Parádní série oštěpařského génia Železného
Hnán domácím publikem, pro které byl Železný evidentně největším tahákem, se do vedení dostal hned po první sérii, kdy poslal oštěp do vzdálenosti 84,45 m. Podobnou délku měl i jeho druhý pokus, kdy Železný přešlápl. Ve třetí sérii však přišlo vynikající zlepšení na 87,90. Za svým letošním maximem z německého Halle tak oštěpař Dukly Praha zaostal o pouhé dva centimetry. 87 metrů Železný přehodil i v následující sérii. Předposledním pokusem se pak opět přiblížil devadesátimetrové hranici výkonem 88,99 m. |
Bouřící ochozy ostravského stadionu skandováním Železného jména toužily v závěrečným hodem po pokoření magické hranice oštěpařů. Dnešní obdivuhodnou sérii světový rekordman „podepsal“ výkonem 85,25 m. „Ani jeden z pokusů nebyl technicky úplně vydařený,“ komentoval Železný jinak svůj vynikající závod.
Jednou z největších ozdob Zlaté tretry 2003 podle papírových předpokladů se měl stát skok o tyči žen. Vedle řady skvělých světových závodnic se v soutěži představila světová rekordmanka Stacy Dragilová. Dvaatřicetiletá Američanka nesplnila svůj cíl překonat laťku ve výšce okolo 470 cm a výkonem 458 cm nezískala ani vítězství na Zlaté tretře. O prvenství svedla nádherný souboj s Ruskou Tatjanou Polnovovou, která 458 cm zdolala stejně jako Dragilová napoprvé, ale postupně přidala ještě dvanáct centimetrů. Obě aktérky přitom měli namále na laťce 452 cm, kterou překonaly na třetí pokus. Česká jednička Pavla Hamáčková třikrát neuspěla na 432 cm a výkonem 422 cm obsadila 7. příčku.
Ve výškařském sektoru se ve skvělé formě představila mistryně Evropy Kajsa Bergquistová. Na první pokus překonala rekord mítinku 199 cm, na druhý pak magickou hranici dvou metrů (201 cm). Výsledná laťka Bergquistové je jedním z mnoha dnešních rekordů mítinku Zlatá tretra. Zuzana Hlavoňová zachovala pevné nervy po dvou nezdarech na 192 cm a napotřetí byla na této laťce úspěšná. Následně třikrát neuspěla na 195 cn, což je hodnota A-limitu pro účast na MS v Paříži. Česká rekordmanka si každopádně vytvořila solidní osobní maximum v této sezoně. „Nejlepší pokus jsem měla na 189 centimetrů. Tam jsem ucítila, že už se mi vrací forma. Věřím, že už to půjde nahoru,“ uvedla spokojená výškařka USK Praha, která kvůli bolestem zad musela vypustit letošní halovou sezonu. „Záda se mi teď stále zlepšují, dělám teď speciální cvičení,“ pochvaluje si třicetiletá výškařka.
V závodě mužů na 110 m překážek zvítězil v nejlepším letošním čase a rekordu mítinku 13,15 Lotyš Stanislavs Olijars. Desetibojař Roman Šebrle zaběhl čas 14,27 a mezi nejlepšími světovými speciality skončil osmý. Na 100 metrů mužů vylepšil Jiří Vojtík svůj čas z dnešního B-běhu, kterým se kvalifikoval do finále. Vojtík v silné konkurenci obsadil osmé místo za 10,52. Vítězem se stal Brit Lewis-Francis v rekordu mítinku 10,07. Dvě setiny za ním skončil Collins z ostrova Svatý Kryštof.
Limit pro MS v Paříži přinesl ostravský mítink českému mílaři Michalu Šnebergerovi. Čtyřiadvacetiletý závodník pražské Dukly podmínku účasti na světovém šampionátu – 3:37,10 – splnil na setinu přesně. Pro Šnebergera je tento výkon zároveň osobním rekordem. Nejlepší výkon historie Zlaté tretry a letošní nejlepší čas na 1500 m předvedl Keňan Cornelius Chirchir. Jeho krajan Wilfred Bungei se stal vítězem závodu na 800 m, v němž vytvořil rekord mítinku 1:43,24. Na druhé pozici v čase 1:44,36 doběhl Rus Jurij BorzakovskijPrvní muž aktuálních světových atletických tabulek Hicham El Guerrouj se představil v závěrečném běžeckém závodě Zlaté tretry, Memoriálu Emila Zátopka na 5000 metrů. Famózní mezičasy marockého vytrvalce a Keňana Stephena Cherona naznačovaly, že se na ostravském stadionu bude bojovat o světový rekord. V závěru prokázal větší rychlost keňský borec a El Guerrouje přespurtoval – jak jinak – v rekordu mítinku 12:48,81. Necelých deset vteřin mu tak chybělo k překonání světového rekordu Etiopana Gebrselassieho.
Velkolepý atletický večer v Ostravě zakončil ohňostroj nad stadionem.