, takže příště budu už v pohodě. Nejtěžší bude semifinále, protože do finále budou chtít všechny. Bude záležet, jak se kdo vyspí a taky, kdo je schopen zvládnout všechny tři běhy. Já doufám, že my máme natrénováno dobře a jsem schopná to utáhnout," uvedla Rosolová.
Semifinále osmistovky si vybojovala Lenka Masná, byť to bylo podobně jako loni na MS až s nejlepším časem 2:01.73 mezi poraženými. "Věděla jsem, že je potřeba kolem 2:02," říkala svěřenkyně Jiřího Sequenta, která byla nalosován až do posledního rozběhu, "tak jsem si to hlídala, a když jsem viděla čas vítězky, byla jsem v klidu. Ale samozřejmě by bylo lepší postoupit přímo," uznala Lenka. "S povrchem jsem se zatím neskamarádila, a taky by to chtělo asi jinou taktiku než být vepředu," přemítala nahlas Masná, která v prvním okruhu byla na čele. "Myslím, že bych měla více využít své rychlosti. Ale samozřejmě také záleží, jaké soupeřky na semifinále dostanu," uzavřela.
Petr Svoboda měl na startu stodesítky překážek velmi riskatní reakci (0.101) a na trati jej potkalo hned několik kolizí, nakonec to dotáhl k třetí, přímé postupové pozici i vyrovnanému letošnímu maximu 13.50 (vítr +0.7 m/s). "To je náhoda (rychlá reakce), ale o ni jsem porazil Andyho Turnera (o 0.01, mistr Evrypy z Barcelony). Běžel jsem dobře do šesté překážky, kde jsem nikoho periferně neviděl. Pak nevím, jak se mi to mohlo stát, ale normálně jsem si protočil rameno jakoby těsně před vyhozením. Ale mělo by to být v pohodě, je to jen blok jako záda. Jinak se mi ale běželo luxusně dobře," popisoval svěřenec Ludvíka Svobody. "Na startu jsem slyšel pár lidí z našeho týmu, jak fandí. Pořád jsem se tam díval, smál se, přišlo mi to hezké, vtipné a bylo mi úplně jedno, že jsme na startu a má být klid. Nevím jak, ale věděl jsem, že postoupím," říkal Petr, jehož hlavním cílem bylo semifinále. "Vrátil jsem se, probojoval jsem se někam, teď jsem v semifinále a jdu bojovat o finále. Ale potom, jak jsem do té páté překážky běžel, věřím, že na finále mám," dodal český rekordman.
K dramatickému závěru vygradovala chodecká dvacítka, když o zlato finišovala hned čtveřice borců. Vybojoval jej Španěl Miguel Ángel López, když v čase 1:19:44 předčil ruské duo Ivanov-Strelkov, nejsmutnější ze skupinky byl Ukrajinec Dmytrenko, jenž skončil pod stupni, přestože prošel cílem pouhé dvě vteřiny za vítězem.
Desetiboj po disciplíně
Skvěle do druhého dne vstoupili němečtí vícebojaři Abele a Freimuth, kteří zaběhl nejrychlejší stodesítky v historii desetiboja na ME 13.55 a 13.63 (+0.5 m/s), pod rekord Hämäläinena z Budapešti 1998 se o setinu dostal ještě Ukrajinec Kasjanov (13.95). Našim se tolik nedařilo: Lukáš měl kolizi hned na první překážce, ale ustál ji a dokončil za 14.67 (+0.6); Helceletovi se ve stejném běhu vedlo lépe ale ani on si po 14.39 nezlepšil letošní nejlepší čas. V čele zůstal další Němec Kazmirek, za něj se před Bělorusa Kravčenka vyhoupl Abele.
V disku česká dvojice marně atakovala 40m hranici, Markovi chybělo 45 cm, Adamovi čtvrt metru. Nejlépe se předvedl v kruhu Němec Freimuth a poskočil na průběžnou bronzovou pozici. V čele se udržel jeho krajan Kazmirek, díky lepšímu výkonu se však dotáhl Kravčenko na pouhých 63 bodů.
Tyč byla dvakrát přerušena: nejprve kvůli dešti a poté větru. V mezičase naši borci odskákali, Helcelet zvládl 460, Lukáš 450. Ti nejlepší skokani ale nikoli a je otázka, jak vůbec pořadatelé s rozhodčími soutěž vyřeší.