Páteční vystoupení Čechů v zahraničí

Tomáš Náther a Anna Viktória Hudecová
pátek 24. května 2024
V Banské Bystrici proběhl další ročník tradičního mezinárodního mítinku P-T-S. Na vítězství při něm dosáhli Eliška Martínková, Matěj Krsek a Zdeněk Stromšík. Nico Boketta vyhrál patnáctku v Chorzówě. Stýplařka Karolína Jarošová vylepšila vlastní NJR.

Tři česká vítězství na P-T-S

Jako první se z řady českých atletů představila chodkyně Eliška Martínková, a to na trati 5000 metrů. V tomto závodě nenašla přemožitelku a zvítězila v novém kariérním maximu a také rekordu mítinku 21:15.06. Z tria našich chodců si vedl nejlépe třetí Adam Zajíček za 19:37.80. Vít Hlaváč došel čtvrtý v čase 19:50.20. Pro oba se jedná o nový osobák.

Poměrně nabitou startovní listinu nabídl nejkratší sprint na 100 metrů. K naší radosti v něm byl nejrychlejší Zdeněk Stromšík v letošním nejlepším českém výkonu 10.43 a připsal si cenné skalpy halového mistra Evropy a domácí hvězdy Jána Volka (10.45) a halového světového šampiona Brita Richarda Kiltyho (10.46). Jan Veleba se do cíle předklonil jako pátý ve vyrovnaném sezóňáku 10.68, což ovšem jistě není výkon, se kterým by byl spokojen.

Třetím do party českých vítězů je Matěj Krsek, jenž opanoval hladkou čtvrtku v čase 45.69 a za svým dva roky starým osobákem zaostal jen o 14 setin. Svěřenec Miroslava Zahořáka si navíc díky tomuto vítězství v kvalitním čase jistě zásadně polepší v rankingu na olympijské hry v Paříži. Čtvrtý Patrik Šorm si vylepšil časem 46.42 o 33 setin své sezónní maximum z lednového mítinku v jihoafrické Pretorii. Hned za ním finišoval jako pátý Michal Desenský za 46.61.

V Banské Bystrici se dařilo také českému mládí. Půlkařka Adéla Holubová zaznamenala časem 2:04.98 svůj třetí nejhodnotnější kariérní výkon. V nabitém závodě to stačilo na osmé místo. V jedné z nejkvalitnějších disciplín mítinku zvítězila domácí Gabriela Gajanová za 1:59.57. Pod dvě minuty stlačila svůj čas i druhá Oratile Nowe z Botswany (1:59.91).

Volodymyr Myslyvčuk bral v soutěži kladivářů druhé místo za pokus 75.97. Nad jeho síly byl pouze úřadující mistr světa a leader letošních světových tabulek Kanaďan Ethan Katzberg, jenž kraloval kruhu výkonem 79.66.

Jediným z trojice českých sprinterů, kterému se podařilo na dvoustovce zaběhnout pod 21 vteřin byl čtvrtý Tomáš Němejc (20.95) Až za ním skončili šestý Eduard Kubelík (21.09) a sedmý Ondřej Macík (21.10). Vyhrál Polák Albert Komanski za 20.75.

Boketta kraloval patnáctce v Chorzówě

Poměrně početná skupina našich atletů se vydala také na bronzový mítink do polského Chorzówa. V běhu na 1500 metrů se radoval z přesvědčivého vítězství Nico Boketta, jenž byl nejrychlejší z celého startovního pole v čase 3:41.97.

Dařilo se také našim půlkařkám. Pavla Štoudková obsadila v závodě na 800 metrů druhé místo a díky novému osobnímu rekordu 2:03.35 se vyhoupla do čela letošních národních tabulek. Jen o dvě setiny pomalejší byla třetí Kimberley Ficenec (2:03.37). Daniel Kotyza doběhl na stejné distanci jako čtvrtý v čase 1:47.80.

Druhé místo vybojovala také na stovce překážek Tereza Elena Šínová, která v mírném protivětru zaznamenala čas 13.34.

Jarošová vylepšila vlastní národní rekord

Skvělé zprávy přišly také z německého Dessau. Stýplařka Karolína Jarošová dokázala poprvé v kariéře zaběhnout 3000 metrů překážek pod 10 minut. Hodnota jejího nového osobního rekordu je 9:59.43, čímž srazila vlastní juniorský národní rekord z vítězného MEJ v Jeruzalémě o více než pět vteřin. Zároveň se také stala historicky sedmou nejrychlejší českou běžkyní na této distanci.

Další juniorská naděje Petr Meindlschmid opanoval soutěž dálkařů výkonem 768 centimetrů. Tyčkař Filip Bartoněk zapsal nejlépe 520 centimetrů. Marcela Pírková uběhla čtvrtku v čase 53.94.

Diana Mezuliáníková zaběhla na mítinku v norském Jessheimu patnáctistovku za 4:09.85.